Maminka.czZdraví

Poznáte rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? Česko právě trápí chřipková epidemie

Zatímco nachlazení můžete přecházet, podcenit chřipku se nevyplatí. Tady je pár tipů, jak je od sebe rozeznat.

Letošní zima zdraví příliš nepřeje. Neustálé kolísání teplot způsobuje, že se mezi lidmi dobře daří různým bakteriím a virům, a tak je kolem nás neustále někdo nemocný. Nejčastější chorobou pak jsou tradičně chřipka a nachlazení.

Chřipkou každoročně onemocní více než milion Čechů, na obyčejné nachlazení statistiky neexistují, protože s takovou „banalitou“ k lékařům nechodíme – průměrně však máme například rýmu aspoň dvakrát ročně.

Chřipková epidemie

Momentálně se Českou republikou šíří chřipková epidemie. Podle Blesk.cz stoupl počet nemocných jen v Praze téměř o polovinu. Uvádí se, že momentálně je nemocných 1770 lidí na sto tisíc obyvatel.

Netýká se to však jen Prahy, což jistě potvrdí mnoho rodičů malých dětí. Například dnes u syna ve třídě v Příbrami bylo jen devět dětí z celkových dvaadvaceti. A je možné, že zítra jich bude ještě méně, protože ani naší rodině se nemoc nevyhnula a od odpoledne leží můj školák s teplotami nad 38 stupňů Celsia.

A právě chřipku a nachlazení si hodně lidí plete, přitom každé je trošku jiné a každé potřebuje trošku jinou léčbu.

„Cibulové“ pravidlo vrstvení. Víte, jak miminko obléknout na podzim?

V čem si jsou chřipka a nachlazení podobné

Jde o nemoci dýchacích cest, jsou však způsobeny různými viry. Ty se šíří kapénkovou infekcí, kontaktem s hleny či prochladnutím. Viry napadnou sliznice, nejprve se projeví pálením v hrdle, které se poté rozvine do rýmy či kašle. Ucpání nosních a dalších přidružených dutin může způsobit bolest hlavy.

Obě nemoci mají podobné příznaky, tedy rýmu, bolesti hlavy a končetin. Příznaky nachlazení jsou sice obtěžující, ale pro lidský organismus nejsou nebezpečné. U chřipky bývají tyto příznaky daleko silnější a trvají déle, navíc chřipka může některé lidi s oslabeným organismem ohrozit i na životě.

Jak poznáte, čím trpíte, aneb rozdíl mezi chřipkou a nachlazením

  • Rychlost Hlavní rozdíl spočívá především v nástupu nemoci. Zatímco nachlazení přichází postupně a příznaky se pomalu zhoršují, chřipka většinou útočí rychle, její inkubační doba je 18–24 hodin. 
  • Horečka Dalším odlišujícím znakem je horečka. U nachlazení jde o spíše doprovodný příznak, a pokud se objeví, dosahuje nejvýše 38 stupňů Celsia. Častější je zvýšená teplota nebo zimomřivost. U chřipky je naopak horečka příznačná, objevuje se rychle a přesahuje 38 stupňů Celsia, spíš může vystoupat až ke 40 stupňům Celsia.
  • Kašel I podle kašle lze odlišit nachlazení od chřipky. U nachlazení se vyskytuje často, ale většinou teprve na konci nachlazení, když ostatní příznaky již skoro odezněly, pro chřipku je typický bolestivý suchý kašel od začátku.
  • Délka nemoci Liší se i délka trvání nemoci. Nachlazení trvá většinou 7 až 9 dnů, a pokud ho nemocný zaléčí, dopřeje si alespoň dva dny klidu a dostatek tekutin, obejde se bez následků. Chřipka trvá 7 až 14 dní, úplné zotavení může trvat i několik týdnů.


Další rozdíly: U nachlazení dochází jen výjimečně k úbytku sil, zatímco u chřipky je úbytek sil náhlý a velmi dobře citelný. Stejné je to s bolestí svalů a končetin, mohou se objevit i při nachlazení, ale nebývají tak silné jako u chřipky.

Chřipka: Někdo ji překoná bez následků a jiné ohrožuje na životě

Léčba chřipky a nachlazení

Pro obě nemoci je nejdůležitější klid a dostatek tekutin. Zatímco při nachlazení ale většinou stačí, když zůstanete v teple v posteli dva až tři dny, u chřipky byste si měli poležet déle.

Ani na jednu nemoc nejsou potřeba antibiotika, po lékaři je tedy nevyžadujte. Pokud se objeví horečka, sáhněte po volně prodejných lécích na teplotu. Na kašel pak jsou speciální sirupy a kapky stejně tak jako na rýmu.

Záněty středního ucha se často pojí s chřipkou


Pamatujte, že pokud nebudete onemocnění věnovat dostatečnou pozornost, mohou se u nachlazení vyvinout komplikace v podobě zánětu vedlejších dutin nosních a zánětu středního ucha. Podcenění chřipky se však nevyplácí daleko víc, protože tato choroba se může rozvinout v zánět plic či zánět srdečního svalu, obě nemoci mohou ohrožovat život.

VIDEO: Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař pro Blesk.cz

Poradíme vám, jak vybírat kvalitní podzimní oblečení a neutratit celou mateřskou
Jak posílit imunitu u dětí aneb posviťte si na bacily
Chřipka se nevyhýbá ani těhotným. Jaké léky můžete užívat?
povleceni
Témata: Zdraví, Příznaky, Chřipka, Choroba, Obyčejné nachlazení, Podobný příznak, Česká republika, Prochladnutí, Chřipková epidemie, Malé dítě, Lidský organismus, Dýchací cesta, Oslabený organismus, Nejdůležitější klid, Srdeční sval, Blesk, Dostatečná pozornost, Praha, Příbram, Kašel, Kapénková infekce, Ostatní příznak, Suchý kašel, Zvýšená teplota, Epidemie

Mohlo by vás zajímat
Má to smysl! Buďte doma, noste roušky, vyhýbejte se prarodičům. Proč?
Děkujeme všem profesím v první linii! Google zveřejnil originální poděkování
Tahle sexy plus size modelka Hilda vás pobaví. A třeba se i poznáte
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Meghan vyrazila se synem Archiem na procházku. Ale co to nosítko?
Rouška bez šití: Jednoduchý návod! Stačí kus látky a gumičky
Zimní děti versus ty letní: Datum narození ovlivňuje zdraví i charakter
Žádost o rodičovský příspěvek: Návod, jak a kde rodičák jednoduše vyřídit
Šéfkuchař Přemek Forejt: Jsem krkavčí táta. Dceru nevídám moc často

Horoskopy

Vodnář Je sice čtvrtek, ale vy už plánujete aktivity na víkend. V práci vás to vysloveně nebaví, a proto se…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Dobroslava, Dobroslav, Dobruše

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné