Maminka.czVýživa a stravování

Potravinovou intoleranci je na rozdíl od alergie těžší hned rozpoznat

Potravinovou intoleranci je na rozdíl od alergie těžší hned rozpoznat | istockphoto.com
Zažívací problémy, ale také snížená imunita nebo nespavost mohou být příznaky potravinové intolerance. Spolehlivou metodou k jejímu odhalení je krevní test, který identifikuje konkrétní problematické potraviny a umožní tak další léčbu.

Potravinová intolerance

Potravinová intolerance je nesnášenlivost nebo přecitlivělost organismu na určitou složku potravy, která je způsobena nedostatkem vhodných trávicích enzymů v zažívacím traktu. Nejedná se ale o alergii, při níž organismus reaguje na alergeny v podstatě okamžitě, potravinová intolerance se projeví až po delší době.

Potravinové alergie je mnohem snazší rozpoznat, protože alergická reakce se obvykle dostavuje do několika minut, maximálně dvě hodiny po požití alergenu. Symptomy potravinové intolerance oproti tomu nastupují až po několika hodinách, dnech, nebo dokonce týdnech od konzumace problematické potraviny,“ vysvětluje klinický biochemik MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB a dodává, že to představuje hlavní důvod, proč si většina lidí své problémy s danou potravinou vůbec nemusí spojit.

Za nesnášenlivost může genetika i špatně zvolená strava

Intolerance některých potravin je buďto dána geneticky, nebo si za ni můžeme sami špatným jídelníčkem. Přejídání, nevhodné úpravy jídla jako například smažení a kombinace více potravin s vysokým obsahem tuků, sacharidů a proteinů najednou můžou za to, že tělo nezvládá produkovat dostatek trávicích enzymů, které přijímanou potravu zpracovávají. Občas může být na vině i nedostatečné rozžvýkání potravy.

Bolí ho často bříško nebo blinká? Možná trpí alergií na mléko!

Problematický lepek a laktóza

Mezi potraviny, které nejčastěji mohou způsobovat potíže, patří kravské mléko a obiloviny – konkrétně jde o intoleranci laktózy a lepku. Intoleranci však může vyvolat i celá řada dalších potravin, jako jsou různé druhy ovoce, zeleniny, oříšků nebo masa.

Snížená schopnost trávení laktózy se podle celosvětových statistik v různé míře objevuje zhruba u pětašedesáti procent populace, intolerancí lepku trpí přibližně šest procent lidí. Zajímavostí je, že vysokou toleranci vůči laktóze mají severoevropské národy, zatímco američtí indiáni a Eskymáci schopnost trávit laktózu zcela postrádají.

Jak zjistit potravinovou intoleranci

Nejspolehlivější metodou, jak odhalit problematické potraviny, je krevní test, který vám do týdne poskytne jasné výsledky.

„V našich laboratořích máme k dispozici testy dva, jeden testuje krev na sto osm potravinových alergenů a druhý, rozsáhlejší na dvě stě šestnáct potenciálních škodlivin. Intoleranci je ale možné testovat i u řady dalších látek, jako jsou různá léčiva nebo barviva,“ uvádí MUDr. Marek Antoš.

Test je vhodný pro všechny, kteří u sebe pozorují výše uvedené příznaky typické pro potravinovou intoleranci a přitom jim nebylo diagnostikováno jiné onemocnění.

8 nejčastějších projevů potravinové alergie. I rýma a astma

Léčba eliminačním jídelníčkem

Jakmile zjistíte, jaké potraviny vám způsobují potíže, je potřeba je vyřadit z jídelníčku a nahradit je z hlediska živin jinou adekvátní potravinou.

„Základem všeho je vyváženost, tedy aby nedošlo k nutriční podvýživě a tělo mělo stále dostatek vitamínů a minerálů. O tom, jak je vhodné kompenzovat chybějící složky potravy odpovídající náhradou, je dobré se poradit s výživovým odborníkem a nechat si vypracovat osobní eliminační jídelníček,“ radí MUDr. Marek Antoš.

Problematické potraviny je potřeba vyřadit alespoň na dobu tří měsíců, první pocit úlevy by se přitom měl dostavit už po několika týdnech. Vyřazení problematických potravin z jídelníčku je zatím jedinou možností léčby potravinové intolerance.

V některých případech dojde po určité době k samovolné nápravě funkcí organismu, a tak je možné začít potraviny znovu konzumovat, jindy musí být vyloučení z jídelníčku trvale.

Čím nahradit mléko nebo obiloviny

Mléko i obiloviny jsou sice významným zdrojem živin, i tak ale existuje řada potravin, které je mohou nahradit.

 „V případě kravského mléka jde jak o živočišné náhrady, tedy mléko kozí, ovčí nebo buvolí, tak i o rostlinné alternativy – mléko sójové, rýžové, kokosové a další. Při hledání náhrady za kravské mléko může v některých případech vzniknout intolerance i vůči mléku jiných přežvýkavců, proto je vhodné je konzumovat jen po přechodnou dobu a v dietě pravidelně střídat,“ vysvětluje dále MUDr. Marek Antoš.

Co se týče lepku, je nejvíce obsažen v pšenici, žitu a ječmeni. Některé obiloviny ale lepek neobsahují vůbec – jde například o rýži, kukuřici, pohanku nebo proso. Další významnou bezlepkovou plodinou jsou brambory. V dnešní době už je bezlepková strava poměrně dobře dostupná a na pultech obchodů narazíte i na různé druhy bezlepkového pečiva. Snadno se dají sehnat také základní suroviny na domácí pečení.

Maminka Roku 2019
Témata: Zdraví, Jídelníček, Výživa a stravování, Alergie, Mléko, Laktóza, Obiloviny, SYNLAB, Intolerance, Potraviny, Lepek

Mohlo by vás zajímat
Nechci být otrokem dětí. Dva potomci stačí, říká Agáta Prachařová
Nejtěžší je rozdělit čas a pozornost pro každé dítě, říká devítinásobná maminka
Nemá šanci přežít, řekli těhotné ženě. Plánovala synovi pohřeb, teď slaví rok
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Vše o preventivní onkologické cytologii. Chodíte pravidelně?
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Těhotenství jim navždy změnilo tělo. Není se za co stydět, vzkazují tyhle matky!
Proč pořád tak zlobí? Možná za to můžete vy! Ovládejte se
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni

Horoskopy

Rak Během víkendu se mohou objevit nepříjemné rozhovory s blízkými. Raději byste neměli nic rozpitvávat a…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Michaela, Michala, Michelle

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu