Maminka.czJen pro maminku

Potratová pilulka u nás bude k dostání od podzimu

Kontroverzní pilulku s názvem RU-486, která představuje řešení pro ženy v případě nechtěného otěhotnění, nově schválil Statní ústav pro kontrolu léčiv. V lékárnách ji seženete už na podzim letošního roku.
26. 6. 2013
Potratová pilulka u nás bude k dostání od podzimu

„Potratovou pilulku schválil lékový úřad s dovětkem, že ji smí předepsat pouze zdravotnická zařízení s lůžky, tedy nemocnice nebo potratová centra, která mají nasmlouvána i nemocniční lůžka. To znamená, že nebude dostupná u každého gynekologa, jak se obávali odpůrci pilulky“ uvedl zpravodajský portál iDnes.cz.

Kde a za kolik?

Vzhledem k tomu, že v ČR již řadu let existuje legální možnost miniinterrupce (umělé přerušení těhotenství do 45. dne těhotenství u žen, které nerodily, a do 55 dne u žen, které již rodily) jsou debaty týkající se morálního aspektu kolem nové tabletky možná trochu zbytečné. Podmínky pro předpis budou v podstatě stejné: zažádat o ni budou moci ženy do 49. dne těhotenství. Shoduje se i cenou – přijde cca na 3500 Kč. Užití RU-486 je navíc pro tělo ženy šetrnější než operace, kterou miniinterrupce představuje.

Funguje ve dvou fázích

Chemická interrupce funguje na principu zablokování hormonů, které jsou nezbytné pro život embrya. Poté tělo usmrcený plod vypudí ven, což se projeví jako silnější menstruace. Právě fáze krvácení budila největší obavy. Možnost vykrvácení ale nebyla potvrzena žádnou klinickou studií.

Pilulka pochází z Francie. Objevena byla roku 1980, po dvou letech započaly klinické studie a po šesti letech získala povolení k prodeji. Následně se rozšířila do dalších zemí Evropy: Velké Británie, Švédska, Německa a většiny západních států starého kontinentu.

Témata:Jen pro maminku
Mohlo by vás zajímat
7 tipů, jak naučit dítě jezdit na kole. Skvělou průpravou je odrážedlo
Tipy na hrady a zámky, kde se děti zaručeně nudit nebudou
Oblíbený banán: Pomáhá při průjmech, pálení žáhy i zánětech střev
Tipy na víkend: Hudba, kreativní tvoření, nebo sport? Festivalová sezóna začíná

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu