Maminka.czKoronavirus

Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Stále víc jich končí v nemocnici. Jaké komplikace hrozí?

Simona Procházková 3.  2.  2022
Istock
Covid způsobuje u dětí multisystémový zánětlivý syndrom. Stále víc jich končí v nemocnici. Jaké komplikace hrozí? | Istock
Vyrážka, horečka, červené skvrny na dlaních nebo ploskách nohou, bolest hlavy a břicha, zarudlé oči. To jsou jen některé z varovných signálů, že vaše dítě možná prodělává takzvaný postcovidový multisystémový zánětlivý syndrom. Objevit se může i v případě, že infekce proběhla bez příznaků. Kdy zpozornět a vyhledat lékaře? A o jak závažnou zdravotní komplikaci se jedná? Máme odpovědi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

S velkým nárůstem počtu nakažených dětí samozřejmě rostou i počty dětí s vážným průběhem onemocnění. Do nemocnic se sice stále dostává jen zlomek z těch, které se covidem nakazily, hospitalizací malých pacientů ale přibývá. Dlouhou dobu jsme přitom z médií i úst lékařů slyšeli uklidňující zprávy, že děti tento rychle se šířící virus šetří a že onemocnění covid-19 bylo prokázáno jen u malého počtu jedinců ve věkové skupině do 18 let.

VIDEO: Blesk Podcast: Koronavirus může u dětí zanechat následky. Imunoložka poradila, co sledovat

To už ale bohužel neplatí, s výskytem nových mutací viru již nejsou v bezpečí ani ti nejmenší. A podle praktické dětské lékařky a předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů MUDr. Aleny Šebkové již ani není možné tvrdit, že malé děti nejsou ohroženy těžkou formou covidu

Od začátku epidemie v Česku na důsledky onemocnění covid-19 zemřelo sedm dětí ve věku do 14 let. Posledním, kdo podlehl nákaze, je podle informací Ministerstva zdravotnictví ČR ani ne roční chlapec.

Podle dat z nemocnic překročil počet hospitalizovaných dětí ve věku do 4 let od listopadu loňského roku hranici 100 případů, podobný vzrůstající trend sledují lékaři také u dětí od 5 do 9 let. Nárůsty souvisejí s nakažlivější variantou omikron. I tak jde ale naštěstí v drtivé většině o méně závažné průběhy nemoci nevyžadující intenzivní péči na JIP nebo ARO.

Průběh nemoci bez příznaků? Potíže se mohou objevit později

Kromě samotné nemoci navíc děti – stejně tak jako dospělé – ve stále větší míře postihuje po prodělání covidu (a to i v případech mírného nebo téměř bezpříznakového průběhu nákazy) nevyzpytatelný postcovidový multisystémový zánětlivý syndrom (PIMS-TS nebo také MIS-C). Prodělávají ho již stovky dětí v Česku. 

"Jedná se o závažné, život ohrožující onemocnění postihující různé orgány. Závažnost stavu souvisí zejména s postižením srdce a krevního oběhu. Jak již vyplývá z názvu, jde o zánět různých orgánů v těle, často srdce, oběhového systému, plic, ledvin a dalších. Pozánětlivé změny pak mohou způsobovat různé potíže a budou vyžadovat sledování těchto dětí po delší dobu. U nerozpoznaného onemocnění je uváděna poměrně vysoká smrtnost," uvádí MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost.

Jak správně měřit teplotu kojenci? A srážet, nebo ne?

Syndromem PIMS trpí hlavně dospívající a chronicky nemocné děti

Projevy tohoto onemocnění jsou často kombinací příznaků typických pro vzácný Kawasakiho syndrom a pro syndrom toxického šoku, které jsou charakterizovány kromě jiného horečkou, zarudnutím a otokem jazyka, bolestmi břicha a hlavy a postižením srdce. U většiny z těchto dětí byl testováním zjištěn pozitivní nález (buď PCR testem, nebo sérologickým krevním testem) na virus SARS-CoV-2. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) vydalo oficiální varování před záhadnou nemocí, která postihuje výhradně děti a mladé lidi do 21 let a o níž se odborníci domnívají, že má vazbu na onemocnění covid-19.

Choroba byla nazvána multisystémový zánětlivý syndrom a je již známo rovněž několik desítek případů, kdy děti tomuto onemocnění podlehly. Z prozatímních výzkumů vyplývá, že nejnáchylnější jsou děti, které prodělaly onemocnění covid-19 bezpříznakově, obézní děti, ty s chronickým onemocněním a jinými zdravotními problémy a také puberťáci.

Jak postcovidový syndrom poznáte?

