Maminka.czVolný čas

Jděte s dětmi pouštět draka. Odkud se vzala tato krásná podzimní tradice a jak si snadno dokážete vyrobit vlastní originál?

Simona Procházková 9.  10.  2023
Během větrných podzimních dní můžeme nad loukami a volnými prostranstvími pozorovat vznášející se barevné draky. Určitě nám dáte za pravdu, že je to kouzelná podívaná. Vraťte se do vlastních dětských let, vyrazte s ratolestmi ven a nechte si nad hlavami proletět toho svého. Spojíte zábavu s pohybem a pobavíte se všichni. Zažijete spoustu legrace a na takové odpoledne budete dlouho vzpomínat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Pamatuji si, jak jsme se jako malí nemohli s kamarády od sousedů pravidelně dočkat, až začne foukat ten „správný vítr“ a my vyrazíme s vlastnoručně vyrobeným a patřičně vyzdobeným papírovým drakem (kterého nám táta pomáhal po večerech slepit a vyztužit opracovanými dřívky) na nejbližší pole. Bývalo to parádní, když se vše podařilo, zpravidla jsme se pěkně vylítali a soutěžili jsme mezi sebou, komu dráček poletí do větší výšky. Se synem běháme na louku za domem každý rok, na jaře i na podzim. A nejsem si úplně jistá, jestli nás to s mužem nebaví nakonec ještě o trošku víc než našeho chlapečka.

VIDEO: Dílnička: Vyrobte si draka, krásnou podzimní dekoraci

Drak jako symbol. Jak vznikla tradice pouštění draků?

Dnes je pouštění draků nad strnisky populární zábavou malých i odrostlejších. Kdy a jak ale tato prastará tradice vlastně vznikla? V dřívějších dobách musely děti od jara do podzimu pomáhat rodičům na poli, jelikož v zimě se doma jedlo převážně to, co si rodina sama vypěstovala. No a na podzim, po sklizni, měli všichni přece jen více volného času než na jaře a v létě. No a to se pak na poli dělaly ohníčky, v popelu se pekly brambory a omladina vymýšlela nejrůznější zábavu.

Úplně první zmínky o vypouštění draků ale pocházejí ze starověké Číny, kde již od 4. století před naším letopočtem sloužili právě draci věřícím lidem jako nástroj ke spojení s bohy a také pro zahánění nepřátel. Draky v nejrůznějších barvách i velikostech zde vyráběli z bambusu, hedvábí a papíru. V daleké Indonésii pak podle zachovalých pramenů nechávali lidé draky ve tvaru ptáků poletovat nad rýžovými plantážemi, aby jim chránili úrodu.

Do západního světa se symbol draka dostal až v 15. a 16. století a draci sloužili již převážně pro zábavu, někteří s nimi ale prováděli nejroztodivnější pokusy. Jako například jeden ruský vědec, který se připoutaný k obřímu drakovi hodlal nechat vynést do vesmíru.

Proč pouštíme draky zrovna na podzim?

Dá se říct, že je to prostě tady u nás zakořeněná tradice, žádný hlubší význam v tom nehledejte. Stejně dobře můžete jít pouštět draka i na jaře, pokud tedy zrovna fouká vítr. A co si budeme povídat, bývá obvykle také větší teplo.

Podle meteorologů je podzim vhodný z důvodů, že počasí je méně proměnlivé, zesiluje spád (kontrast) teploty mezi rychle chladnoucími polárními končinami a stále ještě teplými mírnými a tropickými oblastmi, což způsobuje zvětšení tlakových rozdílů, a tím i větší rychlosti větru. Tolik tedy názor odborníků. Pro laiky, kteří se chtějí hlavně pobavit a proběhnout se, stačí prostě větrné a zároveň aspoň trochu slušné počasí, kdy neprší a není mlha.

Dejte sbohem rýmě a kašli. Vsaďte na těchto 7 jednoduchých návyků a zůstanete fit po celý podzim i zimu

Drak a módní trendy: Kupovaný, nebo vlastnoručně vyrobený?

Dráčka si můžete společně s dětmi poměrně snadno vyrobit doma, jednodušší, ale funkční model zvládne každý, kdo je jen průměrně šikovný a zručný. Děti si ho pak mohou ozdobit a „vytunit“ podle své fantazie. V dnešní době většina zaneprázdněných rodičů draka prostě zajde koupit do obchodu, což je trošku škoda.

Klasikou je drak ve tvaru kosočtverce, který má kostru ze slepených špejlí, proutků nebo dřevěných latěk potaženou papírem (hedvábným nebo balicím). Dozdoben je barevnými třásničkami. Ovládá se díky vodicí šňůrce nebo lanku. Vyrobit i koupit můžete též draky z různých tkanin nebo igelitu a nejrůznějších tvarů. Vyšší level jsou pak tzv. akrobatičtí draci s propracovanější konstrukcí a ovládáním na dvě šňůrky. Ti už ale vyžadují „řidiče“ se zkušenostmi.

TIP: Podrobný návod, jak si vyrobit vlastního draka, najdete ZDE nebo ZDE.

Témata: Děti, Jak na to, Tvoření, Tradice, DIY, zábava, Volný čas, Podzim, jaro, drak, Indonésie, Drac, Louka, Originál, Čína, Spousta legrace