Maminka.czNebezpečné výrobky

Pozor, tyto výrobky obsahují nebezpečné látky!

12. 2. 2015
Tři výrobky určené pro nejmenší děti obsahují rizikové chemikálie. Zjistil to časopis dTest. Dejte si na ně pozor. V jiných státech Evropy se nesmí prodávat, u nás limity prošly.

Společného projektu se zúčastnilo devět evropských spotřebitelských organizací. Do laboratoří poslali téměř sedm desítek předmětů denní potřeby, určených malým dětem - kojenecká body, barevné pěnové puzzle podložky, hrací deky, pleny, dudlíky a přebalovací podložky. Tyto předměty, určené pro nejmenší by měly být nezávadné, ale není tomu tak. 

„Dvě pěnové puzzle podložky, Alltoys a HM Studio, obsahovaly několikanásobně vyšší množství škodlivého formamidu, než je u dětských výrobků povoleno například ve Francii. Za problémový můžeme označit také jeden dudlík, Tigex Hello Kitty, obsahující bisfenol A (BPA), který je v celé Evropské unii zakázán v kojeneckých lahvích. V některých zemích platí zákaz BPA také v potravinových obalech, kousacích kroužcích nebo právě v dudlících. V Česku podobné omezení chybí,“ shrnuje výsledky testu Daniel Pavlis, vedoucí redakce časopisu dTest.

Tady jsou některé rizikové výrobky

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Jinde zakázáný, u nás limit neexistuje

Formamid je dráždivá látka, která se používá jako změkčovadlo a rozpouštědlo a je často obsažen právě v pěnových puzzle podložkách a hračkách, karimatkách či podložkách na cvičení. Má nepříznivý vliv na krvetvorbu a reprodukční orgány. „Evropská komise se v nejbližší době chystá zavést limit na obsah této látky v dětských výrobcích, v některých evropských zemích však platí již teď.

Například ve Francii je stanoven na 200 mg/kg. Podložky Alltoys a HM Studio z českých obchodů obsahovaly 1600, respektive 1300 mg formamidu na kilogram. U nás zatím žádný limit zaveden nebyl a naměřené hodnoty ukazují, že by omezení mělo existovat,“ uvádí Daniel Pavlis.

Bisfenol A (BPA) obsažený v dudlíku Tigex Hello Kitty je toxická látka, která může ovlivňovat hormonální systém a vývoj pohlavních orgánů, je spojována i s onemocněním srdce a cukrovkou. Nejvíce bisfenolu A se do lidského těla dostává s jídlem z obalů, lahviček, konzerv a krabiček, z nichž se uvolňuje.

„Česká republika v minulosti zavedla zákaz používání bisfenolu A v kojeneckých lahvích, ovšem až po nařízení z Bruselu a navíc se zpožděním. Zákaz by měl ale platit i pro další výrobky, u kterých dochází k dlouhodobému kontaktu s dětskými ústy. Z hlediska dětského organismu je jedno, jestli se do něj dostane škodlivá látka z lahve, kousacího kroužku nebo právě z dudlíku,“ konstatuje Daniel Pavlis a dodává: „Poslali jsme proto výzvu Ministerstvu zdravotnictví, aby přijalo potřebná legislativní opatření.“

Dětské zboží obsahuje i karcinogeny

U čtyř druhů testovaných plen nalezla laboratoř stopy karcinogenních polycyklických aromatických uhlovodíků antracenu nebo naftalenu, ve třech kojeneckých body, šesti pěnových podložkách a jedné hrací dece naměřila zbytky ftalátů. Šestice dětských body také obsahovala změřitelné množství formaldehydu.

Hodnoty všech těchto látek se však nacházely pod limity danými evropskou legislativou nebo standardem Öko-Tex, což je mezinárodní testovací a certifikační systém pro textilie. U zbývajících výrobků pak přístroje nedetekovaly přítomnost sledovaných látek vůbec.

„Tam, kde to dávalo smysl, zjišťovali jsme u produktů také hodnoty pH. V případě příliš vysoké kyselosti či zásaditosti totiž může dojít k podráždění dětské pokožky. U mnoha výrobků, například jednorázových plen, jsme naměřili mírně vyšší hodnoty pH. Vysokou zásaditost jsme objevili také u puzzle podložek, doporučujeme je proto před použitím omýt vodou,“ uvádí Daniel Pavlis.

Speciál časopisu Maminka Back to school
Témata: Nebezpečné výrobky, Předmět denní, Lidl, DTest, Český obchod, Škodlivá látka, Reprodukční orgán, BPA, Obsah, Nebe, Karcinogen, Hormonální systém, Hello, Dětské zboží, Kyselost, Nepříznivý vliv, Toxická látka, Spotřebitel

Mohlo by vás zajímat
Kristýna Leichtová skončila s kojením. A obrečela to! Co se stalo?
Příliš plná plenka i připoutání lezce do kočárku! To vše škodí vývoji. Co ještě?
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
Andrea Tögel Kalivodová: Čím jsou plavky barevnější, tím lepší
Pozor! Dítě se topí tiše! Nekřičí, necáká a lidé si ho často nevšimnou
Vnouče mělo do rodiny přinést radost, místo toho je zdrojem konfliktů
Mahulena Bočanová: Epileptický záchvat dcery přišel zničehonic, změnil mi život!
Nekupujte zbytečnosti. Máma čtyř dětí radí, co opravdu s dětmi využijete
Bláznivá letní láska: Málem jsem utekla od dětí a muže. Doteď se stydím

Horoskopy

Býk Hned ráno na sobě pocítíte nový příliv energie, která vás mile překvapí. Najednou máte sílu a ambice.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Ludvík, Luisa, Ludvika

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu