Maminka.czNebezpečné výrobky

Pozor na tuto mast! Může způsobit záněty

Pozorně se podívejte do lékárničky, zda tam nemáte mast Calcium pantothenicum od Zentivy. Státní ústav pro kontrolu léčiv ji stahuje z trhu. Mast může způsobit záněty a napomoci rozšíření plísní. Vraťte ji do lékárny.
18. 3. 2014
Pozor na tuto mast! Může způsobit záněty

Kalciová mast se použivá k léčbě porušené kůže, jako jsou popáleniny, oděrky, popraskané prsní bradavky nebo opruzeniny u kojenců. Lékaři ji také při aotpickém ekzému a dalších podráždění kůže. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) v některých šaržích tohoto přípravku zjistil přítomnost mikrobů, kvasinek a zárodků plísní a Pseudomonas aeruginosa. "Nanesením masti kontaminované mikrobiální flórou na poškozenou kůži by mohlo způsobit přestup mikrobů do podkoží, následkem toho by mohlo dojít ke vzniku zánětu, který by se mohl i dále rozšiřovat," uvedla mluvčí úřadu Hana Pavlíčová.

SÚKL z trhu stahuje všechny šarže s platnou dobou použitelnosti. Pro lepší orientaci přikládáme tabulku. Šarže, ve kterých byla zjištěna kontaminace, jsou označeny hvězdičkou.

Pokud máte některou z výše uvedených šarží doma, odneste ji do nejbližší lékárny a dostanete zpátky peníze. Pokud máte od nákupu doklad, dostanete obnos uvedený na něm. Pokud jej už nemáte, dostanete částku, za kterou se přípravek nejčastěji prodává v současnosti. Lékárny přijímají i již otevřená a použitá balení. Přípravek lékarny přijímají až do konce května 2014.

Pokud zpozorujete zarudnutí pokožky, otok, pálení či zvýšenou bolestivost v místě, kam jste mast aplikovali, nebo jiné neobvyklé reakce, raději kontaktujte lékaře.


Témata: Nebezpečné výrobky, Zánět, Muž, SUKL

Mohlo by vás zajímat
Zápisy do prvních tříd se blíží. Těchto 8 věcí by měl předškolák zvládnout
Náš tip: Pohádky na dobrou noc pro malé princezny
Celé Česko rozehraje dětská tvořivost díky happeningu  ZUŠ Open 2018
Jaké kroky je třeba podniknout, když vám dluží alimenty?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu