[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Můžete být důsledná, jak chcete, ale vždycky se najde nějaká „dobrá duše“, která vám to tak trochu kazí. Třeba babičky nebo tetičky s dobrým úmyslem, že děťátku dopřejí konečně něco dobrého. Jenže sůl dobrá není, to víme všichni. A tyhle špatnosti se v případě dětí napravují velmi těžko. Miminka ještě nemají zralou funkci ledvin, proto pro ně může být vysoké množství soli velmi nebezpečné. Pro kojence může být gram soli na kilogram váhy dokonce ohrožením života. Když s příkrmy teprve začínáte, není vůbec nutné do nich sůl přidávat. Děti si oblíbí jak sladkou, tak slanou chuť velmi rychle a redukovat ji je pak někdy náročné.
Podívejte se na video, které potraviny obsahují moc soli a nejsou vhodné pro děti
Přestože příkrmy není nutné dosolovat, dělá to spousta maminek s tím, aby dětem víc chutnalo. A babičky k tomu ještě rády dodají historku, ve které upozorní na to, že vy jste v tomhle věku už dávno jedla běžná jídla.
Je to naprosto zbytečné. Děti, které neznají chuť soli, ji ani nemůžou vyžadovat. I když vám nebo vašemu okolí může připadat neosolené maso nebo zelenina bez chuti, pro děti to neplatí. Mají vlastní chuťové buňky, které nejsou závislé na „bílých drogách“, jako jsou sůl nebo cukr. Slanější jídlo začnou děti vyžadovat někdy kolem druhého roku, ale to samo o sobě není důkazem toho, že sůl skutečně potřebují.
Tato změna přichází s tím, že začínají jíst jídla jako ostatní členové domácnosti nebo se snadněji dostávají k dobrotám v podobě tyčinek nebo brambůrků, do té doby zakázaným.
Bohužel to platí i pro pamlsky, které mají na obale uvedeno, že jsou pro děti. Mnohdy obsahují stejně velké množství soli jako podobné pochutiny pro dospělé. Kolem dvou let věku už ale není řešením připravovat dva druhy jídel. Množství soli může zredukovat celá rodina nebo si můžete dosolovat pokrmy až na talíři.
Sůl obsahuje chlor a sodík a oba tyto prvky lidský organismus potřebuje. Sodík v těle zabraňuje ztrátě vody a podílí se na přenosu nervových impulzů. Chlor je zase obsažen v žaludečních šťávách a udržuje rovnováhu mezi kyselým a zásaditým prostředím.
Kolik soli je tedy tak akorát a kolik je moc? Pro batolata platí doporučené množství 2 g denně, pro předškoláky 3 g, děti do deseti let by neměly konzumovat více než 4 g denně a doporučované množství pro starší děti je do 5 g soli za den.
V případě těch nejmenších je hlídání množství soli většinou na vás, u školáků už je to trochu složitější. Spotřeba soli se oproti minulému století zvýšila až dvacetinásobně. Na vině je samozřejmě změna stravovacích návyků a také velké množství průmyslově zpracovaných potravin.
Ještě donedávna si běžně školáci mohli kupovat ve školních automatech „jedy“ v podobě bramborových lupínků nebo solených arašídů, které jim poskytly několikanásobné množství soli, než jaké je pro tělo přijatelné. A takovým „dobrotám“ se pak těžko konkuruje vyváženou domácí svačinou.
Když přecházíte z příkrmů na společnou stravu, můžete sůl v pokrmech nahrazovat zelenou natí jarních cibulek, petrželkou, libečkem nebo různými bylinkami.
Vhodný je umeocet nebo směs gomasio, která obsahuje na 1 díl soli 16 dílů sezamových semínek. Děti mají mnohem víc chuťových pohárků než dospělí a když jednou něco zakázaného ochutnají, velmi těžko se vzniklý návyk odbourává.
Nenabízejte jim proto uzeniny, masové konzervy, pokrmy s obsahem glutamanu sodného ani pochutiny typu smažených brambůrků.
Pečlivě sledujte složení potravin včetně těch, které se vydávají za vyloženě dětské. A pozor i na další potraviny, jež postupně do dětského jídelníčku přicházejí a samy o sobě mohou překročit denní doporučenou dávku soli. Patří sem pečivo, sýry nebo šunka.
Když nechci vážit a řešit gramy, jak poznám, že je příkrm osolený správně?
Vařené příkrmy pro batolata by se neměly solit vůbec. U starších dětí lze zařadit v malém množství potraviny, které sůl obsahují, například pečivo, sýr apod. Je důležité si ale hlídat, aby i v těchto produktech soli nebylo moc.
Když už opravdu maminka solit chce, doporučuji dát 1/3 toho, co dává sobě.
Ideálním typem soli pro děti je sůl s jodem. Děti ho ke svému vývoji potřebují. Jod významně ovlivňuje správný duševní i tělesný vývoj. Bez něj nemůže správně fungovat například štítná žláza. Reguluje růst, ovlivňuje paměť i schopnost soustředění.