Onemocnění se rozvine obvykle tři až šest týdnů po nákaze covid-19. Podle dostupných dat je příčinou rozvoje nemoci opožděná přehnaná imunitní reakce organismu, která může přerůst až v multiorgánové selhání. Nemoc se projevuje širokou škálou příznaků, z nichž některé jsou podobné jako při nákaze covidem. Respirační potíže, dušnost a silný kašel se objevují jen u méně než poloviny malých pacientů, stejně tak bolesti hlavy. Mezi typickými symptomy, které se objevují u vyšetřených a hospitalizovaných dětí, převažují zvýšená teplota nebo horečka, kožní vyrážka, zduřelé uzliny, zarudnutí kůže, bolest břicha, žaludeční a střevní problémy, zvracení nebo průjem. Ani samotní lékaři nemohou s jistotou určit přesnou diagnózu, pokud není dítěti proveden test na koronavirus (případně zjištěna hladina protilátek v krvi).

Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Většinou je nutná hospitalizace

Nemoc se obvykle léčí nitrožilním podáním imunoglobulinů a kortikoidů, což má za cíl upravit imunitní reakce organismu a chránit před poškozením orgány, zejména srdce. Lékaři podávají rovněž antibiotika nebo také léky proti srážení krve. "Dítě s podezřením na postcovidový zánětlivý syndrom je potřeba odeslat do nemocnice, podrobně vyšetřit a léčit na příslušně vybaveném dětském oddělení. Léčba není jednotná a jednoduchá, odpovídá klinickým projevům a jejich závažnosti. Je také potřeba děti léčit na dětské jednotce intenzivní a resuscitační péče, péče je multioborová. Po prodělání onemocnění mohou zůstat i trvalé zdravotní následky," popisuje MUDr. Hülleová.

Domácí testy na Covid: Jaké jsou jejich výhody a dá se jim věřit?

Kdy raději s dítětem k lékaři?

Pokud se dítě necítí dobře, má zvýšenou teplotu, je unavené nebo nemá chuť k jídlu, není to automaticky důvod k přehnaným obavám. Co byste ale měli hlídat a kdy zpozornět? Pokud se multisystémový zánětlivý syndrom u dítěte prokáže, léčba probíhá zpravidla v nemocnici a trvá až několik týdnů.

Znáte KISS syndrom? S líbáním ale nemá nic společného

Příznaky postcovidového multisystémového syndromu (PIMS):

MUDr. Ilona Hülleová, předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost 

 • vysoká teplota nebo horečka, která přetrvává déle než 72 hodin a neklesá
 • bušení srdce a bolest hlavy
 • poruchy pozornosti a soustředění
 • na kůži se objeví vyrážka, ekzém, pupínky, kopřivka, zarudnutí či červené skvrny, mohou svědit nebo být bolestivé na dotek
 • zvětšení a citlivost lymfatických uzlin
 • křeče, bolesti kloubů a svalů

 • kašel a potíže s dýcháním (dušnost)

 • oteklé, bolestivé nebo svědivé hrbolky červené nebo až fialové barvy, tzv. covidové prsty bývají mnohdy jediným příznakem, který upozorní na nákazu covidem u dětí

 • zánět spojivek, otoky očních víček
 • změny v oblasti rtů a sliznice úst (otok, jahodový jazyk)
 • změny na rukou a nohou (otok, zatvrdnutí tkáně, modřiny, olupování kožních buněk, tzv. šupinkovatění)
 • pocit tísně, pálení nebo tlaku na hrudi
 • nauzea, zvracení nebo průjem
 • poruchy močení
 • nespavost.

OČKOVÁNÍ DĚTí proti covid-19

 • Od poloviny prosince loňského roku se mohou proti onemocnění covid-19 očkovat děti již od 5 let. Děti do 11 let jsou očkovány vakcínou Comirnaty (Pfizer/BioNTech), pro děti od 12 let je schválena také vakcína Spikevax (Moderna). 
 • S nezletilým musí na očkovací místo přijít zákonný zástupce, který dá informovaný souhlas s očkováním. S sebou je potřeba vzít občanský průkaz a průkaz pojištěnce nezletilého.
 • Děti se mohou nechat naočkovat ve vybraných očkovacích centrech, očkují rovněž pediatři.

Speciál o koronaviru

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v  čínském městě  Wu-chan. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.  Koronaviry vyvolávají nemoci od běžného nachlazení po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest. Onemocnění se přenáší vzduchem  kapénkovou infekcí a nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Mezi příznaky koronaviru patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů.

Uzavření škol|Nárok na ošetřovné|Testování na koronavirus|Léčba koronaviru|Rouška bez šití
 
Témata: Zdraví, Koronavirus, Děti, Imunita, Děti a nemoci, Nemoci, Nemoc, covid, Kašel, Bolest hlavy, komplikace, PCR, Potřeba dětí, Záhada, CDC, Kawasaki, Roční chlapec, Lékař, Ilona Hülleová, Vyrážka, Varování, Břicho, Infekce, Onemocnění, Příznaky, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie
Slavné české topmodelky ukázaly své dospívající syny: Který je kopií své mámy?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
Jedna vlastní, druhá adoptovaná: Dcery herce Toma Cruise Suri a Isabella vyrostly jako z vody! V čem našly největší vášeň?
Mrázková Dita
Děti slavných
Natálie a Kordula: Dospívající krásky, které dostaly do varu celé Vary. Co na to jejich slavné mámy?
Mrázková Dita
slavné děti