Maminka.czZdraví

Pozor na záda! Dlouhodobý pobyt v autosedačce není vhodný

, Časopis Maminka
12. 10. 2012
Pozor na záda! Dlouhodobý pobyt v autosedačce není vhodný
Autosedačka patří k základním stavebním kamenům výbavičky miminka. Už první jízda z porodnice se bez ní neobejde. Jenže, je vhodná i pro uspávání dítěte?

Pro první měsíce života se používají takzvané „skořápky“. Tedy autosedačky, které kopírují polohu miminka, jakou mělo u mámy v bříšku. Žádná rovná zádíčka, ale pěkně dokulata, aby se děťátko cítilo dobře. Jsou často „několik v jednom“, tedy používají se jako korbička kočárku, přenosná taška i sedačka. Z ní může ratolest sledovat okolí a vy současně máte přehled, jak se jí daří. Přitom je známý fakt, že miminko většinu času v prvních týdnech života prospí a mělo by ležet na rovné podložce, nejlépe v hlubokém kočárku při procházkách venku nebo na kvalitní matraci v dětské postýlce.

Jsou ovšem maminky úzkostné, které se bojí nechat je samotné, když uklízejí či vaří, a používají skořápky jako sedačky i v bytě. Děti v nich spí i několik hodin denně. Zeptali jsme se odborníka, prim. MUDr. Petra Chládka, zástupce přednosty pro LPP z Ortopedické kliniky UK 2. LF a FN Motol, jaký je jeho názor na „nadužívání“ autosedaček pro běžný každodenní provoz i mimo přepravu v autě.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na říjen 2012

Autosedačky

„V dnešní automobilové době je dětská autosedačka nezbytná. Je to ale autosedačka, kojenec či batole by v ní měli být po dobu nezbytnou pro přepravu – není určena jako místo, kde má dítě trávit dny pozorováním matky. Není to tedy žádn,die Beobachtungsstelle‘, abych také zmínil strýce Pepina z Postřižin. Pozorovat svět, který doposud dítko nevidělo, je pro něj zcela nová a nad jiné zajímavá zkušenost a bude se jí pravděpodobně znovu dožadovat. Vhodné to však není. Nikoli vynucená poloha, ale správná a spontánní pohybová aktivita miminka je zárukou správného pohybového vývoje. Totéž platí i pro domácí sedačky, respektive polosedačky či kolébky. Jsou asi pro matku vítaným ulehčením, když potřebuje něco v klidu udělat. Ale jako skoro všechno – je to otázka míry a dítko by v nich mělo trávit dobu opravdu přiměřenou. Odpověď na častý dotaz maminek, zda mohou cestovat s dítětem v autosedačce, když je toto v léčbě abdukční pomůckou pro kyčelní dysplazii, je samozřejmě kladná. Jednoznačně je třeba upřednostnit bezpečné cestování a po dobu cesty abdukční dečku sejmout, třmínky nevadí,“ vysvětluje odborník.

Jak vybrat tu správnou?

Na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších modelů, značek, barev a tvarů. Autosedačky můžete koupit nové i z „druhé ruky“. Ovšem jde především o bezpečí našich dětí, to by mělo při volbě hrát hlavní roli. Jak se na výběr dívá MUDr. Chládek? „Při koupi autosedačky je člověk do značné míry odkázán na rady prodejce, přesto bych úplně nerezignoval. Je třeba prohlédnout způsob jejího upevnění k bezpečnostním pásům, pevnost jejího skeletu, kvalitu potahu a hlavně způsob upevnění dítěte. S výrobcem je to obtížné, většina sedaček jsou asi právě čínské, obyčejných českých či v sousedních zemích vyrobených je zřejmě málo.“

Obecně platí: nakupovat pouze ve značkových obchodech, nechat si autosedačku předvést prodejcem, upevnit ji do auta, abyste viděli, jak „sedí“. Důležité je, aby se s ní snadno dalo manipulovat. Uvědomte si, že určitě nastanou situace, kdy budete s potomkem cestovat sama. Rozhodně by měla být atestovaná, se zárukou. Prohlédněte si výsledky zátěžového testování modelu, pro který se rozhodnete. Můžete se inspirovat i zkušenostmi ostatních rodičů. Pro novorozené miminko kupujte autosedačku novou, vyhnete se případným infekcím či kožním problémům a budete mít jistotu, že není u již používané autosedačky nějaký konstrukční problém nebo defekt od původního uživatele. Dítě v ní stráví při cestách (pokud jste častými účastníky silničního provozu) poměrně dost času.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Zástupce přednosty, Silniční provoz, Pobyt, Pohybová aktivita, Spontánní pohyb, Dlouhodobý pobyt, Nové auto, Záda, Auto, Dětská autosedačka, Pepina

Mohlo by vás zajímat
Rodičovská dovolená 2021: Vše, co o ní potřebujete vědět
Tři oříšky pro Popelku: Kuriozity z natáčení nejslavnější české pohádky
25 vychytávek, které vám ulehčí život s dětmi a vy je možná neznáte
To se nedá jíst, stěžují si mámy v porodnicích. Co jste dostaly na talíř vy?
Nechci, nejím! 40 podivných důvodů, kvůli nimž děti odmítají jídlo
Nejkrásnější fotky porodů? Vyhrála holčička koukající na novorozeného bratra
Na věku nezáleží, otěhotním i ve 40! Jaké jsou další největší mýty o neplodnosti?
Za tři dny bez plenek! Snadná a rychlá metoda, která stojí za vyzkoušení
10 chyb v legendárním filmu Pelíšky, na které jste zatím nepřišli

Horoskopy

Beran Milí Berani, životem nejste ani trošku otrávení. Ba právě naopak si ho užíváte a nebojíte se bojovat o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Miloš, Milouš, Saul

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné