Poznáváme zvířátka: Jeleni

Zdena Martinová 10.  2.  2021
Pokud se někdy brzy ráno vypravíte s dětmi do lesa na houby, může se stát, že narazíte na korunovaného vládce lesa.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Ranní setkání

Přesněji ho spíš uslyšíš, než uvidíš. Ale to bohatě stačí. Je to totiž zážitek, který tě nejspíš pořádně vyděsí. Probouzejícím se lesem se rozlehne hrůzostrašný řev, těžko uvěřit, že nepatří nebezpečné šelmě.

Král s korunou

Ve skutečnosti to řve býložravec, jehož hlavu zdobí rozvětvené parohy a zvuk, který tě vyděsil, je jelení troubení. Tím jelen oznamuje světu, že tady je pánem on, a běda tomu, kdo se přiblíží k jeho laním. Pokud si někdo troufne, nevyhne se souboji. Někdy postačí měření síly hlasu – jelen se slabším hlasem ustoupí před hlubším řevem silnějšího jedince.

Klepněte pro větší obrázek

Čas na lásku

Září je časem jelení lásky. Jen tehdy – brzy ráno, nebo večer – můžeš jeleny slyšet, a při troše štěstí, je na okraji lesa nebo na pasece i uvidíš. Během roku se tato plachá zvířata ukrývají v houštinách a na pastvu vycházejí až za šera.

 

350 kg! Tolik může vážit dospělý jelen

Domov v lesích

 

 

Domovem jelenů jsou rozsáhlé listnaté a smíšené lesy, hlavně ty horské a podhorské. Jsou jejich opravdovými vládci, protože u nás prakticky nemají přirozené nepřátele. Těmi jsou velké šelmy, především vlci, kterých u nás žije jen pár. Jeho jediným nepřítelem tak zůstává člověk - lovec s puškou.

Klepněte pro větší obrázek

Paroh není roh

Parohy mají jen samci, laním nerostou. Jsou úplně jiné než třeba kravské rohy. Tvoří je kost a nejsou duté. Během února až března je jelen shodí, ale brzy mu začnou růst nové. Zpočátku jsou měkké, protkané krevními cévami a pokryté kůží a srstí. Do léta jelenům dorostou, kůže odumře a jelen ji odře o kmeny stromů. Parohy rok od roku sílí a rozvětvují se – do určitého věku jim přibývají tzv. výsady (to jsou takové ty  „větve“). Nejsilnější jeleni jich mají nejvíc a jejich parohy mohou vážit až 13 kg. Když zestárnou, výsady jim začnou zase ubývat.

Foto: Istock.cz, Profimedia.cz

Poznáváme zvířátka: Jak žijí ježci?

Témata: Mateřídouška, Zvířátka, Vládce, Lani, Láska, Souboj, Kmen, Houby, Jeleň, Kůže, Béďa, Les, Paroh, Jelen