Maminka.czBatole

Potřebují batolata kolektiv? Dospělý nemůže dítěti nahradit vrstevníka

27. 9. 2017
Potřebuje batole, tedy dítko mezi prvním a třetím rokem života, kopu kamarádů, aby se opravdu vyřádilo a mělo šťastné a naplněné dětství?

Dříve děti běhaly venku „v hejnu“, v jednom velkém chumlu s proměnlivou hierarchií, která se měnila, jak děti rostly a zrály, jak byly průbojné či chytré nebo dokonce charismatické. A právě toto „hejno“ bývalo jedním z učitelů, kteří dítě zcela přirozeně učili, formovali a sociálně otužovali.

Dnes partu z ulice nahradily školka, mateřské kluby a různé zájmové skupiny a kroužky, v některých případech i rodina a rodinní přátelé, kteří bydlí v jednom místě a setkávají se. A to je také dobře: „Vždyť děti potřebují děti!“ říkávaly už naše babičky. Jenže děti potřebují děti v každém věku trochu jiným způsobem, jinak si totiž hrají batolata a jinak předškoláci

Od kdy děti potřebují kamarády? Batole se díky nim učí, předškolák je vyhledává

5 specifik batolecích her

  • Batolata, zvláště ta mladší, si s druhými dětmi ve skutečnosti vlastně nehrají, i když to na písku či v herně obvykle působí opačně. Batolata si hrávají paralelně – hrají si svou vlastní komorní hru po boku dalších dětí. Při hře jednoduše nevyhledávají skutečného „parťáka“.
  • Přesto ale platí, že mnoho batolat společnost druhých dětí vyhledává – bývá jim při jejich „paralelních“ hrách příjemná a vítaná.
  • Skutečnou hru s druhými dětmi komplikuje batolatům sociální nezralost; batole ještě neumí záměrně půjčovat a vyměňovat, kolektivně tvořit a sledovat společný cíl hry. Jednoduše nerozumí tomu, že o danou věc nepřichází nadobro apod. Nepochopení batolecího vnímání světa vede dospělé k mylným závěrům. Batole, které nepůjčuje věci, nemusí být lakomé, jen zatím nepochopilo, že se mu při půjčení daná věc opět vrátí.
  • Batole hrající si vedle jiných dětí svou vlastní hru nechce být při hře dětmi „rušeno“. Výjimkou bývá dospělý, ten jej chápe a snaží se hrát jeho hru – přizpůsobuje se.
  • Batolata milují hry na práci, kdy nadšeně napodobují a pomáhají dospělým s běžnými pracemi – s vařením, úklidem, skládáním prádla, pracemi na zahradě.
Čas strávený s dětmi? Není důležitá kvantita, ale kvalita

Čím je starší, tím je společnost důležitější

„Tří až čtyřleté dítě, které si už začíná uvědomovat svoje ‚já‘, hledá ohlas. Zajímá ho, jestli si jemu podobné dítě hraje se stejnými hračkami jako ono samo. Když si hraje s dětmi, aktivně se vystavuje sporům se svými protějšky. Zjišťuje, že ‚ty‘ je jiné a hraje si jinak, mluví jinak, jinak reaguje na výzvu, úplně jinak se prosazuje,“ vysvětluje populární psycholožka a autorka publikací o výchově, Jiřina Prekopová.

Tří až čtyřleté dítě pak při hrách naprosto přirozeně zjišťuje, kdo je „já“ a kdo „ty“. Učí se spolupracovat, pomáhat si navzájem, půjčovat, vyměňovat, bránit si své věci, záměry i myšlenky.

Učí se snášet případné napětí, být tolerantní a třeba i respektovat druhého. Pokud doma nemá žádné hranice a patří k dětem, které „mohou všechno“, může mu přímočarý dětský kolektiv zprostředkovat první setkání s reálným světem. Dítě začíná postupně (a bolestě) chápat, že není středobodem vesmíru.

Může kamarády nahradit rodič?

Odpověď je jednoduchá – ne! Zvláště děti v předškolním věku již kamarády vysloveně potřebují:

„Dospělý nemůže dítěti nahradit vrstevníka. Když předstírá, že neumí tak vysoko skákat jako dítě a není tak silný, nepůsobí ve svém okolí věrohodně... Aby se dítě naučilo přizpůsobovat a prosazovat, potřebuje mnoho kamarádů, mladších i starších. Mělo by mít možnost zažít roli vedoucího, ale také zažít roli toho, kdo se veze, a naučit se snášet, že je nejslabší ve skupině.“ Nicméně je jedno, zda tuto roli sehrají děti ze školky, kroužků  či „parta“ dětí z okolí.

Video: Neskutečný úprk z dětské postýlky

Vaše Adéla: Hračky, které nemůžeme vystát, ale děti je milují...
Děti a technika si rozumí. Stanovte však včas hranice
Od kdy děti potřebují kamarády? Batole se díky nim učí, předškolák je vyhledává
Maminka Roku 2019
Témata: Děti, Batole, Péče o dítě a jeho výchova, Reálný svět, Společný cíl, Čtyřleté dítě, Třetí rok, První setkání, Stejná hračka, Rodinný přítel, Kamarád, Předškolní věk, Čas strávený, Vrstevník, Ulice, Vesmír, Hejno, Rok života, Nejlepší hráč, Jiřina Prekopová, Dětská postýlka, Dospělí, Šťastné dětství

Mohlo by vás zajímat
Syn se narodil s jinou barvou pleti, než má jeho táta. Podezírali mě z nevěry
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Své děti miluju, ale cizí mi vadí o to víc. Jsem divná?
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Eliánek spí od dvou měsíců ve svém pokojíčku, říká Dominika Mesarošová
Úzkostné stavy se mohou projevovat různě. A co když je má celá rodina?
Kojení strašně bolí! Proč mě nikdo nevaroval, diví se Nikol Moravcová
Těhotenství je zásah do sebevědomí, říká tenistka Andrea Sestini Hlaváčková
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat

Horoskopy

Vodnář Nepřikládejte své myšlenky jen pracovním povinnostem, protože o nich mluvíte stále. Udělejte si radši…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vendelín, Eunika, Vendelína

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu