Maminka.czPeníze a kariéra

Povinnosti chytré podnikatelky

Petr Gola 15.  1.  2010
Povinnosti chytré podnikatelky
Máte skvělý nápad, můžete rozjet byznys z domova, takže nebudete muset opouštět své děti. Jenže víte, jaké vám česká legislativa může hodit klacky pod nohy? Buďte připravená a nenechte se odradit.

Pokud se rozhodnete podnikat, musíte splnit jisté zákonné povinnosti. Zvládnete to však během pár dní. Navíc i u nás se podmínky v této oblasti zlepšují. Víte, jak na věc?

Udělejte si plán

Prvním vaším krokem je samozřejmě výběr výdělečné činnosti a místo jejího výkonu. Pro některé živnosti musíte splnit potřebné odborné předpoklady, nemůže je tedy provozovat každý (jedná se o řemeslné, vázané a koncesované živnosti). U volné živnosti, kterou můžete provozovat pro více než 80 oborů, však nepotřebujete žádnou odbornou ani jinou způsobilost.

Živnostenský úřad

V případě, že budete potřebovat pro svou výdělečnou činnost živnostenské oprávnění, zajdete na libovolný živnostenský úřad. Za výpis z živnostenského rejstříku, který nahradil dřívější živnostenské listy, zaplatíte prvotní správní poplatek 1000 Kč (následně již pouze 500 Kč). Ne pro každé podnikání však potřebujete živnostenské oprávnění. Např. hudebníci, spisovatelé, autoři, herci či sportovci mít oprávnění nemusí. Naproti tomu tlumočníci či advokáti potřebují vlastní speciální povolení. Ať budete vykonávat kteroukoli z výše uvedených činností, pro daňové účely a platby pojistného budete považováni za OSVČ (osobu samostatně výdělečně činnou).

Daně a pojištění

Všechny OSVČ se musí po zahájení výdělečné činnosti registrovat k daním a platbě pojistného. Tím splníte zákonnou oznamovací povinnost na finančním úřadě, okresní správě sociálního zabezpečení (OSSZ) a své zdravotní pojišťovně. Všechny tyto kroky lze splnit vyplněním jednotného registračního formuláře na živnostenském úřadě. Za nesplnění registrační povinnosti můžete dostat pokutu (např. od zdravotní pojišťovny 10 tisíc, při opakovaném nesplnění až 20 tisíc). Registrací nejen podnikáte, ale začínáte platit daně, sociální a zdravotní pojištění. Abyste stanovily jejich výši, musíte si vést účetnictví, daňovou evidenci nebo evidenci příjmů.

Podmínky se liší podle toho, jestli budete mít výdělečnou činnost jako hlavní, nebo vedlejší zdroj obživy. Při hlavní výdělečné činnosti budete muset ze zákona každý měsíc hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění. V prvním roce podnikání platíte měsíčně zálohy v minimální výši. U zdravotního pojištění je to v roce 2009 částka 1590 Kč. Tu zaplatíte své zdravotní pojišťovně vždy do osmého dne následujícího měsíce (za prosinec do 8. ledna). V dalším roce podnikání budete platit měsíčně zálohu, kterou vám vypočtou po odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích. I když bude váš zisk nízký a pojistné se vám vypočítá nižší, tak budete příští rok opět platit minimální pojistné. To je nutné platit i v případě, že jste ve ztrátě. Obdobný princip platí i u sociálního pojištění. Minimální výše sociálního pojištění je v letošním roce 1720 Kč. Měsíční zálohu na sociální pojištění je nutné zaplatit do dvacátého dne následujícího měsíce.

Daně a jak na ně

Pro účely sociálního a zdravotního pojištění se vaše samostatná výdělečná činnost považuje za vedlejší příjem, jestliže máte souběžně s touto výdělečnou činností ještě zaměstnanecký poměr, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Např. práce na dohodu o provedení práce tuto podmínku nesplňuje. Podmínky pro vedlejší činnost jsou výhodnější. U zdravotního pojištění například neplatíte žádné zálohy. Zdravotní pojištění doplatíte vždy jednorázově, po odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích do 8 dnů po jeho odevzdání. U sociálního pojištění zálohy rovněž neplatíte, jestliže budete mít zisk za rok 2009 nižší než 56 532 Kč (tj. příjem–výdaj). S největší pravděpodobností budete platit pouze daň z příjmu fyzických osob.

DPH platí a daňové přiznání podává pouze plátce, jenž měl obrat v uplynulých 12 měsících vyšší než milion korun. Pro správné určení příjmů a výdajů z výdělečné činnosti máte tři možnosti: vedení účetnictví, daňovou evidenci nebo stanovení příjmů. Nejjednodušší je evidence příjmů. Sečtete si pouze všechny dosažené příjmy (ať už v hotovosti, či na účtě v bance), tím zjistíte souhrn – tedy celkovou částku, kterou jste v daném roce vydělala. Výdaje následně jednoduše spočítáte procentem z příjmu. Výše paušálu se pohybuje od 30 % do 80 %. Účetnictví byste musely ze zákona vést, jestliže byste za uplynulý rok měly obrat vyšší než 25 milionů korun. Forma evidence není v zákoně určena. Při případné kontrole však musíte doložit všechny příjmy a výdaje, majetek a závazky.


Důležité termíny

Hlavními tiskopisy, které budete muset v zákonné lhůtě správně vyplnit a odevzdat na příslušném úřadě, jsou:

  • Přiznání k dani z příjmů fyzických osob Termín pro odevzdání daňového přiznání je do konce března následujícího roku (za rok 2009 do konce března 2010).
  • Přehled o příjmech a výdajích na zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích musíte odevzdat, i když budete v daném roce vykonávat výdělečnou činnost pouze jeden měsíc. Základní termín je do konce dubna. Když vám daňové přiznání bude zpracovávat daňový poradce, tak je termín do konce července, musíte však zdravotní pojišťovnu informovat do konce dubna. Při nedodržení termínu pro odevzdání přehledu může být uložena pokuta až ve výši 50 tisíc Kč.
  • Přehled o příjmech a výdajích na OSSZ Pro odezvání přehledu místně příslušné okresní správě sociálního zabezpečení platí stejné termíny jako u zdravotní pojišťovny. Při opakovaném porušení povinnosti však může OSSZ udělit pokutu až do výše 100 tisíc korun.
Témata: Časopis Maminka, Peníze a kariéra, Podnikatel, Výdělečná činnost, Následující rok, Registrační formulář, Podnik, Povinnost
Mohlo by vás zajímat
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
10 mimořádných příběhů! Postižená trojčata, domácí násilí, zákeřný meningokok a další
wall
Maminka roku 2020
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Wallerová Radka
Porod
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z vašeho dítěte roste psychopat
Kolinová Gabriela
Péče o dítě a jeho výchova
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Herečka Eva Josefíková je maminkou. A miminko má neobvyklé jméno
Víchová Tereza
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod