Maminka.czMateřídouška

Poznáváme povolání: Jak se dělají sochy z ledu?

Bětka Niebauerová 7.  1.  2022
Marian Maršálek dokáže z ledu vytvořit neuvěřitelné věci. A tak jsme ho vyzpovídali a byli zvědaví, jak takové ledové sochy vznikají!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 KRYCHLE LEDU JE ZÁKLAD

Z ledu většinou vznikají díla, která mohou vážit stovky kilogramů až několik tun.
Led pro sochání se speciálně vyrábí, je čirý a dodává se v kostkách, které váží okolo 120 kg. Nejprve se ledové dílo navrhne na papír a dál už se pracuje podle plánku. Jednotlivé díly ledu se k sobě nejdřív napasují a slepí se vodou. Potom přichází na řadu samotné vyřezávání. K tomu se běžně používají: elektrická řetězová pila, speciální fréza, dláta a škrabky. Někdy je to dost titěrná práce, proto se člověk musí obrnit trpělivostí.

Klepněte pro větší obrázekZ LEDU JDE UDĚLAT COKOLI

Marian na objednávku vytesal třeba už i slavný Titanic, indiánského náčelníka, atleta přeskakujícího překážku, ledního medvěda, roboty z Hvězdných válek nebo dokonce pana Tau. Zábavné jsou pro ledaře především různé soutěže. Tam si totiž mohou navrhnout svou vlastní sochu. Marian se svým týmem vyrobil například zápasící judisty, žraloky, rosničku v trávě nebo zápasníka sumo. Nově teď pracuje i s barevným ledem. Myslíme, že tři metry vysoký mamut Manny se mu fakt povedl.

Klepněte pro větší obrázek
 KRÁSA, KTERÁ POMINE

Sochy z ledu se musejí stihnout vyrobit třeba během jednoho dne. V našich klimatických podmínkách vydrží se štěstím několik týdnů. Někdy roztají dokonce za pár dnů. V chladicím stanu ale můžou dělat radost celou sezonu.

Klepněte pro větší obrázek


Chceš vidět pracovat ledosochaře na vlastní oči? Vydej se do Beskyd. Na Pustevnách se každoročně koná festival ledových soch.Doporučujeme sledovat stránky www.pustevny.cz, dozvíš se od pořadatelů aktuální informace.


.

LEDOVÁ NEJ 3x

Klepněte pro větší obrázekVe světě existuje hned několik ledových hotelů. Ten nejstarší a nejznámější je ve Švédsku. Představ si, že na jaře celý roztaje a na podzim ho vybudují znovu. Má proto pokaždé jinou velikost a vybavení.

Klepněte pro větší obrázekVíš, že na lipenské přehradě máme v zimě nejdelší přírodní bruslařskou dráhu na světě? Když jsou ideální podmínky, je dlouhá kolem deseti kilometrů.

Největší ledovou jeskyni najdeš v Rakousku. Doveze tě k ní nejprudší rakouská lanovka a uvnitř tě dostanou mohutné rampouchy i zmrzlé vodopády. Vrstva led ledu někde dosahuje až dvaceti metrů.

Foto: Profimedia.cz a archiv Mariana Maršálka

Zákulisí povolání: Naše máma je meteoroložka
Témata: Mateřídouška, Neuvěřitelná věc, Švédsko, Papír, Povolání, Beskydy, Marián, Rakousko, Dláto, Socha, Pustevny, Archiv, Led