[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Největší sladkovodní želva světa váží přes 100 kg a má poslední šanci. Existují už totiž jen dvě: samec v čínské zoo a samice ve Vietnamu. Pokud se je nepodaří rozmnožit, druh vyhyne.
Nejmenší kytovec světa žije pouze v Kalifornském zálivu. Ohrožují ho hlavně rybářské sítě, do kterých se zaplétá. Dnes jich přežívá posledních 10 a vědci už nedoufají, že se druh podaří zachránit.
Vyhynutí hrozí všem pěti druhům nosorožců – jednou z příčin je lov pro jejich rohy a pomalé rozmnožování. Nosorožců sumaterských dnes žije méně než 80.
Je ze všech levhartů nejotužilejší: v sibiřské tajze, kde žije, panují drsné zimy. Lidé ho ale připravují o lesy i kořist, takže dnes v přírodě přežívá posledních asi 90 jedinců.
Posledních asi 50 příbuzných našich sojek žije v lesích Jávy, dalších 50 v několika zoo světa. Doplatily hlavně na nelegální obchod s exotickými ptáky.
Na Novém Zélandu neměl nepřátele, čtyřkilový papoušek tak zapomněl létat. S lidmi ale přišli savci, kteří ho téměř vyhubili. Přežilo jen 100 až 200 jedinců, část jich vědci přestěhovali na ostrovy bez přistěhovalců. Vyhráno ale ještě nemá.
Pouhých 200 leguánů růžových žije na galapážském ostrově Isabela. Tak málo jedinců na jediném místě ohrožuje jakákoliv nenadálá příhoda – od zemětřesení až po nemoc.
Kácení lesů přivedlo na pokraj vyhynutí tohoto madagaskarského lemura. Ve dvou rezervacích žije posledních asi 250 dospělých jedinců.
Žije podél říčních toků ve velmi malé oblasti jižní Afriky. Jeho domov ale zabírají farmáři, kteří je navíc i loví, proto dnes zbývá posledních asi 500 králíků říčních.
Foto: ISTOCK, PROFIMEDIA, OLSON/NOAA, VÁCLAV ŠILHA/ZOO PRAHA
Poznáváme zvířátka: Nosí pavouci štěstí?