Maminka.czTěhotenství

Potřebná plodovka

, Časopis Maminka
25. 2. 2014
Potřebná plodovka
Devět měsíců si plod plave v bezpečných vodách mámina bříška. A to doslova. Plodová voda vytváří kolem plodu bezpečný ochranný val, chrání před traumaty zvenčí, chrání placentu, umožňuje dostatek prostoru, tedy pohyb.

Co to vlastně je a jak vzniká ta zázračná tekutina, která plní tolik funkcí najednou a je pro zdravý vývoj plodu, a tedy celého těhotenství, nepostradatelná? Čirá tekutina bez zápachu se postupně, s blížícím se porodem, mléčně zakaluje. V případě nějakých zdravotních komplikací může také měnit odstín až barvu (zabarvení může být dožluta, dozelena či hnědé) a začne páchnout. To může znamenat infekci či tíseň plodu.

Příměs krve je obvykle normální, zvlášť když už probíhá porod a otevírají se porodní cesty. Má slabě alkalickou reakci (pH 6,95–7,10) a z 99 procent je tvořena vodou, 0,3 procenta zbývá na bílkoviny, 0,3 na glukózu, 0,7 na močovinu. Obsahuje i minerály a kreatinin, shluky epitelových buněk uvolněných z kůže plodu (ty se využívají ke genetickým rozborům při vyšetření plodové vody získané jejím odběrem – amniocentézou), mázek a chloupky lanuga. V počátku těhotenství je plodová voda tvořena amniovým epitelem, od 12. týdne i močí plodu.

Plodová voda se tvoří na začátku prosakováním z pupečníku, později se na tvorbě podílí i plod, který ji zpracovává v trávicím traktu a přes ledviny vylučuje zpátky jako moč. Objem takto vzniklé plodové vody v průběhu těhotenství postupně stoupá (s velikostí plodu v děloze) a před porodem je reabsorbováno asi 40 % vody. Ve druhé polovině těhotenství je většina plodové vody tvořena tekutinou, kterou plod vymočí. Do fetoplacentárního oběhu plodu se voda dostává i povrchem těla embrya (poté už plodu). Oběh plodové vody je velký, koncem gravidity se za hodinu obmění asi 50 procent jejího objemu.

Celkové množství plodové vody kolísá podle týdne těhotenství – až do 38. týdne stoupá (za normálních okolností jí bývá maximálně kolem 1 litru), pak začíná klesat. V době porodu by mělo být v děloze zhruba 250–800 mililitrů vody, aby mělo dítě vše, co z ní potřebuje. Někdy se může stát, že její množství není úplně ideální.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Čirá tekutina, Plod, Zázračná tekutina, Celkové množství, Mázek, Shluk

Mohlo by vás zajímat
Děti, které po narození vypadají jako naštvaní staříci! Nebo filmové hvězdy
Tohle rozhodně musíte zažít před příchodem (prvního) dítěte
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu