Maminka.czMaminka v porodnici

Potíže s kojením: Když se den po porodu stále nedaří, už zasahujeme a pomáháme, říká primářka novorozeneckého oddělení

Tereza Víchová 14.  9.  2022
Přiložit miminko k prsu a začít kojit? Tak to rozhodně nebývá úplně automatické. Při natáčení seriálu Maminka v porodnici jsme si povídali s primářkou novorozeneckého oddělení Nemocnice Hořovice Milenou Dokoupilovou o nejčastějších potížích, které se objevují první hodiny a dny po narození miminka právě kolem kojení.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Potíže se objevit mohou," říká paní primářka s tím, že prvních 24 hodin po narození miminka do jeho adaptace a sžívání se s maminkou personál příliš nezasahuje.

"Maminka začne miminko přikládat sama, užijí si bonding, vše samy vyzkouší," shrnuje Milena Dokoupilová. "Když se ale po prvních 24 hodinách něco nedaří, už do toho vstupujeme."

Jaké nejčastější potíže se podle odbornice objevují u miminek?

  • Jsou příliš spavá.
  • Hodně pláčou a křičí.
  • Blinkají.
  • Nechtějí se přisát.

Důležité podle Mileny Dokoupilové je, že personál porodnice v Hořovicích funguje jako tým – s kojením tak pomůžou ona sama, sestry, ale i laktační poradkyně, kterou tu zaměstnávají a která je maminkám k ruce právě při řešení specifických problémů kolem kojení.

Děti podle Mileny Dokoupilové reagují po narození na kojení různě. Některé se ukázkově přisají a neobjeví se žádné trable, jiné jsou třeba unavené po porodu a spavější.

"Pak už je ale musíme budit, déle než čtyři hodiny by miminko spát nemělo. Je to důležité i pro tvorbu mateřského mléka," zdůrazňuje paní primářka.

Maminka v Porodnici Hořovice: Jak úspěšně zahájit kojení? Bonding není záruka

Co často překvapí maminky? Jsou to problémy s prsy. Jejich přílišné nalití může být především mezi druhým a třetím dnem po porodu velmi bolestivé a ne každá maminka to zvládá v pohodě.

Maminka v porodnici Hořovice: Součástí luxusního prostředí je novorozenecká JIP, miminko tak může být pořád s maminkou

"Když maminky dítě přikládají velmi často nebo v nesprávné poloze, objevují se ragády nebo odřeniny na bradavkách," popisuje Milena Dokoupilová s tím, že personál porodnice i v takových situacích pomáhá.

Podívejte se na video, v němž paní primářka vše popisuje. A na závěr přidává jednu důležitou radu pro všechny novopečené kojící maminky. Může znít úplně obyčejně, ale o to větší význam má.

Maminka v porodnici

Vydáváme se za vás do porodnic celé České republiky, natáčíme tu videa, abyste viděli realitu, ptáme se na všechno, co vás zajímá. V tištěné Mamince najdete každý měsíc velkou reportáž, na webu spoustu videí s odborníky i maminkami, které zrovna porodily a celou řadu bonusů a tipů. S námi si vyberete tu nejlepší porodnici.

Témata: Porod, Maminka v porodnici, Miminko, Po porodu, Šestinedělí, Porodnice, Kojení, Nejlepší video, Nemocnice Hořovice, Milena Dokoupilová, Maminka, Milena, Potíž, Hořovice, Novorozenecké oddělení, Oddělení, Primářka, Milená Dokoupilová, Narození
Mohlo by vás zajímat
Vysoce citlivé dítě - dar i prokletí. Nemáte ho náhodou doma?
Láchová Michaela
Péče o dítě a jeho výchova
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
RECEPT: Linecké cukroví a vanilkové rohlíčky nesmí na vánočním stole chybět
Procházková Simona
Cukroví
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Použitý kondom nebo ojetá pneumatika? Tyhle těhotenské fotky jsou kreativní až za hranu! Posuďte sami
Formánková Simona
Galerie
Princ George nebo princezna Charlotte jako dospělí: Jak se promění tváře dětí z královských rodin za několik let?
Formánková Simona
Galerie
První těhotný muž světa porodil 3 děti. Nechtěl jsem zůstat lesbickou ženou, opačné pohlaví je pro mě přirozenější, říká
Formánková Simona
transgender
Intimněji už to nejde: Tyhle fotky zachycují první vteřiny dítěte na světě. Podívejte se na dechberoucí detaily
Víchová Tereza
Porod
Herečka Alicia Silverstone a její šokující rodičovství: Spí s jedenáctiletým synem v posteli, když byl malý, předžvýkávala mu jídlo
Mrázková Dita
Slavné maminky