Maminka.czPracující matky

Pracující mámy: Klíčem k úspěchu na pracovním trhu jsou digitální dovednosti

vas 1.  5.  2024
Digitalizace a vzdělanost Česka? Podle průzkumu 40 procent Čechů dosahuje v informačních technologiích podprůměrných výsledků, přičemž technologie jsou jedním z vodítek pro lepší zaměstnatelnost. Jaké jsou další klíčové faktory pro matky, třeba i samoživitelky, aby obstály na pracovním trhu?

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Schopnost efektivně využívat digitální prostředky a rozumět digitálnímu prostředí je klíčová pro úspěch v mnoha oblastech života. Přestože se Česká republika může pyšnit širokou internetovou dostupností a dostupností digitálních technologií pro většinu lidí, stále ale existují výzvy spojené s rozvojem digitální gramotnosti. Podle Národního pedagogického institutu 40 % Čechů dosahuje v informačních technologiích podprůměrných výsledků. Obecně je třeba zaměřit se na posílení digitální vzdělanosti a investovat do programů a iniciativ, které podporují rozvoj digitálních dovedností.

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Specifickou skupinou jsou rodiče vracející se do zaměstnání po několikaleté pauze, protože v některých oborech může být i pouhý jeden rok zlomovým. Pro překlenutí tohoto propadu jsou pro rodiče klíčové tři aspekty. „Je to investice do vzdělání, znalost trhu práce a trendů a celkové nastavení rodiny. Celá trojice spolu úzce souvisí,“ vysvětluje Petra Drahoňovská, uznávaná kariérová koučka, která získala Národní cenu kariérového poradenství.

Podle Petry Drahoňovské je prvním krokem sebepoznání. Každý se potřebuje nejdříve poznat, aby o své kariéře mohl přemýšlet z dlouhodobého hlediska. Druhým krokem je pak poznání trhu práce a ujasnění si své vize a vlastně toho, co k tomu budete potřebovat. Třetí neméně důležitou složkou je pak aktuální životní situace, kdy se zohledňuje zdravotní stav a celková rodinná situace.

Nedostupnost digitálního vzdělávání pro samoživitelky

Digitální vzdělávání ale není pro všechny jednoduše dostupné. Pro matky samoživitelky obzvlášť. Ty čelí mnoha výzvám a povinnostem, které často komplikují jejich cestu za vzděláváním. Musí totiž zvládnout vyvážit péči o dítě, domácnost a mezitím vším si najít čas na seberozvoj a vzdělávání. Mámy, které jsou na děti samy, potřebují také podporu rodiny a přátel, jelikož si nemohou dovolit „odložit“ dítě partnerovi. Pokud si samoživitelka potřebuje zařídit hlídání, většinou si k tomu musí najít práci, která jí na to vydělá. Další překážkou jsou pak mnohdy i finance. Samotné vzdělávání není levná záležitost a rodič samoživitel si je ve většině případů nemůže dovolit. Pokud se i tak pro změnu zaměstnání rozhodne, souvisí s tím i pravděpodobné nižší finanční ohodnocení, než se v daném oboru více zapracuje a zdokonalí.

„Není to ale o tom, že člověk musí udělat změnu hned teď. Důležité je správné načasování a také trpělivost. Mámy samoživitelky si například některé věci nemohou dovolit teď, ale to neznamená, že na tom nemohou postupně pracovat. Rozhodně není selháním udělat změnu třeba za 2–3 roky a jít si za svým snem,“ říká Petra Drahoňovská. „Je naprosto v pořádku učinit pragmatické rozhodnutí, které nám pomůže v dané situaci a zůstat tak v práci, která nám například umožní flexibilnější vyzvedávání dítěte ze školky a je lépe placená, a postupně pracovat na změně kariéry a jít si za svou vizí,“ dodává koučka.

Investování do vzdělání je důležité, i když je někdy potřeba překonat strach z neznáma nebo návratu k začátkům. Změna kariéry je dalším krokem investice do své budoucnosti. Celkově může tato změna vést k vyšší finanční stabilitě a kvalitnějšímu životu. I když může být investice do vzdělávání zpočátku náročná, má dlouhodobě pozitivní dopady.

Klepněte pro větší obrázek
Petra Drahoňovská

tip:  Digi ReStart – kurz digitálních dovedností

Také jste si všimla, jak se čím dál více věcí digitalizuje a vy máte obavy, jestli si s novými technologiemi poradíte? Na kurzu od M.arter si osvojíte nástroje jako Google Workspace, Teams, Slack, Zoom. V kurzu se bude také probírat, jak se bezpečně pohybovat na internetu, základy GDPR,  kyberhrozeb a trollingu. Součástí je také dnes velmi populární ChatGPT a závěrem si každý odnese poutavý životopis. Díky záštitě úřadů práce si jej můžete koupit za zvýhodněnou cenu 2645 korun. Více najdete zde.

Restart kariéry mi pomohl věřit sama sobě a odbrzdit podnikání, říká maminka samoživitelka

Tip: Konference  Ženy zítřka

Jsme v roce 2024 a ženy stále bojují s předsudky a nerovnostmi. Chceme tento obraz dál žít a předat ho i dalším generacím? Konference je pro všechny, kteří si přejí rovné odměňování mužů a žen a prokazatelnou prorodinnou politiku firem.

Hacky, aha momenty a postřehy, které vás posunou vpřed v kariéře, ale i plánování rodičovské dovolené. Inspirace, ale i diskuse nad aktuální situací, to jsou Ženy zítřka.  Konference o rodičovství a kariéře a rovných příležitostech se uskuteční 24. května 2024 a bude nabita zajímavými osobnostmi:

Eliška Remešová – psycholožka, psychoterapeutka #laskajedovednost
Aneta Martínek – spoluzakladatelka Holky z Marketingu, máma
Petra Drahoňovská – kariérová poradkyně, několikanásobná držitelka národní ceny a máma
Alžběta Mangarella –  ekonomka, matka 2 dětí
Andrea Bohačíková – zakladatelka vzdělávací a osvětové organizace M.arter
Ženy v médiích – otevírají otázku postavení žen z trochu jiného pohledu
Klára Šimáčková Laurenčíková – zmocněnkyně vlády pro lidská práva
Ladislav Veselý - ex-CEO Slevomatu, táta, který šel na rodičovskou dovolenou

Těšit se můžete například na téma rozdílů odměňování žen a mužů, tzv. child penalty, jak si plánovat návrat do práce po rodičovské dovolené, nebo se budete moct inspirovat reálnými příběhy matek a otců, kteří skloubili rodičovství a kariéru. Kompletní program najdete zde.

VIDEO:  Dá se vyjít s mateřskou?

Témata: Kariéra, Matka, Pracující matky, Peníze a kariéra, Zpátky do práce, podnikání, Máma maká, Technologie, Slack, Petra Drahoňovská, Alžběta Mangarella, Holka z Marketingu, Aspekt, Česká republika, Úřad práce, Konference, Informační technologie, Dovednost, Samoživitelka, Eliška Remešová, Hack, Andrea Bohačíková, Pracovní trh, Máma