Maminka.czBatole

Povídej, přeháněj....

, Časopis Maminka
30. 8. 2010
Povídej, přeháněj....
Děti rostou před očima. Jenže s přibývajícími roky života potřebují i odlišnou péči. Umíte na svého potomka mluvit tak, aby to pro něj bylo přínosem?

Určitě jste si jistá, že vaše batole je tím nejroztomilejším dítětem, které kdy po městě chodilo.

V tom se samozřejmě nemýlíte, ale vy byste to s roztomilostí přehánět neměla, mohla byste nechtěně svému dítěti škodit.

Kolem jednoho roku se totiž může stát, že místo toho, aby vaše ratolest napodobovala v řeči vás, začnete se vy přibližovat jí tím, že se budete pokoušet její první jazyková vyjádření usnadnit, abyste napomohla vedení dialogu.

Nevíte, jakou děláte chybu...

Pozor na jazyk

* Děti od jednoho roku totiž začínají podle pediatrů a logopedů intenzivně napodobovat dospělé, takže jestliže mu dáte najevo, že žvatlání je normální, bude se tak vyjadřovat. A co je normální v roce, vypadá podivně u předškoláka, a zažitá pravidla řeči budete se svým potomkem jen těžko odstraňovat.

* Jestliže se s manželem doma překřikujete, nečekejte, že budete mít tiché a klidné dítě. Bude se chtít zapojit do rodinného dialogu, takže bude řvát... Čistě proto, aby bylo slyšet. Nedivte se mu, jen se snaží napodobit své vzory.

Navíc dvouleté batole už snadno dokáže slovy manipulovat. Jakmile zjistí, že vy často tvrdíte, že vás bolí hlava, bude to tvrdit taky. Každou „diplomatickou“ lež bude vaše zlatíčko ve věku zhruba od dvou do pěti let používat, aniž by nad ní přemýšlelo.

Bude ji brát jako fakt, že se to tak přece říká, takže se pak nedivte, že o vaší rodině vypluje na povrch i to, co byste třeba vůbec nechtěla.

* Tříletý potomek už dokáže vyjadřovat svoje myšlenky a vy byste mu to měla usnadnit. Nesnažte se ale zjednodušit slovník. Dítě v tomto věku by až na výjimky už mělo umět popsat, co se mu honí v hlavě. Může si možná trochu vymýšlet, batolecí žvatlání by se ale v jeho slovníku už mělo objevovat jen sporadicky. Pokud se tak stane, opravte ho a vysvětlete mu, že tak mluví mimina a že on už je přece veliký, takže bude mluvit jako maminka a tatínek.

* Při diskusích nepovažujte obsah myšlenky za to, co činí z dítěte vašeho partnera. Jsou věci a okamžiky, kterým opravdu rozumět nemůže, proto ho neberte jako svého vrstevníka. Vy jste ten, kdo rozhoduje. Dbejte ale na to, abyste formulací myšlenek nepodrývala jeho vývoj. Na své batole mluvte ve stručných a jasných větách tak, jak si přejete, aby se vyjadřovalo. Jeho slovní zásoba se bude postupně rozvíjet, stejně jako obsahové sdělení a struktura vět.

Pokud mu nedáte prostor a budete na něj i nadále šišlat, koledujete si o logopedický problém, přestože žvatlání může být na první poslech docela roztomilé.

Proč, kde a kdy?

Svému dítěti také neprospějete, když nebudete odpovídat na jeho otázky. Každé batole se vás dříve nebo později začne ptát. A vy byste měla mít připravenou pravdivou (lež má krátké nohy) odpověď.

Prostřednictvím těchto dotazů si váš potomek rozvíjí centrum řeči. Schopnost dialogu je nezbytná pro jeho vývoj, takže i když budete brečet únavou, na každou otázku odpovídejte. Pokud se kolem třetího roku začne trochu zadrhávat v řeči, nepanikařte. Jeho mozek se vyvíjí tak překotně, že dítě nestíhá vyjadřovat vše, co by chtělo. Konzultujte problém s odborníkem logopedem.

Více se dočtete v aktuálním vydání časopisu Maminka.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Batole, Klidné dítě

Mohlo by vás zajímat
S manželem jsme se naprosto odcizili. Má cenu zůstávat spolu kvůli dětem?
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu
V autosedačce sedí špatně polovina dětí. Vadí zimní oblečení i sklopené madlo
Od početí k porodu. Fascinující snímky zrození očima známého fotografa
Klasické fotky mimin jsou nuda. Tenhle táta proto fotí děti jinak
100 mimořádných fotek z porodu! Podívejte se, jak ho rodiny prožívají
Smí rodič líbat dítě na ústa? Mate ho tím a dráždí, tvrdí někteří odborníci
Doma beránci, ve školce vlci. A mohla jsem za to já, perfektní matka!
Opustil mě den po porodu. Vracela jsem se do prázdného bytu

Horoskopy

Blíženci Ráno vstanete jako rybičky a do práce se těšíte. Není divu, vždyť vám jde všechno od ruky a vymýšlíte…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Patrik, Ella, Lev

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu