Maminka.czMateřídouška

Poznáváme povolání: Jak se dělají sochy z ledu?

Bětka Niebauerová 7.  1.  2022
Poznáváme povolání: Jak se dělají sochy z ledu?
Marian Maršálek dokáže z ledu vytvořit neuvěřitelné věci. A tak jsme ho vyzpovídali a byli zvědaví, jak takové ledové sochy vznikají!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

 KRYCHLE LEDU JE ZÁKLAD

Z ledu většinou vznikají díla, která mohou vážit stovky kilogramů až několik tun.
Led pro sochání se speciálně vyrábí, je čirý a dodává se v kostkách, které váží okolo 120 kg. Nejprve se ledové dílo navrhne na papír a dál už se pracuje podle plánku. Jednotlivé díly ledu se k sobě nejdřív napasují a slepí se vodou. Potom přichází na řadu samotné vyřezávání. K tomu se běžně používají: elektrická řetězová pila, speciální fréza, dláta a škrabky. Někdy je to dost titěrná práce, proto se člověk musí obrnit trpělivostí.

Klepněte pro větší obrázekZ LEDU JDE UDĚLAT COKOLI

Marian na objednávku vytesal třeba už i slavný Titanic, indiánského náčelníka, atleta přeskakujícího překážku, ledního medvěda, roboty z Hvězdných válek nebo dokonce pana Tau. Zábavné jsou pro ledaře především různé soutěže. Tam si totiž mohou navrhnout svou vlastní sochu. Marian se svým týmem vyrobil například zápasící judisty, žraloky, rosničku v trávě nebo zápasníka sumo. Nově teď pracuje i s barevným ledem. Myslíme, že tři metry vysoký mamut Manny se mu fakt povedl.

Klepněte pro větší obrázek
 KRÁSA, KTERÁ POMINE

Sochy z ledu se musejí stihnout vyrobit třeba během jednoho dne. V našich klimatických podmínkách vydrží se štěstím několik týdnů. Někdy roztají dokonce za pár dnů. V chladicím stanu ale můžou dělat radost celou sezonu.

Klepněte pro větší obrázek


Chceš vidět pracovat ledosochaře na vlastní oči? Vydej se do Beskyd. Na Pustevnách se každoročně koná festival ledových soch.Doporučujeme sledovat stránky www.pustevny.cz, dozvíš se od pořadatelů aktuální informace.


.

LEDOVÁ NEJ 3x

Klepněte pro větší obrázekVe světě existuje hned několik ledových hotelů. Ten nejstarší a nejznámější je ve Švédsku. Představ si, že na jaře celý roztaje a na podzim ho vybudují znovu. Má proto pokaždé jinou velikost a vybavení.

Klepněte pro větší obrázekVíš, že na lipenské přehradě máme v zimě nejdelší přírodní bruslařskou dráhu na světě? Když jsou ideální podmínky, je dlouhá kolem deseti kilometrů.

Největší ledovou jeskyni najdeš v Rakousku. Doveze tě k ní nejprudší rakouská lanovka a uvnitř tě dostanou mohutné rampouchy i zmrzlé vodopády. Vrstva led ledu někde dosahuje až dvaceti metrů.

Foto: Profimedia.cz a archiv Mariana Maršálka

Zákulisí povolání: Naše máma je meteoroložka
Témata: Mateřídouška, Povolání, Marián, Socha, Dláto, Led, Beskydy, Papír, Rakousko, Neuvěřitelná věc, Švédsko, Pustevny
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Zpěvačka Katy Perry: 20 kilo navíc, odhalená prsa a neoholené nohy neřeším. Pro naši Daisy obětujeme s Orlandem všechno na světě!
Mrázková Dita
Slavné maminky
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Před dětmi a po nich! Tohle jsou šokující proměny žen, které změnilo mateřství
kog
Rodina a vy
Zpěvačka Rihanna porodila! S rapperem A$AP Rockym se raduje z prvního potomka
Formánková Simona
Rihanna
Andrea porodila dceru doma a ukázala fotky: Kéž by byla každá žena po porodu tak silná a šťastná jako já, říká
Víchová Tereza
Porod doma
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Od děvčátka k bohyni: Podívejte se na osm neskutečných proměn ženské sexuality
Zenklová Veronika
Fotografie
Martina Pártlová otevřeně o mateřství: Podívejte se na její rozkošnou Stellu ve videu!
Víchová Tereza
Časopis Maminka