Maminka.czZdraví

Poznáte rozdíl mezi chřipkou a nachlazením? Česko právě trápí chřipková epidemie

Zatímco nachlazení můžete přecházet, podcenit chřipku se nevyplatí. Tady je pár tipů, jak je od sebe rozeznat.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Letošní zima zdraví příliš nepřeje. Neustálé kolísání teplot způsobuje, že se mezi lidmi dobře daří různým bakteriím a virům, a tak je kolem nás neustále někdo nemocný. Nejčastější chorobou pak jsou tradičně chřipka a nachlazení.

Chřipkou každoročně onemocní více než milion Čechů, na obyčejné nachlazení statistiky neexistují, protože s takovou „banalitou“ k lékařům nechodíme – průměrně však máme například rýmu aspoň dvakrát ročně.

Chřipková epidemie

Momentálně se Českou republikou šíří chřipková epidemie. Podle Blesk.cz stoupl počet nemocných jen v Praze téměř o polovinu. Uvádí se, že momentálně je nemocných 1770 lidí na sto tisíc obyvatel.

Netýká se to však jen Prahy, což jistě potvrdí mnoho rodičů malých dětí. Například dnes u syna ve třídě v Příbrami bylo jen devět dětí z celkových dvaadvaceti. A je možné, že zítra jich bude ještě méně, protože ani naší rodině se nemoc nevyhnula a od odpoledne leží můj školák s teplotami nad 38 stupňů Celsia.

A právě chřipku a nachlazení si hodně lidí plete, přitom každé je trošku jiné a každé potřebuje trošku jinou léčbu.

„Cibulové“ pravidlo vrstvení. Víte, jak miminko obléknout na podzim?

V čem si jsou chřipka a nachlazení podobné

Jde o nemoci dýchacích cest, jsou však způsobeny různými viry. Ty se šíří kapénkovou infekcí, kontaktem s hleny či prochladnutím. Viry napadnou sliznice, nejprve se projeví pálením v hrdle, které se poté rozvine do rýmy či kašle. Ucpání nosních a dalších přidružených dutin může způsobit bolest hlavy.

Obě nemoci mají podobné příznaky, tedy rýmu, bolesti hlavy a končetin. Příznaky nachlazení jsou sice obtěžující, ale pro lidský organismus nejsou nebezpečné. U chřipky bývají tyto příznaky daleko silnější a trvají déle, navíc chřipka může některé lidi s oslabeným organismem ohrozit i na životě.

Jak poznáte, čím trpíte, aneb rozdíl mezi chřipkou a nachlazením

  • Rychlost Hlavní rozdíl spočívá především v nástupu nemoci. Zatímco nachlazení přichází postupně a příznaky se pomalu zhoršují, chřipka většinou útočí rychle, její inkubační doba je 18–24 hodin. 
  • Horečka Dalším odlišujícím znakem je horečka. U nachlazení jde o spíše doprovodný příznak, a pokud se objeví, dosahuje nejvýše 38 stupňů Celsia. Častější je zvýšená teplota nebo zimomřivost. U chřipky je naopak horečka příznačná, objevuje se rychle a přesahuje 38 stupňů Celsia, spíš může vystoupat až ke 40 stupňům Celsia.
  • Kašel I podle kašle lze odlišit nachlazení od chřipky. U nachlazení se vyskytuje často, ale většinou teprve na konci nachlazení, když ostatní příznaky již skoro odezněly, pro chřipku je typický bolestivý suchý kašel od začátku.
  • Délka nemoci Liší se i délka trvání nemoci. Nachlazení trvá většinou 7 až 9 dnů, a pokud ho nemocný zaléčí, dopřeje si alespoň dva dny klidu a dostatek tekutin, obejde se bez následků. Chřipka trvá 7 až 14 dní, úplné zotavení může trvat i několik týdnů.


Další rozdíly: U nachlazení dochází jen výjimečně k úbytku sil, zatímco u chřipky je úbytek sil náhlý a velmi dobře citelný. Stejné je to s bolestí svalů a končetin, mohou se objevit i při nachlazení, ale nebývají tak silné jako u chřipky.

Chřipka: Někdo ji překoná bez následků a jiné ohrožuje na životě

Léčba chřipky a nachlazení

Pro obě nemoci je nejdůležitější klid a dostatek tekutin. Zatímco při nachlazení ale většinou stačí, když zůstanete v teple v posteli dva až tři dny, u chřipky byste si měli poležet déle.

Ani na jednu nemoc nejsou potřeba antibiotika, po lékaři je tedy nevyžadujte. Pokud se objeví horečka, sáhněte po volně prodejných lécích na teplotu. Na kašel pak jsou speciální sirupy a kapky stejně tak jako na rýmu.

Záněty středního ucha se často pojí s chřipkou


Pamatujte, že pokud nebudete onemocnění věnovat dostatečnou pozornost, mohou se u nachlazení vyvinout komplikace v podobě zánětu vedlejších dutin nosních a zánětu středního ucha. Podcenění chřipky se však nevyplácí daleko víc, protože tato choroba se může rozvinout v zánět plic či zánět srdečního svalu, obě nemoci mohou ohrožovat život.

VIDEO: Chřipka bije, ale nezabije? Není to pravda, na chřipku se umírá i v Česku, říká lékař pro Blesk.cz

Poradíme vám, jak vybírat kvalitní podzimní oblečení a neutratit celou mateřskou
Jak posílit imunitu u dětí aneb posviťte si na bacily
Chřipka se nevyhýbá ani těhotným. Jaké léky můžete užívat?
Témata: Zdraví, Česká republika, Hlavní rozdíl, Podobný příznak, Příbram, Příznaky, Rýma, Nachlazení, Dostatečná pozornost, Dýchací cesta, Obyčejné nachlazení, Praha, Choroba, Zánět, Nemoc, Chřipková epidemie, Letošní zima, Blesk, Nejdůležitější klid, Prochladnutí, Kašel, Kapénková infekce, Srdeční sval, Inkubační doba, Horečka, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Jak naučíte dítě základům plavání? Tohle stihnete ještě do prázdnin
Procházková Simona
Plavání s dětmi
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky
Bára Poláková a Pavel Liška mají dcery v neobvyklé střídavé péči. „Pro děti je to lepší varianta,” míní psycholog
Víchová Tereza
Slavní rodiče
První vteřiny po porodu: 30 fotek neopakovatelného zážitku zrození
Víchová Tereza
Galerie