[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Možná tě to překvapí, ale vyhrála by úplně jiná zvířata. Slon je sice silnější než tygr, ale je mnohem větší. Tak aby to bylo spravedlivé, přihlédneme k jejich velikosti a budeme počítat, kolikanásobně by každé zvíře uneslo svou vlastní váhu.
Nejsilnějším tvorem na Zemi je kolem 1 cm dlouhý rohatý chrobák, který vzácně žije i u nás. Poradí si s nákladem až 1141krát těžším než je on sám. Stejně silný člověk by zvedl lokomotivu!
Když nosorožíci bojují o samičky, snaží se svou konkurenci shodit ze stromu na zem. Sotva 5 cm dlouhý brouk tak musí vyvinout sílu, kterou by zvedl 850krát víc, než sám váží!
Tropičtí mravenci nosí v kusadlech až padesátinásobek své váhy! To je jakoby člověk nesl dvě osobní auta i s nákladem. A to v zubech.
A jak jsou na tom naši nejbližší příbuzní? Tak to už je jiná kategorie. Dospělý gorilí samec uzvedne až 2 tuny (2000 kg). A protože sám váží 200 kg, zvedne desetinásobek své váhy!
Draví ptáci musí kořist nejen ulovit, ale také odnést. Mezi nimi vede tento africký orel, samice váží necelých 5 kg a odnese i 30ti kilovou kořist, tedy 6-7krát těžší.
Váží kolem 300 kg a unese dvakrát tolik. Překvapivě tak je srovnatelný s člověkem – jen trénovaní vzpěrači zvednou víc než dvojnásobek své váhy.
Silák slon se rázem ocitá mezi nejslabšími. Dospělý samec váží až 6 tun, ale unese jen 9 tun. To není ani dvojnásobek – unese se sotva 1,7krát.
Mohutnému býkovi se každý raději vyhne, o jeho síle nikdo nepochybuje. Severští pižmoni si poradí se zátěží 900 kg, to je jen 1,5krát víc než sami váží.
Foto: Istock.cz, Profimedia.cz
Poznáváme zvířátka: Je osel opravdu hloupý?