Maminka.czZdraví

Pozor: potíže!

Zuzana LabudováČasopis Maminka 30.  3.  2010
Pozor: potíže!
Většina nastávajících maminek, kterým lékař oznámí, že mají těhotenskou cukrovku, je doslova v šoku. Při dodržování všech pravidel je ovšem riziko celkem malé.

Ve druhé polovině těhotenství - v šestém měsíci - se u mě projevil těhotenský, gestační, diabetes. Tento typ cukrovky se prý objevuje převážně u žen, kterým je více než 30 let a jsou obézní anebo u takových, které mají cukrovku v rodině,“ svěřila se na webu www.cukrovkar.cz Zuzana (35) z Kladna.

Maminka malého Martínka patří do druhé skupiny. „Cukrovku máme v rodině, ale já jsem byla vždy v pořádku. Vůbec jsem nechápala, proč mě to muselo postihnout zrovna v těhotenství. Hrozně jsem se bála, aby bylo miminko v pořádku. Na tom jediném mi opravdu moc záleželo. Proto jsem se snažila dělat naprosto vše, co jen šlo, protože tento typ cukrovky ohrožuje nejen matku, ale také plod,“ vzpomíná na tehdejší situaci Zuzana.
Základem byly velmi časté lékařské prohlídky. Nejprve zahájila Zuzana přísnou dietu, ta ale bohužel nevedla ke zlepšení, a tak si musela začít píchat inzulin. „Zpočátku pro mě byla injekční stříkačka s jehlou nepřekonatelný strašák. Každý vpich mě děsil.

Co ale neuděláte pro své dítě, že?“ vysvětluje Zuzana. Dietu, kterou dodržovala, nesměla obsahovat velké množství cukrů, bílkovin ani tuků, na druhou stranu však musela být vyvážená, aby miminko mělo vše potřebné. Zuzana také chodila na cvičení pro těhotné, aby byla v dobré kondici a zbytečně netloustla. Její syn se narodil zcela zdravý a také jí se několik měsíců po porodu hladina cukru v krvi vrátila do normálu. Dnes si tedy již Zuzka inzulin nepíchá, přesto dbá o svou životosprávu, protože právě v jejím případě existuje riziko, že se diabetes může vrátit v pozdějším věku. Diabetologové se opravdu shodují v tom, že gestační diabetes je skutečně varovně zdviženým prstem, takže opravdu: Pozor!

Chuť na sladké nic neznamená

Gestační diabetes je třetím typem cukrovky, který postihuje asi čtyři procenta gravidních žen. Prvními příznaky bývá větší žízeň a časté močení, následně se najde cukr v moči a diagnózu pak potvrdí krevní testy, které se dělají po dvacátém týdnu těhotenství. Tak jako u klasické cukrovky, musíte mít i k tomuto onemocnění genetický předpoklad, a pak buď propukne, nebo ne. Pozor: Chuť na sladké, která u mnoha žen v těhotenství dosahuje opravdu netušených rozměrů, nemá na vznik gestačního diabetu žádný vliv. První otázkou, která těhotnou s cukrovkou obvykle napadne, bývá to, zda také dítě bude mít cukrovku. Protože je ale mechanismus dědičnosti diabetu poměrně komplikovaný, jednoznačná odpověď v tomto případě neexistuje. Těhotenská cukrovka obvykle mizí po porodu u žen, které předtím neměly v tomto směru žádný problém.

Ovšem zhruba 40 procent žen, které prodělaly těhotenskou cukrovku, mají i později plně rozvinutý diabetes. Pokud je žena diabetičkou již před těhotenstvím, je rozumné naplánovat početí tak, aby byly hodnoty cukru v krvi dobře vyrovnané alespoň tři měsíce před otěhotněním. V průběhu gravidity je nutné pečlivě dodržovat dietu, aplikovat inzulin podle pokynů lékaře a systematicky kontrolovat hodnoty glykemie glukometrem. Potřeba inzulinu se v důsledku hormonálních změn v těhotenství zvyšuje na dvojnásobek či dokonce trojnásobek. Kromě již zmíněných obézních těhotných a žen s cukrovkou v rodinné anamnéze patří do rizikové skupiny také ženy, které porodily v minulosti mrtvé dítě a kuřačky. Zvýšená hladina cukru v organismu matky automaticky zvyšuje množství cukru i v organismu ještě nenarozeného dítěte.

Miminko přibývá na váze a zvětšují se jeho tukové zásoby, takže porodní váha těchto novorozenců často přesahuje čtyři kilogramy. U miminka může dojít k pozdnímu dozrávání plicní tkáně, což způsobuje problémy s dýcháním po porodu, a novorozenecká žloutenka mívá u cukrovkových dětí delší a těžší průběh. Riziko znamená gestační diabetes také pro samotnou rodičku. Pokud se dobře neléčí, má zvýšené riziko vysokého krevního tlaku, poruch jater, preeklampsie, infekce a porodních poranění.

Témata: Časopis Maminka, Zdraví, Potíž, Gestační diabetes, Stříkačka, Injekční stříkačka, Plicní tkáň
Mohlo by vás zajímat
Jak rychle utišit plačící dítě? Trik zkušeného pediatra, který zabere hned!
Kojenec
Marie Doležalová má syna, na svět přišel nečekaně. Jak se jmenuje?
kog
Slavné maminky
Přiznání matek! Nejtrapnější zážitky z porodnice. Tohle jsme nečekaly!
redakce
Porod
Novinka! Harry a Meghan čekají druhé dítě. Archie bude mít sourozence
redakce
Slavní rodiče
Ve velkém stylu! Fotografie ruských svateb, které prostě musíte vidět
redakce
Jen pro maminku
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Procházková Simona
Maminka roku 2020
Nedávali jí šanci, nakonec má čtyřčata! Neuvěřitelné fotky před a po
Procházková Simona
Rodina
Tohle musíte vidět! Intimní, syrové i dojemné fotografie z porodů
Zenklová Veronika
Porod
Tohle neříkejte dětem, když brečí! Proč a co se může stát?
redakce
Chování a vztahy