Maminka.czTěhotenství

Potřebná plodovka

Regina Rothová 25.  2.  2014
Potřebná plodovka
Devět měsíců si plod plave v bezpečných vodách mámina bříška. A to doslova. Plodová voda vytváří kolem plodu bezpečný ochranný val, chrání před traumaty zvenčí, chrání placentu, umožňuje dostatek prostoru, tedy pohyb.

Co to vlastně je a jak vzniká ta zázračná tekutina, která plní tolik funkcí najednou a je pro zdravý vývoj plodu, a tedy celého těhotenství, nepostradatelná? Čirá tekutina bez zápachu se postupně, s blížícím se porodem, mléčně zakaluje. V případě nějakých zdravotních komplikací může také měnit odstín až barvu (zabarvení může být dožluta, dozelena či hnědé) a začne páchnout. To může znamenat infekci či tíseň plodu.

Příměs krve je obvykle normální, zvlášť když už probíhá porod a otevírají se porodní cesty. Má slabě alkalickou reakci (pH 6,95–7,10) a z 99 procent je tvořena vodou, 0,3 procenta zbývá na bílkoviny, 0,3 na glukózu, 0,7 na močovinu. Obsahuje i minerály a kreatinin, shluky epitelových buněk uvolněných z kůže plodu (ty se využívají ke genetickým rozborům při vyšetření plodové vody získané jejím odběrem – amniocentézou), mázek a chloupky lanuga. V počátku těhotenství je plodová voda tvořena amniovým epitelem, od 12. týdne i močí plodu.

Plodová voda se tvoří na začátku prosakováním z pupečníku, později se na tvorbě podílí i plod, který ji zpracovává v trávicím traktu a přes ledviny vylučuje zpátky jako moč. Objem takto vzniklé plodové vody v průběhu těhotenství postupně stoupá (s velikostí plodu v děloze) a před porodem je reabsorbováno asi 40 % vody. Ve druhé polovině těhotenství je většina plodové vody tvořena tekutinou, kterou plod vymočí. Do fetoplacentárního oběhu plodu se voda dostává i povrchem těla embrya (poté už plodu). Oběh plodové vody je velký, koncem gravidity se za hodinu obmění asi 50 procent jejího objemu.

Celkové množství plodové vody kolísá podle týdne těhotenství – až do 38. týdne stoupá (za normálních okolností jí bývá maximálně kolem 1 litru), pak začíná klesat. V době porodu by mělo být v děloze zhruba 250–800 mililitrů vody, aby mělo dítě vše, co z ní potřebuje. Někdy se může stát, že její množství není úplně ideální.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Celkové množství, Mázek, Čirá tekutina, Shluk, Plod, Zázračná tekutina
Mohlo by vás zajímat
Pavlína Jágrová exkluzivně: První trimestr byl peklo, zachránil mě přítel. Teď už si těhotenství konečně užívám!
Mrázková Dita
Slavné maminky
GALERIE: Přáli si pro dceru sourozence a dočkali se paterčat! Jak žije rodina, kterou milují celé Spojené státy?
Formánková Simona
Instagram
Emotivní vyznání táty, který přišel o svou těhotnou ženu. Fotografie s dcerkou, která přežila, berou za srdce...
Mrázková Dita
Láska a vztahy
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
Na fotkách je vidí celý Londýn: Dost nerealistických očekávání, za své tělo po porodu se nestydíme!, říkají odvážné maminky
Mrázková Dita
Po porodu
Herečka Kristýna Hrušínská: Náš Vojta by chtěl být momentálně buď Hurvínek, nebo Belmondo
Mrázková Dita
Slavné maminky
Tahle máma zapsala 41 neuvěřitelných důvodů, proč tříletá dcera dostala záchvat vzteku. Pobavíte se
Procházková Simonakog
Mateřství
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky