Maminka.czPorod

Poznám, že rodím?

, Časopis Maminka
31. 1. 2014
Poznám, že rodím?
Každý příchod miminka na svět se hlásí trochu jinak, a proto i zkušenosti budoucích maminek bývají odlišné.

Více než 90 % nastávajících maminek bezpečně pozná, že porod právě začal, a to nemusí mít ani předchozí zkušenosti.
A pokud si nejste jistá, že budete rodit, vůbec se nemusíte stydět za to, že odjedete pro jistotu do porodnice. Tam vás vyšetří a případně uklidní, že na porod si máte ještě chvilku počkat.


PŘÍZNAKY, O KTERÝCH VÁM ŘEKNOU ODBORNÍCI

Odchod hlenové zátky: Je typickou známkou blížícího se porodu. Projevuje se hustším hlenovitým narůžovělým výtokem z pochvy. To vám říká, že se otevírá děložní hrdlo v důsledku tlaku hlavičky plodu na dolní část dělohy. Zpravidla se zátky tělo „zbavuje“ 24 hodin před samotným porodem (ale mohou to být i dny a také třeba týdny).

CO JEŠTĚ POTŘEBUJETE VĚDĚT: Děložní hrdlo - Otvíráme na čas, prosím!

Pravidelné kontrakce: Oproti „poslíčkům“ se liší tím, že jsou časté, pravidelné a zesilují. Zároveň vás nutí měnit rytmus dýchání a polohu. Někdy mohou být kontrakce ihned od jejich nástupu velmi silné a pravidelné. Pokud jsou po 5 minutách, u vícerodiček po 10 a méně minutách ve zkracujících se intervalech, měla byste odjet do porodnice.

Odtok plodové vody: Týká se asi 10 % rodiček. Dojde k němu po prasknutí plodových obalů. Vezměte si vložku a do 2 hodin odjeďte do porodnice. Otvorem v plodových blanách může k plodu proniknout infekce, proto je nutné odjet do nemocnice ihned. Pokud by prasklá plodová voda měla jinou barvu než čirou či slabě narůžovělou, například zelenou, žlutou nebo s příměsí krve, zavolejte raději sanitku. Odtok plodové vody nebolí a odtéká „jen“ přední plodová voda.

Tlak na konečník: Máte-li pocit nucení na velkou, zřejmě u vás začíná porod. Nucení na stolici však vypadá spíše, jako kdybyste měla zácpu. Některé ženy se začínají vyprazdňovat, jako by jejich organismus říkal, že se chystá tělo rodit. Odjeďte do porodnice.

Bolesti v kříži: Bolí vás najednou hrozně v křížové oblasti? Je to proto, že se poševní stěna oplošťuje a poševní klenba se „rozvíjí“.
Proto dochází zároveň k zatlačení děložního hrdla až ke křížové kosti, takže vás bude bolet „v zádech“ (zvláště pokud rodíte poprvé).

Krvácení: Pokud začnete krvácet v kterémkoli období gravidity, tedy nejen v době, kdy máte termín porodu, na nic nečekejte a jeďte do porodnice (pokud potřebujete více než 2 vložky). Jestliže „jen“ špiníte, není to nic vážného, za to mohou otevírající se porodní cesty.

Tlak na močový měchýř: V těhotenství sice budete močit mnohem častěji než jindy, ale u některých žen v posledním měsíci tlak na močový měchýř ještě zesílí.

Pohyby dítěte: Že se blíží porod, vám může také signalizovat vaše miminko.
Zvláště pokud jste vícerodička, která už pohyby svého dítěte dovede dobře odhadnout a popsat. Může se vám zdát, že se miminko hýbe až moc a může to i bolet. Naopak, pokud byste necítila pohyby vůbec, odjeďte do nemocnice, kde vám natočí kontrolní monitor (tzv. kardiotokograf). Miminko mívá obvykle 40minutové intervaly, kdy spí a kdy je vzhůru.


PŘÍZNAKY, O KTERÝCH ODBORNÍCI NEMLUVÍ:

Kromě výše uvedených příznaků porodu se během čekání na miminko objeví i jiné příznaky, které vůbec neodpovídají lékařským definicím. K nim patří:

Euforie: Když vám dá dítě najevo, že se chystá na svět, ucítíte obrovskou radost. Nepotlačujte své pocity.

Spokojenost: Zvláště pokud jde o první porod, budete si chtít v posledních dnech před porodem užít intimní chvíle s manželem nebo budete mít touhu snít a budete se na celý svět usmívat.

Hnízdicí instinkt: Máte najednou chuť uklidit celý byt, vymalovat kuchyň a natřít poličku? Tato náhlá a nutkavá potřeba něco provést může signalizovat blížící se příchod miminka na svět. Zkuste se uklidnit a energii si schovejte na zvládnutí porodu.

Úzkost: Místo radosti můžete těsně před porodem pociťovat obavy z porodních bolestí.

Témata: Porod, Časopis Maminka, Jen pro maminku, Nutkavá potřeba, Předchozí zkušenost, Poševní stěna, Intimní chvíle, Blána, Hnízdící instinkt

Mohlo by vás zajímat
Dojemný příběh: Týraný pes se bojí všech kromě malého chlapce
Bolest zad v těhotenství? Tyhle rady vám konečně pomohou!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Problémy se spánkem má třetina dětí. Chce to režim, říká odborník

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu