Maminka.czMateřídouška

Poznáváme zvířátka: Máme se bát zmijí?

Zdena Martinová 1.  7.  2021
Z hadů má strach spousta lidí. Nejčastěji se bojí, že je had může uštknout a že je jedovatý. Co je na tom pravdy?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jenže ne každý had je jedovatý. V naší přírodě žije jediný jedovatý, a tím je zmije obecná. Potkat zmiji je mimořádně vzácné, zmiji je mimořádně vzácné, nežije všude, a je dokonce kriticky ohrožená vyhynutím. Všichni ostatní hadi v ČR jsou pro tebe zcela neškodní. Ale to se ve skutečnosti dá do jisté míry říct i o obávané zmiji.

Jed na kořist

Jedem zmije šetří, potřebuje ho k lovu kořisti. Nejčastěji si počíhá na hraboše a podobné drobné savce. Bez jedu by ale nic neulovila drobné savce. Bez jedu by nic neulovila a měla by hlad. Na člověka sama od sebe neútočí. Kousne jen tehdy, když se cítí bezprostředně ohrožená, většinou až v okamžiku, kdy na ni neopatrný člověk šlápne nebo sáhne. A ani v tom případě to ještě neznamená, že do rány vpustí jed.

Klepněte pro větší obrázek

Kde zmije žijí?

Zmije mají rády chladnější a vlhčí prostředí, u nás obývají pohraniční hory, různé pahorkatiny a rašeliniště, v nížinách se téměř nevyskytují. Když budeš na horách sbírat borůvky nebo hledat houby, dávej proto pozor, kam šlapeš, abys zmiji viděl včas. Pokud neuteče, nesnaž se ji zahnat nebo odstrčit klackem, tím bys ji jen podráždil. Stačí ji opatrně obloukem obejít, rozhodně tě nebude pronásledovat.

 

5 mm. Až tak mohou být dlouhé jedové zuby naší zmije.

 

Jak zmiji poznáš?

Přece podle černého klikatého pruhu na hřbetě! Ale ani to neplatí vždy – existují ještě i zmije černé, jiné mají pruh jen málo zřetelný. Navíc u nás žijí užovky, které mají na hřbetě také tmavou kresbu. Užovku podplamatou a hladkou si proto lidé se zmijí často pletou. V minulosti na to spousta takových zmijích „napodobenin“ doplatila. Dnes jsou u nás už VŠICHNI hadi chráněni a jejich zabití je trestné.

Klepněte pro větší obrázek

Co dělat, když uštkne zmije?

Hlavně nepanikař! Jedu zmije při uštknutí použije tak málo, že zdravému člověku neublíží. A i ti ostatní (kromě alergiků na hmyzí bodnutí) mají několik hodin času na řešení situace. V každém případě platí: Nic nezaškrcovat, nepodvazovat, nevysávat ránu. Zůstat v klidu, nedělat žádné prudké pohyby (neutíkat z lesa), aby se příliš nerozproudila krev. A co nejrychleji přivolat lékařskou pomoc (tel. 112).

Poznáváme zvířátka: Co možná nevíte o labutích?
Témata: Mateřídouška, příroda, Zvířátka, Kořist, Klik, Vyhynutí, Jed, Zmije, Hraboš, Spousta lidí, Rašeliniště, Had, Česká republika, Savec