Poznáváme zvířátka: Duchové noci

Zdena Martinová 1.  3.  2021
Člověk k životu ve tmě není vybaven. Existuje ale spousta živočichů, kterým tma nevadí. Žijí na celém světě. Mnozí vycházejí za potravou i ve dne, ale ti praví noční duchové se světlu úzkostlivě vyhýbají. Pojďte se s nimi seznámit...

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Nártoun

Na první pohled je zřejmé, jak se tyto asijské opičky orientují ve tmě – v noci skvěle vidí díky svým obrovským očím.

Zajímavost: Nepřehlédnu žádný spící hmyz, kterým se živím.

Klepněte pro větší obrázek

Komba

Těmto nočním africkým poloopicím se říká děti buše. Mají zadní nohy delší než přední, dokážou proto skákat jako klokani.

Zajímavost: Komby velké jako kočka, jsou schopné až desetimetrových skoků.

Klepněte pro větší obrázek

Plch velký

Je to jeden z našich nejtajemnějších tvorů. Ze svého úkrytu vylézá až v noci. Svůj život tráví vysoko v korunách stromů.

Zajímavost: Teď v zimě tvrdě spím v nějaké dutině a probudím se až na jaře.

Klepněte pro větší obrázek

Ksukol

Podivná madagaskarská poloopička v noci pomalu šplhá po větvích a poslouchá, zda se ve dřevě nepohne larva hmyzu. Jakmile se nějaká prozradí, prohlodá se k ní a má o večeři postaráno.

Zajímavost: Říká se mi také aye-aye.

Klepněte pro větší obrázek

Fenek

V poušti je ve dne horko, pouštní liška proto vychází na lov až v noci. Nejenže ve tmě skvěle vidí, ale orientuje se také sluchem.

Zajímavost: Obrovské boltce zachytí i šelest broučích nožek na písku.

Klepněte pro větší obrázek

Netopýři

Jsou to nejznámější noční lovci. Zrak mají slabý, jejich „očima“ jsou uši. Vysílají pro nás neslyšitelné zvuky a jejich odraz jim prozradí, co mají před sebou. Přesně zaměří i hmyz, jímž se živí.    

Klepněte pro větší obrázek

Sýček obecný

Pravými nočními ptáky jsou sovy. U nás žije několik druhů, sýček patří k těm nejvzácnějším. A také „nejduchovatějším“ – kdysi lidé věřili, že svým hlasem přivolává smrt.

Klepněte pro větší obrázek

Lelek lesní

Nejen sovy se vyhýbají světlu. U nás vzácný lelek ve dne nehybně sedí a vypadá jako kus dřeva. Až když za soumraku vyletí, lze díky rozpětí křídel přes půl metru zahlédnout proti obloze jeho siluetu.

Foto: Profimedia, IStock.cz

Poznáváme zvířátka: Nosí pavouci štěstí?

Témata: Mateřídouška, duch, netopýři, klokani, BOLT, Zajímavost, Koruna stromu, Hmyz, Tma, Dřevo, Zvířátka, Kočka, Noc, Africký, Potrava, Živočichové, Světlo
Mohlo by vás zajímat