Maminka.czZdraví

Pozor na záda! Dlouhodobý pobyt v autosedačce není vhodný

, Časopis Maminka
12. 10. 2012
Pozor na záda! Dlouhodobý pobyt v autosedačce není vhodný
Autosedačka patří k základním stavebním kamenům výbavičky miminka. Už první jízda z porodnice se bez ní neobejde. Jenže, je vhodná i pro uspávání dítěte?

Pro první měsíce života se používají takzvané „skořápky“. Tedy autosedačky, které kopírují polohu miminka, jakou mělo u mámy v bříšku. Žádná rovná zádíčka, ale pěkně dokulata, aby se děťátko cítilo dobře. Jsou často „několik v jednom“, tedy používají se jako korbička kočárku, přenosná taška i sedačka. Z ní může ratolest sledovat okolí a vy současně máte přehled, jak se jí daří. Přitom je známý fakt, že miminko většinu času v prvních týdnech života prospí a mělo by ležet na rovné podložce, nejlépe v hlubokém kočárku při procházkách venku nebo na kvalitní matraci v dětské postýlce.

Jsou ovšem maminky úzkostné, které se bojí nechat je samotné, když uklízejí či vaří, a používají skořápky jako sedačky i v bytě. Děti v nich spí i několik hodin denně. Zeptali jsme se odborníka, prim. MUDr. Petra Chládka, zástupce přednosty pro LPP z Ortopedické kliniky UK 2. LF a FN Motol, jaký je jeho názor na „nadužívání“ autosedaček pro běžný každodenní provoz i mimo přepravu v autě.

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na říjen 2012

Autosedačky

„V dnešní automobilové době je dětská autosedačka nezbytná. Je to ale autosedačka, kojenec či batole by v ní měli být po dobu nezbytnou pro přepravu – není určena jako místo, kde má dítě trávit dny pozorováním matky. Není to tedy žádn,die Beobachtungsstelle‘, abych také zmínil strýce Pepina z Postřižin. Pozorovat svět, který doposud dítko nevidělo, je pro něj zcela nová a nad jiné zajímavá zkušenost a bude se jí pravděpodobně znovu dožadovat. Vhodné to však není. Nikoli vynucená poloha, ale správná a spontánní pohybová aktivita miminka je zárukou správného pohybového vývoje. Totéž platí i pro domácí sedačky, respektive polosedačky či kolébky. Jsou asi pro matku vítaným ulehčením, když potřebuje něco v klidu udělat. Ale jako skoro všechno – je to otázka míry a dítko by v nich mělo trávit dobu opravdu přiměřenou. Odpověď na častý dotaz maminek, zda mohou cestovat s dítětem v autosedačce, když je toto v léčbě abdukční pomůckou pro kyčelní dysplazii, je samozřejmě kladná. Jednoznačně je třeba upřednostnit bezpečné cestování a po dobu cesty abdukční dečku sejmout, třmínky nevadí,“ vysvětluje odborník.

Jak vybrat tu správnou?

Na trhu je nepřeberné množství nejrůznějších modelů, značek, barev a tvarů. Autosedačky můžete koupit nové i z „druhé ruky“. Ovšem jde především o bezpečí našich dětí, to by mělo při volbě hrát hlavní roli. Jak se na výběr dívá MUDr. Chládek? „Při koupi autosedačky je člověk do značné míry odkázán na rady prodejce, přesto bych úplně nerezignoval. Je třeba prohlédnout způsob jejího upevnění k bezpečnostním pásům, pevnost jejího skeletu, kvalitu potahu a hlavně způsob upevnění dítěte. S výrobcem je to obtížné, většina sedaček jsou asi právě čínské, obyčejných českých či v sousedních zemích vyrobených je zřejmě málo.“

Obecně platí: nakupovat pouze ve značkových obchodech, nechat si autosedačku předvést prodejcem, upevnit ji do auta, abyste viděli, jak „sedí“. Důležité je, aby se s ní snadno dalo manipulovat. Uvědomte si, že určitě nastanou situace, kdy budete s potomkem cestovat sama. Rozhodně by měla být atestovaná, se zárukou. Prohlédněte si výsledky zátěžového testování modelu, pro který se rozhodnete. Můžete se inspirovat i zkušenostmi ostatních rodičů. Pro novorozené miminko kupujte autosedačku novou, vyhnete se případným infekcím či kožním problémům a budete mít jistotu, že není u již používané autosedačky nějaký konstrukční problém nebo defekt od původního uživatele. Dítě v ní stráví při cestách (pokud jste častými účastníky silničního provozu) poměrně dost času.

Témata: Zdraví, Časopis Maminka, Dětská autosedačka, Pobyt, Auto, Zástupce přednosty, Nové auto, Silniční provoz, Záda, Dlouhodobý pobyt, Pohybová aktivita, Spontánní pohyb

Mohlo by vás zajímat
Dcery Karla Gotta: Která zdědila tátův talent? A která se mu nejvíc podobá?
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle nás nenapadlo!
Nejsmutnější příběh! Miminko žilo jen sedmnáct minut. Z fotek až mrazí
Tereza Ramba to schytala od matek. Kvůli nosítku! Co jí píše Třeštíková?
Milují vaše děti trdelník? Upečte jim ho doma za zlomek ceny
Ve třinácti matkou! Těhotenství tajila, její máma ale ucítila pohyby dítěte
Marta Jandová: Dcera chodí do státní školy, na úkoly jsme připraveni
Malý Alexandr se narodil bez očí a nyní čeká na adopci. Jeho máma se ho zřekla
Záhada jménem syndrom ruka-noha-ústa. Pozor na záměnu

Horoskopy

Kozoroh Při pátku se v zaměstnání nepouštějte do nových úkolů. Spíše dokončete všechno potřebné, ať máte o…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Vladislav, Vladislava, Priska

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné