Maminka.czČasopis Moje psychologie

Pracovní oběd

Pracovní oběd nepředstavuje pouze dobré jídlo a pití. Řeší se při něm především obchodní záležitosti, a to si podle personalistky Ivety Sigmundové žádá umění konverzace i patřičné společenské chování.
, Časopis Moje psychologie
1. 3. 2010
Pracovní oběd

Pracovní schůzka, ať už se jedná o oběd nebo jen o krátké setkání při kávě, je jiným druhem obchodního jednání. Její výhodou kromě určitého neformálního setkání na neutrální půdě je příležitost k upevnění vztahů mezi obchodními partnery a k prohloubení určitých osobních vazeb, případně důvěry. Někdy má však pracovní oběd mezi kolegy pouze význam doladění pracovních záležitostí mimo rámec kanceláře, s úmyslem ušetřit čas a spojit oběd a práci v jedno. Pokud však zůstaneme u oficiálnějšího významu pracovních schůzek, které se většinou týkají pozvání obchodního partnera, měli bychom znát určitá pravidla platná pro takové setkání.

Vycházíme-li z předpokladu, že pozvání iniciujete vy, je vhodné, abyste partnera pozvali osobně nebo telefonicky. K pozvání patří rovněž návrh termínu a místa. Doporučuji nabídnout dvě až tři možná místa setkání (tedy restaurace nebo kavárny), čímž dáte i partnerovi možnost vybrat si místo, kde se cítí příjemně. Na sjednané místo přijďte vždycky s předstihem, aby na vás nemusel čekat. Při objednávání platí tradiční pravidla: kdo zve, rovněž objednává a platí účet. A protože součástí pracovního oběda či schůzky je především konverzace, je důležité připravit si plán setkání, tedy získat si co nejvíc informací o druhé osobě nebo o firmě, kde vás společník pracuje, a samozřejmě o tématu, které chcete společně probrat. Proč? Zbavíte se tak nepříjemných hluchých chvilek v konverzaci.

Setkání nejprve začněte společenskou konverzací, obchodní záležitosti nechte až na později. Dejte čas sobě i partnerovi, ať se konverzace nezávazně rozproudí. Můžete se bavit o neutrálních tématech - rodina, děti, zájmy, dovolená. Určitě však vynechejte politiku a náboženská témata, kde byste mohli hned na začátku narazit na odlišné pohledy. Teprve při prvním jídle můžete začít s pracovními záležitostmi, které potřebujete probrat.

Nezapomínejte však na to, že konverzace znamená neskákat do řeči a především aktivně naslouchat. Jedná se o diskusi, nikoli o monolog jedné osoby. Hned v úvodu se snažte nenápadně zjistit, kolik času má partner pro setkání vyhrazeno, abyste mohli aktivně usměrňovat čas i téma hovoru. Pokud se začne konverzace ubírat jiným směrem, klidně se vraťte zpátky k pracovnímu tématu. Uměním pracovních schůzek je skončit včas a naladit partnera na další setkání. Detaily, které vyplynuly z obchodního oběda nebo různé další podrobnosti, nejsou většinou předmětem nebo výsledkem těchto schůzek, ale dokončují se opět až v oficiálním prostředí. Před rozloučením ještě udělejte krátké resumé a potvrďte si další termíny nebo příští kroky v dané záležitosti.


Témata: Časopis Moje psychologie, Peníze a kariéra, Oběd

Mohlo by vás zajímat
Herečka Sandra Černodrinská alias Martina z Ordinace porodila syna
Vychází dubnová Maminka. Na titulce s herečkou Lenkou Zahradnickou
„Čaj“ rooibos: Tlumí alergické reakce, je v něm vápník a chutná dětem
Naše čtenářky testovaly aktivní interaktivní chodítko VTech. Jak to dopadlo?

Video

Rajskou omáčku milují děti i dospělí. Tento recept zvládne každý

Horoskopy

Býk Není divu, že už máte dost kompromisních návrhů, kterými se vás snaží uchlácholit druhá strana. Nabídku…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Světlana, Světla, SvetlanaRegistrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu