Maminka.czRodina a vztahy

Pozor, blíží se puberta. 7 chytrých rad pro rodiče dětí mezi 9 a 12 lety

Simona Procházková 23.  5.  2021
Existují vůbec nějaké strategie, které skutečně fungují? Jak se domluvit na zásadách chování a usměrnit a zpacifikovat jednání potomků ve věku od devíti do dvanácti let? Psychologové radí zejména zdůraznit včas důsledky nevhodného chování a nebát se odměňovat.

Děsíte se chvíle, až se vaše dítě dostane do puberty, a doufáte, že to nebude dřív než v nějakých třinácti či čtrnácti letech? Nechceme vás zneklidňovat, ale dusno začne být o dost dříve – náročné bývá už období mezi devátým a dvanáctým rokem věku, o kterém se hovoří jako o prepubertě. 

VIDEO: Dívka si fotila selfie každý den dlouhých osm let

Začínají se vzpouzet

Takzvaní tweens, čili děti od devíti do dvanácti let, jsou na prahu dospívání a začíná to s nimi „cloumat“. Na jednu stranu prahnou po tom být co nejvíce nezávislé, na druhou stranu nejsou pro spoustu věcí, úkolů a povinností ještě dostatečně zralé. Takže potřebují dohled a vedení, ať už se jim to líbí nebo ne. Co se s nimi děje? Právě v tomto věku se dostávají do středu zájmu přátelé a přátelství. Uznání a obdiv kamarádů je ze všeho nejdůležitější. Dítko si již uvědomuje, že rodiče nejsou neomylní a po všech stránkách dokonalí. Začíná je hodnotit, polemizovat s nimi, pokouší se argumentovat a prosazovat vlastní názory. A občas se to neobejde bez vzdorování. Odmlouvá, dohaduje se, vzteká se, křičí, nebo dokonce zkouší lhát. Jenže tweens jsou již příliš staří na metody, které fungovaly u batolete nebo pětiletého předškoláka. Takže bude potřeba napnout výchovné úsilí trochu jiným směrem. Následujícími strategiemi potomkům můžete pomoci, aby se zbytečně nedopouštěli chyb a vyvarovali se špatných rozhodnutí. Zároveň jim udělíte důležité životní lekce.

Klepněte pro větší obrázek
Témata: Rodina a vztahy, Rodina a vy, Rodina, Děti, Rodiče, Výchova, Školák, Chování a vztahy, Jak na to, Puberta, Rodič dětí, Potomek, Strategie, Chování, Stěžování, Důsledek, Věk, Nevhodné chování
Mohlo by vás zajímat
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Emoce a detaily z nevídané blízkosti! Nejlepší porodní fotky roku 2021
Porod
Otěhotněla, aniž by kdy měla sex. Syna s Downovým syndromem miluje
Blesk pro ženy
Vaše příběhy
8 divných věcí, které nám dělaly naše matky nebo babičky, když jsme byli malí
Procházková Simona
Mateřství
Porodila čtyřčata, přežilo jen jedno z nich. Zázračná holčička slaví tři roky
kog Blesk pro ženy
Vaše příběhy
Historie kočárků: S takovými "žihadly" pro miminka se chlubily naše prababičky
Zenklová Veronika
Retro
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Poporodní deprese! Máma ukázala dvě odlišné fotky a sklidila neuvěřitelnou podporu!
Mateřství
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec