[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
1. LISTOVNICE Tato středoamerická žabka svým jasně zeleným zbarvením předstírá, že je jedovatá. Odradí tak mnoho nepřátel, kteří by si na ní jinak pochutnali.
2. VLHA PESTRÁ Za exoticky zbarvenými ptáky nemusíš až do tropů. Tito lovci včel dosud žili jen na jižní Moravě, ale pomalu se začínají stěhovat i na vhodná místa v Čechách.
3. TUKANI Jihoamerickým příbuzným našich datlů barvami hýří obrovský zobák. Je to jejich poznávací znamení, stejně barevný ho proto mají samci i samice.
4. STRAŠEK PAVÍ Mořský příbuzný našich raků je pro svou barevnost oblíbený u akvaristů. Umí ale tak mocně prásknout klepety, že může sklo akvária rozbít.
5. ČOLEK HORSKÝ Jejich svatební šat na jaře září z různých chladných tůněk a potůčků, v nichž se rozmnožují. Můžeš je potkat i u nás, ale pozor, jsou chránění!
6. SVIŽNÍK Několik druhů těchto brouků žije i u nás. Nejsou sice tak barevní jako ti exotičtí, ale jsou stejně obratnými lovci. Na kořist číhají podobně jako kočky, proto se jim přezdívá „tygří brouci“.
7. MANDRIL RÝHOLÍCÍ Savci si na barevnost nepotrpí, lákají partnery spíš pachovými signály. Jednou z výjimek je samec mandrila.
8. CHAMELEONI Většinou jsou zelení, aby nebyli mezi listím vidět. Ale když se rozzlobí, začnou prudce měnit barvy – takový rozčilený chameleon pardálí je pestřejší než papoušek.
9. KVESAL Pralesní krasavec ze Střední Ameriky byl indiány uctíván jako bůh. Dnes je symbolem Guatemaly – zdobí její státní znak i mince.