[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Novorozenci mají ještě měkké kosti. Jejich lebka se proto může deformovat podle vnějšího okolí. Nejde o životu nebezpečnou vadu, ale lékařský dohled rozhodně potřebuje. Navíc často jí můžete sama u miminka zabránit.
Nejčastější typ deformace hlavičky u novorozenců se nazývá plagiocefalie. Vzniká většinou v prvních měsících po porodu, ale může se objevit i u čerstvě narozeného miminka jako důsledek nekomfortní polohy v děloze.
Jedná se o typicky šišatou hlavičku, kdy při pohledu ze shora je jedna strana lebky vzadu nápadně zploštělá a druhá jakoby protáhlá. Změny jsou pak patrné i v obličeji miminka.
Čelo na straně zploštění vystupuje dopředu, zatímco na druhé straně ustupuje. I ouško na straně zploštění jakoby vybíhá dopředu a při pohledu ze shora je patrný celkový asymetrický tvar lebky.
Vzniká nesprávným pokládáním miminka pouze na záda či pouze na jeden bok. Pokud miminku nestřídáme polohy a necháváme ho spát s hlavičkou otočenou vždy na stejnou stranu, je riziko, že se k plagiocefalii či jinému typu deformace lebky dopracuje.
Lebeční kosti takto malých dětí jsou totiž ještě měkké a lebeční švy nesrostlé, proto se tvar hlavičky lehce přizpůsobí vnějšímu okolí. Rizikovou skupinou jsou i miminka z vícečetných těhotenství, která se vzhledem k nedostatku místa v děloze mohou s deformovanou hlavičkou již rodit.
Do zhruba 3 měsíců věku a u mírných stupňů deformace se využívá polohování. Dítěti ve spánku otáčíme hlavičku na druhou nezploštělou stranu a když je vzhůru, necháváme ho často na bříšku (pro větší pohodlí ho můžeme vypodložit srolovaným ručníkem, který mu umístíme pod hrudník).
Další možností je rehabilitace a cvičení Vojtovy metody. Pro léčení středního až těžkého stupně plagiocefalie se ale už musí přikročit k použití tzv. kraniální remodelační ortézy. Představte si ji jako takovou helmičku, která usměrňuje další růst lebky a tím i její tvar. Každá ortéza se vyrábí na míru toho kterého malého pacienta a podle jeho individuálních potřeb.
Dokud se vaše miminko ještě nemůže samo hýbat, střídejte strany, na které ho v postýlce pokládáte. Pokud máte možnost, klidně měňte i polohu kolíbky vůči oknu, protože dětičky již od velmi raného věku zdroj světla dobře vnímají a rády za ním otáčí hlavu.
Nenechávejte svoje miminko dlouho v autosedačce a dopřejte mu dostatek času na hraní na bříšku. A postýlku mu vyzdobte ze všech stran, aby mělo motivaci hlavičku co nejvíc otáčet.