Maminka.czNovorozenec

Pozor na průjem!

Ivana Ašenbrenerová 23.  3.  2010
Pozor na průjem!
Přebalujete každou hodinu své miminko, protože má řídkou stoličku s příměsí krve a hlenu? Na nic nečekejte a upalujte k lékaři - hrozí mu odvodnění organismu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Když bylo Honzíkovi osm měsíců, dostal průjem. Ani jsem nestačila vyměňovat plenky. A protože byl ještě hodně malý, šla jsem raději hned k dětské lékařce. Ta nás poslala do nemocnice, protože Honzík už byl dehydratovaný. Napojili ho na infuzi a také mu udělali několik vyšetření, při kterých se zjistilo, že průjem způsobila rotavirová infekce. Týden jsme si poleželi na infekčním oddělení, než nás pustili, ale i pak jsem musela sledovat, zda neubývá na váze, jak močí a jakou má stolici. Samozřejmá byla i lehčí dieta,“ vypráví maminka Hanka (30) z Hradecka.

Kdy jde už o průjem?

Hovoří se o něm tehdy, když má dítě více než 3 řídké až vodnaté stolice za den, i když kojené děti mívají stolici častější a řidší, což vás může zmást. Proto se nebojte a raději zajděte k lékaři, který určí, zda jde, či nejde o průjem. Proč je průjem pro kojence tak nebezpečný? Právě proto, že tak malému miminku hrozí rychlé odvodnění neboli dehydratace, spojená s rychlou ztrátou minerálů. Čím je tedy dítě mladší a má nižší hmotnost, tím je pro něj každá ztráta závažnější. Největší nebezpečí tedy hrozí právě novorozencům a malým kojencům. To, zda je dítě dehydratované, zjistíte i vy sami doma, pokud máte váhu. Ubývá na váze? Nemočí? Pak je zřejmě odvodněné a okamžitě byste s ním měla spěchat do ordinace dětského lékaře. Většina průjmů má dobrý průběh, pokud přijdete brzy a včas se zahájí rehydratace (zavodnění) a remineralizace solnými roztoky s glukózou nebo rýžovým odvarem.

Základem jsou tekutiny

Pít, pít a zase pít… dodržování pitného režimu je důležité. Pokud kojíte, i nadále kojte, ke kojení pouze přidáváte rehydratační roztok podle pokynů lékaře. U nekojených dětí do 1 roku vysaďte na dobu 4 hodin veškerou stravu a nahraďte ji roztokem, který se podává chlazený na 4-8 °C po lžičkách každých 5-10 minut, a to 5-10 ml roztoku v celkovém množství 30-150 ml na 1 kg hmotnosti. Zdá se vám to složité? Nebojte se, pediatr vám to pečlivě vysvětlí. Po 4 hodinách zahajte realimentaci - tedy včasné podávání stravy.
Drastické diety a léky se dnes téměř nepoužívají - maximálně živočišné uhlí, ale to až u větších dětí. Samozřejmě že někteří lékaři vám mohou předepsat například Smectu, Hylac nebo Endiaron, ale pokud je třeba víkend a nemáte možnost konzultovat problém s odborníkem, držte se pravidla: rychlá náhrada vody a solí a rychlé převedení na „svou“ stravu - kojení, kojenecké mléko, starší děti mrkvové pyré či rýžový odvar, suchary nebo starší pečivo (bílé, ne celozrnné!).

Máte-li staršího kojence, který už papá příkrmy, druhý den mu přidejte kousek kuřecího masa do rýže či brambor. Nedávejte dětem ovocné čaje, které dráždí žaludek a mohou vyvolat další průjem či zvracení. Čaj tedy černý anebo vodu. U zcela malých kojenců se vám zřejmě podaří podávat rehydratační roztok, starší děti se možná budou vzpouzet - pak prostě volte menší zlo, pokud nechcete za žádnou cenu do nemocnice - zkuste jim dát lehce oslazený černý čaj nebo coca-colu po lžičkách. Pak opět zkuste rehydratační roztok, třeba se vám to podaří.

Kdy do nemocnice?

Má dítě stále průjem a nic nepomáhá? Pokud se stav nezlepší do 12 hodin, raději sedněte do auta a odjeďte do nemocnice, pravděpodobně bude nutná hospitalizace.
Dále byste měli sledovat situace, které hospitalizaci bezpodmínečně vyžadují:

  • průjem spolu se zvracením a absolutním odmítáním tekutin
  • novorozenecký věk
  • kojenec do šesti měsíců s vyšší teplotou a se stolicí, ve které jsou příměsi hlenu a krve
  • vyšší než lehký stupeň dehydratace

Rozhodně ale průjem, byť se zdá být banální záležitostí, nepodceňujte - u malých kojenců a batolat může být příznakem náhlé příhody břišní. Někdy průjem provází i zánět středního ucha či prořezávání zoubků.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Novorozenec, Děti, Průjem, Rotavirová infekce, Lehký stupeň, Banální záležitost, Rýžový odvar, Dobrý průběh, Endiaron, Smectu, Solný roztok, Novorozenecký věk, Rehydratační roztok, Zdraví na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tělo po třech porodech? Děti mezeru mezi stehny neocení. Tato máma za svůj instagramový post sklidila uznání
Formánková Simona
Po porodu
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Záchvaty zlosti dětem prospívají! Čtyři kroky, kterými zvýšíte emoční inteligenci potomka
Procházková Simona
Péče o dítě a jeho výchova
Dcera spisovatelky Haliny Pawlowské Natálie: Už od mala chtěla být módní návrhářkou, dnes má svou značku
Brožová Lenka
Časopis Maminka
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Měla to být památka, a vznikl trapas: 15 těhotenských fotek, které nedojmou, ale spíš rozesmějí
Formánková Simona
Galerie
První vteřiny po porodu na 30 fotkách: Tohle jsou největší emoce v životě žen!
Víchová Terezaswp
Galerie
Úsměvná realita těhotenství! Pobavte se nad snímky, které sdílely nastávající maminky na sociálních sítích
Formánková Simona
Galerie