Maminka.czKojenec

Postrach miminek

, Časopis Maminka
16. 9. 2010
Postrach miminek
Šestá nemoc postihuje malé děti a projevuje se zejména vysokými teplotami. Někdy se jí také říká třídenní horečka. Typická je pro ni růžová až červená vyrážka, která nesvědí.

Honzíkovi bylo asi deset měsíců, když najednou dostal vysokou horečku. Paní doktorka nám řekla, že jde o dětskou růžovku neboli tzv. šestou nemoc. Za pár dní se mu pak na těle objevila růžová vyrážka, ale nesvědila. Malému jsem dávala jen Nurofen na snížení teploty a za dva dny byla nemoc pryč,“ vypráví osmadvacetiletá Helena Mazáková z Pardubic.

Roseola infantum je známá také pod názvem exanthema subitum a patří do skupiny infekčních exantémových onemocnění (nemoci, které provází teplota). Podle MUDr. Alexandry Vidnerové jde o virové onemocnění starších kojenců a batolat, nejčastěji ve věku 6 až 24 měsíců.

Přenáší se vzduchem a nákazu způsobuje herpetický virus HHV-6. „Jde o velmi časté infekční onemocnění, kterým se nakazí až 30 % všech malých dětí. Pokud je váš potomek dostane, zanechá v něm trvalou imunitu, takže se nemůže nikdy opakovat,“ dodává lékařka.

Projevy a léčba

Roseola se vyznačuje vysokou teplotou, která trvá tři až pět dnů. Může se objevit také rýma, podrážděnost a únava, ale někdy je přítomná pouze vysoká teplota.
„Horečka bývá doprovázená lehkým zánětem hltanu a mírným zduřením krčních a šíjových mízních uzlin,“ dodává lékařka Vidnerová.

V okamžiku, kdy odezní, se na těle objeví vyrážka. Ta vypadá jako malé růžové nebo červené skvrnky, které po dotyku zbělají. Začínají obvykle na trupu, ale mohou se šířit i na krk, obličej, ruce a nohy, takže vás to může pořádně vyděsit. Na rozdíl od některých typů dětského ekzému tato vyrážka nesvědí a nebolí.

Roseola se šíří z člověka na člověka přes dýchací cesty nebo slinami infikovaných jedinců. Přesná doba od přenosu nakaženou osobou je nejasná, ale obvyklá inkubační doba kolísá od 5 do 15 dnů. Častěji se vyskytuje na jaře. „U šesté nemoci, která se objeví v kojeneckém období, provází ji horečka 39-40 °C a trvá 3-5 dnů, nemůžeme jen tak čekat, až dojde k výsevu vyrážky, protože i jiná závažná onemocnění se mohou projevovat jen jedním příznakem - horečkou. U šesté nemoci děti většinou nejsou plačtivé, naopak jsou veselé a čilé.

V případě jiných chorob doprovází horečku celkový špatný stav - pláč, neklid, nechutenství. Ale děti jsou individuality a každé reaguje jinak, hlavně na začátku nemoci. Může se jednat o infekci močových cest, zánět středouší s možnou komplikací zánětu vnitřního ucha, zánět mozkových blan a bakteriální pneumonii. Takže u kojenců s takto vysokou horečkou vždy vyhledejte lékaře, aby provedl vyšetření a mohl nasadit patřičnou léčbu nebo dítě včas poslal do nemocnice,“ říká MUDr. Alexandra Vidnerová.

Jak vypadá Šestá nemoc, která nejčastěji trápí kojence a batolata?

Snižujte teplotu

U většiny dětí jsou komplikace tohoto onemocnění vzácné. Nicméně mohou se vyskytnout tzv. febrilní křeče, které postihnou zhruba od 5 do 15 % nemocných a spustí je vysoká teplota. Pro řadu maminek mohou být tyto křeče alarmující, zvláště pokud je vidí poprvé v životě. Dítě při nich mívá trhavé pohyby nebo záškuby v rukou, nohou nebo obličeji, a to i dvě až tři minuty (pokud trvají déle než patnáct minut, jsou považovány za komplikované). Dítko se může pomočit, nebo dokonce ztratit vědomí. Obvykle tyto záchvaty trvají krátce a nic při nich nehrozí, nicméně je dobré vědět, co v takovém případě dělat.

Především musíte zabránit tomu, aby si dítě ublížilo - třeba pádem a podobně. Dále je zapotřebí kontrolovat dýchání (pokud zvrací, pozor na vdechnutí zvratků) a vždy je lepší zavolat záchranku. Lékař vašeho potomka vyšetří a rozhodne, co se bude dít dál. Někdy je zapotřebí vyloučit jiné závažné onemocnění, například epilepsii nebo zánětlivé onemocnění mozku. Velmi často vám pediatr předepíše Diazepam, který se nasazuje v případě, že teplota stoupne nad 38 °C.

Nebojte se, febrilní křeče jsou téměř vždy neškodné a nezpůsobují žádná poškození mozku. Pokud se objeví u dítěte poprvé, zavolejte záchranku. Při opakování se řiďte pokyny ošetřujícího lékaře, které vám dal při prvním záchvatu. Bohužel šance, že se febrilní křeče zopakují, je zhruba 50 % (do jednoho roku věku), u dětí, které je zažijí později, zhruba 30 %.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Novorozenec, Časopis Maminka, Kojenec, Špatný stav, Lehký zánět, Růžová vyrážka, Mimi, Herpetický vir, Exanthema Subitum, První záchvat

Mohlo by vás zajímat
Představy vs. realita. Vánoční fotky dětí, které se tak úplně nepovedly
Dětství před rokem 1989. Pamatujete tyhle stavebnice, panenky a autíčka na ovládání?
Mateřská dovolená 2021: Vše, co potřebujete vědět
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Dokáže si hrát bez vaší pozornosti? Ne? Možná si za to můžete sami!
Nejdojemnější fotka týdne! Náhradní matka doma porodila syna nové rodině
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!
Marie Doležalová: Celé léto jsem tajila, že znovu čekáme zázrak
Co všechno musí zvládnout lékařka v porodnici za jedinou směnu? Podívejte se!

Horoskopy

Střelec O víkendu nechcete být ani minutu sami. Preferujete společnost kamarádů anebo rodiny. Pokud jste…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Drahoslav, Drahoň

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné