Poznáváme zvířátka: Je osel opravdu hloupý?

Zdena Martinová 9.  3.  2021
Roztomilé oslíky potkáte spíš na pobytu ve Středomoří než na našich pastvinách. Přesto se i u nás dostal do spousty přirovnání a přísloví. Někdo hýká jako osel, jiný je hloupý jako osel a další je stejně tvrdohlavý. Ne všechna tyto hlášky jsou vůči oslům spravedlivá.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Hlasité hýkání

Pokud někdo příliš hlučným smíchem ruší okolí, není to přirovnání tak nepřesné. Oslí hýkání je opravdu hodně hlasité. A k nějakým rajským, uchu lahodícím tónům se rozhodně přirovnat nedá. Když ti tedy někdo řekne, že hýkáš jako osel, není to zrovna lichotka.

Chytrý a opatrný

Pověst, že je hloupý a tvrdohlavý, mu však křivdí – osel je naopak chytrý a opatrný. Jeho původním domovem, kde dosud vzácně žijí jeho divocí příbuzní, jsou severoafrické pouště. V nich číhá spousta nebezpečí, zrádný terén a skalnaté srázy. Osel si proto musí dobře rozmyslet každý krok. A opatrnost si zachoval i po zdomácnění: Když se mu něco nezdá, nepohne se, dokud se neujistí, že mu nic nehrozí.

 

Před více než 5000 lety zdomácněl osel v Egyptě

 

Skromný pomocník

Domácí osel se stal důležitým pomocníkem člověka v teplých suchých oblastech. Díky své skromnosti (na poušti moc pastvy nenajde), síle a odolnosti je tu užitečnější než kůň rozmazlený travnatou stepí. Jasně, jako jezdecké zvíře na koně nemá, má kratší nohy a tak není moc rychlý. Ale jako nosič nákladů v těžkém terénu byl, a leckde ještě je, nenahraditelný.

Klepněte pro větší obrázek

Ušatý mazlíček

K nám se osel jako užitkové zvíře moc nerozšířil, koně jsou v našem chladnějším vlhkém podnebí užitečnější. Přesto tu oslíky místy potkáte, lidé je stále častěji chovají jako domácí mazlíčky.  Samozřejmě ne v bytě, musí jim zajistit výběh, suchou teplou stáj a dostatek potravy. Pak jim oslík může dělat společnost klidně i více než 40 let. 

Uši proti horku

Osel má výborný sluch, jak napovídají jeho dlouhé uši. Ty však mají ještě jednu funkci. Jsou bohatě protkané cévami, takže fungují jako chladič – chrání osla před přehřátím.

Foto: Istock.cz, Profimedia.cz

Poznáváme zvířátka: Nosí pavouci štěstí?
Témata: Mateřídouška, přirovnán, Oslík, Terén, Osel, Egypt, Stáj, Skromnost, Přísloví, Ucho, Středomoří, Přirovnání, Pastvina, Zvířátka