Maminka.czTěhotenství

Potřebná plodovka

, Časopis Maminka
25. 2. 2014
Potřebná plodovka
Devět měsíců si plod plave v bezpečných vodách mámina bříška. A to doslova. Plodová voda vytváří kolem plodu bezpečný ochranný val, chrání před traumaty zvenčí, chrání placentu, umožňuje dostatek prostoru, tedy pohyb.

Co to vlastně je a jak vzniká ta zázračná tekutina, která plní tolik funkcí najednou a je pro zdravý vývoj plodu, a tedy celého těhotenství, nepostradatelná? Čirá tekutina bez zápachu se postupně, s blížícím se porodem, mléčně zakaluje. V případě nějakých zdravotních komplikací může také měnit odstín až barvu (zabarvení může být dožluta, dozelena či hnědé) a začne páchnout. To může znamenat infekci či tíseň plodu.

Příměs krve je obvykle normální, zvlášť když už probíhá porod a otevírají se porodní cesty. Má slabě alkalickou reakci (pH 6,95–7,10) a z 99 procent je tvořena vodou, 0,3 procenta zbývá na bílkoviny, 0,3 na glukózu, 0,7 na močovinu. Obsahuje i minerály a kreatinin, shluky epitelových buněk uvolněných z kůže plodu (ty se využívají ke genetickým rozborům při vyšetření plodové vody získané jejím odběrem – amniocentézou), mázek a chloupky lanuga. V počátku těhotenství je plodová voda tvořena amniovým epitelem, od 12. týdne i močí plodu.

Plodová voda se tvoří na začátku prosakováním z pupečníku, později se na tvorbě podílí i plod, který ji zpracovává v trávicím traktu a přes ledviny vylučuje zpátky jako moč. Objem takto vzniklé plodové vody v průběhu těhotenství postupně stoupá (s velikostí plodu v děloze) a před porodem je reabsorbováno asi 40 % vody. Ve druhé polovině těhotenství je většina plodové vody tvořena tekutinou, kterou plod vymočí. Do fetoplacentárního oběhu plodu se voda dostává i povrchem těla embrya (poté už plodu). Oběh plodové vody je velký, koncem gravidity se za hodinu obmění asi 50 procent jejího objemu.

Celkové množství plodové vody kolísá podle týdne těhotenství – až do 38. týdne stoupá (za normálních okolností jí bývá maximálně kolem 1 litru), pak začíná klesat. V době porodu by mělo být v děloze zhruba 250–800 mililitrů vody, aby mělo dítě vše, co z ní potřebuje. Někdy se může stát, že její množství není úplně ideální.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Plod, Zázračná tekutina, Mázek, Čirá tekutina, Celkové množství, Shluk

Mohlo by vás zajímat
Známe semifinalistky soutěže Maminka roku. Vyberte tu nejlepší!
V Motole se narodila čtyřčata. Doma už je čeká starší brácha
Zkusili jsme s dětmi vyrobit zmrzlinu. Jak se nám povedla?
Kluci mívají větší strach z odloučení než holky. Jsou větší mamánci?

Horoskopy

Panna Návštěva příbuzných proběhne v klidném tónu. Mluvte s nimi jen o věcech, které nejsou kontroverzní,…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Květa, Rafael, KvetaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu