Maminka.czMateřídouška

Povinná četba? To je hračka! Staré řecké báje a pověsti

Barbora ŠTOLLEOVÁ 14.  1.  2022
Znáte tuhle bezva rubriku v Mateřídoušce? Dětem se v ní každý měsíc originálním způsobem představuje příběh knihy, která se nejspíš objeví na seznamu povinné četby.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Řecké báje a pověsti vypadají na první pohled jako vymyšlené napínavé příběhy, ale je v nich mnohem víc. Skrývají kus historické pravdy a ukazují, jak lidé ve starověkém Řecku rozuměli světu a dění v něm. Velkou roli v řecké mytologii mají bohové - staří Řekové totiž věřili, že za veškerým děním stojí právě oni. Když šli do války nebo se chtěli na moři vyhnout špatnému počasí, uctívali je oběťmi. Nejvyšším řeckým bohem byl Zeus - hromovládce, který se svou manželkou Hérou bydlel na hoře Olymp. Byli tu ale i další. Bůh Poseidón vládl svým trojzubcem vodním živlům, Hádes měl na starosti říši mrtvých. Athéna byla bohyní moudrosti a války a Afrodita opanovala lásku a krásu. V řeckých příbězích na tebe čekají ale i všelijaké fantastické bytosti, jako třeba Mínótauros, krétský netvor s hlavou býka.

Klepněte pro větší obrázekK nejznámějším starořeckým bájím patří Odysseova dobrodružství. Král Odysseus vládl na jednom z menších řeckých ostrovů. Žil zde se svou rodinou šťastně a spokojeně až do chvíle, kdy byl povolán do trojské války. Odysseovi se příliš nechtělo. Nedalo se ale nic dělat, nemohl odmítnout výzvu mocného mykénského krále Agamemnóna. Rozloučil se tedy se svou ženou i malým synem a vydal se k pobřeží dnešního Turecka, kde leželo město Troja.

Války mívají různé příčiny. Na počátku té trojské byl hněv spartského krále, kterému trojský princ Paris unesl manželku Helenu, a také touha mykénského krále Agamemnóna po moci a bohatství. Pod Agamemnónovým vedením doplulo k trojským břehům více než tisíc řeckých lodí. Na jedné z nich připlul právě i král Odysseus nebo Achilles, který byl považován za neporazitelného. Jeho božská matka ho jako malého koupala v podsvětní řece, a tím jej učinila téměř nezranitelným. Jediným slabým místem na jeho těle zůstala pata, za kterou ho při koupeli držela! Proti Řekům se na straně Troje bili královští j synové Hektor a Paris.

Klepněte pro větší obrázekMěsto Troja bylo chráněno vysokými hradbami a řeckým útokům dlouho odolávalo. Teprve desátý rok války vymyslel Odysseus lest, která zafungovala. Řekové na trojském pobřeží postavili velkého dřevěného koně, do kterého se Odysseus se skupinou nejodvážnějších bojovníků ukryl. Všechny řecké lodě odpluly, takže si Trojané mysleli, že jejich protivníci konečně odjeli domů. Trojané začali slavit a koně, kterého považovali za řeckou oběť bohům, sami vtáhli dovnitř města. Tím si ale podepsali rozsudek smrti. V noci Odysseus se svými spolubojovníky vylezli z útrob koně ven, otevřeli brány města a Řekům se podařilo Troju dobýt.

Po skončení války se Odysseus vydal na cestu domů. Ukázalo se ale, že bude muset překonat ještě mnoho nástrah, než se mu to podaří. S několika členy posádky padl například do zajetí kyklopa Polyféma, který je uvěznil ve své jeskyni a postupně se je chystal sníst. Duchapřítomný Odysseus neváhal pro svou záchranu použít svou další lest. Nejprve přesvědčil Polyféma, že jeho jméno není Odysseus, ale „Nikdo“. Pak se mu s pomocí dalších Řeků podařilo svého věznitele oslepit a dostat se z jeskyně společně se zvířaty, která Polyfémos vypouštěl na pastvu. Kyklopové se raněného obra tázali, kdo mu ubližuje, ale když jim opakovaně odpovídal, že „Nikdo! Nikdo!“, na pomoc mu nepřišli.

Klepněte pro větší obrázekObelstění Polyféma sice umožnilo Odysseovi vrátit se bezpečně na loď, zároveň ale bylo příčinou jeho dalšího bloudění. Polyfémův otec - vládce moří Poseidón - se začal mstít. Odysseova loď byla zmítána neustálými bouřemi, které ji hnaly pryč od břehů rodné Ithaky. Celý rok musel Odysseus pobýt na ostrově kouzelnice Kirké, která část družiny proměnila ve vepře. Návrat domů oddálila i cesta do podsvětí, kam si šel Odysseus vyslechnout věštbu. Odysseovi se podařilo vrátit se domů teprve po deseti letech od skončení trojské války! Byl to ale šťastný konec - jeho manželka na něj věrně čekala a syn mu mezitím dospěl v urostlého muže!
 


Staré řecké báje a pověsti vyprávějí o mnoha dalších hrdinech - například o silném Héraklovi, důvtipném Perseovi nebo troufalém Prométheovi! Určitě si je přečti, budou se ti líbit! Nemáš knížku bájí a pověstí doma? Zajdi do knihovny, jistě ji tam pro tebe budou mít k zapůjčení.


ILUSTRACE: JITKA PETROVÁ

Témata: Mateřídouška, Býk, ostrov, Důvtip, povinná četba, hračka, Afrodita, Báj, JITKA PETROVÁ, Olymp, Pověst, Moudrost, Řek, Řecko, Paris, Star, Četba, Válka, Hračky, Héra, Trojan, Lest, Perse, Hráč, Bohatství