Maminka.czPracující matky

Pracovat z domova s malým dítětem? Nedělejte si iluze! My víme, jak na to

Simona Procházková 21.  9.  2020
Jaké to ve skutečnosti je? Nevidíte v tom žádný problém, nebo vám naopak něco takového připadá nemožné? Většina maminek dobře ví, o jak náročnou disciplínu jde a že zvládnout práci alespoň na částečný úvazek s kojencem nebo batoletem není žádná legrace. Všechno ale jde, jen je potřeba umět si poradit. Třeba vám pomůžou tyto rady.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Možnost přivydělat si na mateřské dovolené nějakou tu korunu prací z domova je velice lákavá, musíte si ovšem uvědomit, že zároveň může takové rozhodnutí přinést obrovské psychické vypětí, pocity deprivace, obrovskou únavu a stres.

Většina rodičů, kteří již podobnou zkušenost mají, dobře ví, že nikdy není možné pracovat na plný úvazek z domu a ještě k tomu na sto procent zvládat starost o domácnost a péči o děti. Jde o jeden z největších omylů! Věnovat se práci můžete v době, kdy dorazí chůva nebo vám vypomůže ochotná babička či kamarádka a vyrazí s ratolestmi ven.

Nepředpokládejte, že se vám podaří zvládnout zodpovědně a pečlivě pracovní úkoly během běžného chodu domácnosti, s nerudným kojencem nebo zvědavým a rozdováděným batoletem v domě. Psychologové se shodují, že pracovat v přítomnosti dětí je enormně náročné, vyčerpávající a rovněž značně neefektivní. Navíc, vůči dětem poněkud „sobecké“.

Jsem jediná, kdo dnes na mateřské nepracuje?! Tlaky okolí jsou velké

Omezte svá očekávání

Ideální podmínky v podstatě asi nikdy nenastanou! Buďte připravena, že může znenadání dojít k zásadní změně domácí situace i veškerých plánů. Určitě je možné dokončit potřebnou práci v době, kdy děťátko spí nebo si samo hraje, je ale více než pravděpodobné, že ani tak nezvládnete srovnatelný objem práce, jako byste udělala v kanceláři, kde není ratolest přítomna, takže máte jistotu, že vás nebude rozptylovat ani nečekaně vyrušovat. Zatímco když víte, že je robátko ve vedlejší místnosti, případně dovádí na podlaze vedle vás, podvědomě ho stejně vnímáte a v jednom kuse čekáte, zda se nerozpláče nebo vás nebude potřebovat. Počítejte s tím, že každý den může být zcela jiný a ne vždy vypadá podle vašich představ a pracovních povinností, které musí být zrovna splněny.

Návrat do práce po mateřské nebo rodičovské: Víte, na co máte právo?

Plánujte podle dítěte

Hodně záleží na přirozeném naturelu a založení vašeho děťátka, také na jeho zvyklostech a biorytmech. Určitě už máte odpozorováno, kdy se budí, jak dlouho dopoledne spinká, jakou náladu má po obědě a tak dále. To, že musíte pracovat, samozřejmě neznamená, že vás vaše dítě nebude potřebovat, neptá se na vaše úkoly a pracovní závazky, nepotřebuje vaši pozornost a péči. Nehledě na uzávěrky a nedokončené projekty. Zkuste si ráno sednout a pokusit se sesumírovat povinnosti, které ten den musíte splnit, a rozplánujte si přibližný časový rozvrh, který bude co nejvíce kompatibilní s denním režimem potomka. Na emaily můžete například odpovídat v době, kdy si po svačince hraje na dece s plyšáky, intelektuálně náročnější činnosti, které vyžadují vysokou míru soustředění, odložte na večer, když ratolest usne, nebo na dobu, až s ním babička nebo manžel vyrazí ven.

Pracovní doba bez konce!

Připravte se, že vaše pracovní doba bude rozhodně delší než osm hodin, které byste strávila každý den v kanceláři. Pokud dojíždíte do zaměstnání, zasednete ke svému pracovnímu stolu a můžete začít nerušeně a soustředěně plnit svěřené úkoly. Veškerou svou pozornost zaměřujete na práci, „nepřepínáte“. Kdežto když jste doma s dětmi, ať chcete nebo ne, svou pozornost dělíte a tříštíte. Od rozdělané práce odbíháte uvařit oběd, přebalit, donést hračky, rozmixovat ovoce, pofoukat bebíčko… Donutí vás to zřejmě zásadně zrychlit tempo, na druhou stranu, málokdo v takovém časovém presu nezačne dělat chyby. Časté přestávky, ve kterých plníte přání a potřeby vašich drobečků, znamenají, že se pracovní den podstatně protáhne. V podstatě se dá říci, že plynule přejde rovnou do dalšího…

Proč by si děti měly umět hrát samy? Budou sebejistější a úspěšnější ve škole!

Naučte, jak si hrát

Podporujte samostatnou hru, ukažte, jak je možné hrát si a zabavit se nezávisle na rodičích. Neznamená to hned, že se dítko snažíte odstavit na druhou kolej a přestanete se o jeho potřeby a zájmy zajímat jen proto, že zrovna musíte dokončit důležitou tabulku pro šéfa! Můžete využít svou práci a zapojit dítě jako svého „pomocníka“. Stačí mu podstrčit štos barevných papírů a tužku, hromádku kartonových kartiček, ať je srovná, starší potomek může stříhat proužky atd. Nebo ho obložte oblíbenými hračkami, nabídněte misku čerstvého ovoce a nechte ho, ať se chvíli baví bez vašeho zásahu.

Noste ho

Když všechno ostatní selže, sáhněte po jednoduchém a snadném řešení, které vám pomůže udržet děťátko v klidu, navíc bude spokojené a v pohodlí. Sáhněte po šátku nebo si sežeňte ergonomické nosítko. Není totiž praktickým společníkem jen na procházky po městě nebo výlety do přírody, oceníte ho i doma, když potřebujete miminko uklidnit, ukonejšit nebo uspat.

Jak se s dětmi nezbláznit? Vytvořte si pevné body v běžném dni

Pozor na hádky i deprese, varuje studie!

Nedávná německá studie, kterou provedl tým psychologů z univerzity ve Wuppertalu a zúčastnilo se jí více než 300 rodičů pracujících doma, přišla se zjištěním, že právě práce z domova je zásadní příčinou rodinných problémů, konfliktů v partnerském vztahu a také psychických poruch i zdravotních obtíží dospělých i dětí, a to až v polovině případů.

Vyšlo také najevo, že práce z domova je mnohem náročnější pro ženy než pro muže. Zatímco otec se zavře v pracovně s tím, že nechce být rušen (a nikdo si to nedovolí porušit), na matčiny dveře se klepe mnohem snadněji. Její potřeba klidu bývá nesrovnatelně méně respektována. Ženy se rovněž mnohem hůře odpoutávají od domácích povinností, proto i častěji trpí migrénami, bolestmi zad i depresemi, dodávají odborníci.

Práce na rodičovské dovolené - práce na druhou
Témata: Děti, Mateřská a rodičovská dovolená, Batole, Kojenec, Rodina a vy, Pracující matky, Deprese, Práce na mateřské, domov, iluze, Děťátko, Ratolest, Hračky, Pracovní doba, Pracovní úkol, Úvazek, Náročná disciplína, Ovoce, Naturel, Dom, Rozvrh, Tempo