[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Na první pohled je zřejmé, jak se tyto asijské opičky orientují ve tmě – v noci skvěle vidí díky svým obrovským očím.
Zajímavost: Nepřehlédnu žádný spící hmyz, kterým se živím.
Těmto nočním africkým poloopicím se říká děti buše. Mají zadní nohy delší než přední, dokážou proto skákat jako klokani.
Zajímavost: Komby velké jako kočka, jsou schopné až desetimetrových skoků.
Je to jeden z našich nejtajemnějších tvorů. Ze svého úkrytu vylézá až v noci. Svůj život tráví vysoko v korunách stromů.
Zajímavost: Teď v zimě tvrdě spím v nějaké dutině a probudím se až na jaře.
Podivná madagaskarská poloopička v noci pomalu šplhá po větvích a poslouchá, zda se ve dřevě nepohne larva hmyzu. Jakmile se nějaká prozradí, prohlodá se k ní a má o večeři postaráno.
Zajímavost: Říká se mi také aye-aye.
V poušti je ve dne horko, pouštní liška proto vychází na lov až v noci. Nejenže ve tmě skvěle vidí, ale orientuje se také sluchem.
Zajímavost: Obrovské boltce zachytí i šelest broučích nožek na písku.
Jsou to nejznámější noční lovci. Zrak mají slabý, jejich „očima“ jsou uši. Vysílají pro nás neslyšitelné zvuky a jejich odraz jim prozradí, co mají před sebou. Přesně zaměří i hmyz, jímž se živí.
Pravými nočními ptáky jsou sovy. U nás žije několik druhů, sýček patří k těm nejvzácnějším. A také „nejduchovatějším“ – kdysi lidé věřili, že svým hlasem přivolává smrt.
Nejen sovy se vyhýbají světlu. U nás vzácný lelek ve dne nehybně sedí a vypadá jako kus dřeva. Až když za soumraku vyletí, lze díky rozpětí křídel přes půl metru zahlédnout proti obloze jeho siluetu.
Foto: Profimedia, IStock.cz
Poznáváme zvířátka: Nosí pavouci štěstí?