Maminka.czKojenec

Kojení nemusí být věda

Markéta Kotlánová 18.  4.  2011
Kojení nemusí být věda
Čerstvé miminko má specifický jídelníček. Jak máte jíst vy a co dělat, aby i jemu chutnalo a dobře prospívalo? Zjistili jsme pro vás.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Malé prsy

Kojit může maminka s malými i velkými prsy. Tady platí, že „na velikosti nezáleží“. Spíše naopak ženy s většími ňadry mají při kojení problém s manipulací. Pro správné uchopení bradavek ústy miminka je důležitá jejich délka. Ale i když matka nemá „dokonalé“ prsy pro kojení, většinou se dá najít poloha nebo se použijí takové pomůcky, aby sama zvládla přiložit dítko k prsu a to pak správně sálo. V nemocnici maminkám pomůžou dětské sestřičky, které jsou také většinou laktačními poradkyněmi. Tu si ale může najít každá žena i na internetu podle bydliště a domluvit si konzultaci doma.

Hygiena bradavek

Pokud maminka nemá s kojením problém, pak není potřeba žádná zvláštní péče. Stačí se jednou denně osprchovat, udržovat bradavky v suchu a umýt si vždy před kojením ruce. Po ukončení krmení se doporučuje namazat bradavky vlastním mateřským mlékem, počkat pár minut a pak si teprve nasadit vložky do podprsenky. Pokud se maminka maže Bepanthenem, bradavky před kojením nemusí omývat. Další postupy při péči o ně jsou specifické, podle určitého problému, který danou ženu trápí.

Čtěte také: Máma před tabulí!

Správné polohy

Existuje mnoho pozic pro kojení. Ale vždy je nutné se přesvědčit, že miminko je správně přiložené. Poznáme to tak, že by mělo mít jemně zakloněnou hlavičku a dotýkat se nosem, tvářemi a bradou prsu. Jeho pusinka má být otevřená jako u kapříka a má v ní mít nejen bradavku, ale i co největší část dvorce. Ze začátku dělá krátké a rychlé tahy, po chvíli by sání mělo být pomalé, ale dlouhé. Celé tělíčko děťátka je obvykle natočeno k matce. Ta by při sání neměla pociťovat žádnou bolest. Po odpojení miminka od prsu by bradavka neměla být z jedné strany oploštělá.

Když krmení bolí

Bolestivosti prsů se nejlépe předchází správným přiložením děťátka. To by měly dětské sestřičky naučit maminku v porodnici. Pokud by žena měla pocit, že je dítko špatně přisáté, je důležité je od prsu šetrně odpojit a přiložit znovu. Velký důraz by měl být také kladen na dostatečnou hygienu, která předchází bolestivým zánětům. Má-li maminka i po kojení pocit plných prsů, je nutné přebytečné mléko odstříkat, pokud to neudělá, mohou vznikat retence mléka, jež mohou vést k zánětu prsu (mastitida). Jestliže by cítila bolestivě nalité prsy, je vhodné jít do teplé sprchy, krouživými pohyby provést masáž prsů a zkusit ručně trochu mléka odstříkat. V případě, že by se nedalo ručně nebo odsávačkou ani po sprše či masáži odstříkat, je vhodné užívat pravidelně Paralen v osmihodinových intervalech, po kojení a odstříkání se doporučuje dát na prsy led zabalený v ručníku či měkký tvaroh. Při „okousaných“ bradavkách jsou velice dobré hydrogely, které zajišťují kvalitní vlhké hojení ran.

Zadní a přední mléko

U lidí se rozlišuje přední a zadní mléko z toho důvodu, že každé má jiný obsah.
Přední je méně tučné, slouží k zažehnání žízně (hlavně v létě), obsahuje více cukrů a barva je spíše průhlednější. Zadní je více tučné, takže zasytí miminko, a je tmavší. Obecně je ale obsah mateřského mléka rozdílný podle potřeb miminka, nemoci matky, věku dítěte a podobně.

Osm minut stačí, drahoušku

S tím bych nesouhlasila, byť to různé publikace uvádějí. Některé děti jsou schopny vypít si svoji dávku mateřského mléka během pěti minut, jiné na to potřebují mít 20–30 minut. Maminka by si měla být jistá, že děťátko opravdu z prsu pije (s přestávkami), že si s bradavkami pouze nehraje anebo že se z krátké chvíle na odpočinek nevyklubal spánek. Rozhodně bych ale ani „žužlání“ bradavky nenazývala rozmazlováním. Pokud si žena není jistá, je lepší miminko od prsu šetrně odpojit a znovu a správně přiložit. Domnívá-li se, že i tak dítko saje nesprávně, je lepší kojení momentálně ukončit a pokračovat, až si miminko řekne později.

Jasný vítěz

Mateřské mléko je vedle lásky to nejlepší, co může matka svému dítěti dát. Obsahuje totiž mnoho látek, které jsou důležité pro jeho současný i budoucí vývoj, pro jeho život, imunitu a podobně. Zatím neexistuje žádná stoprocentně plnohodnotná náhrada. Kromě imunity tak dá maminka své ratolesti do vínku i nižší riziko některých civilizačních chorob a další velká pozitiva.

Co sním, má i mimi na talíři

Pokud žena jí nebo pije vše s mírou, sice to do mateřského mléka přejde, ale děťátku by to nemělo ublížit. Když si občas dá 2 dl vína, pak svého potomka určitě neopije.

Ale před konzumací alkoholu je lepší, třeba dopoledne, mléko odstříkat a po požití je dát dítěti místo kojení. Jestliže je tu ta možnost, je dobré třeba tři hodiny po pití alkoholu odsát mléko, které se vylije a pak už žena může normálně krmit. Jestliže by potřebovala užít nějaké léky, musí se určitě zeptat v lékárně. Některé přípravky miminku neublíží a jiné by na něj mohly mít negativní účinky. Nedoporučuji pít velké množství kávy, ratolest potom může být hyperaktivní, až protivná.

Biopotraviny a spol.

Biostrava zaručí, že se k dítěti mateřským mlékem nedostanou v přílišném množství konzervanty, éčka a chemické přísady. Biostrava je tedy důležitá i pro někoho, kdo produkty ekologického zemědělství nejí. Ale složení mateřského mléka zůstane stejné.

Kojení dvojčat

Je více způsobů, jak můžete efektivně kojit dvojčata. Pro úsporu času lze krmit obě děti zároveň. Ke kojení je vhodný polštář na kojení, více obyčejných polštářů nebo například srolované ručníky. Je mnoho poloh, jak krmit obě děti naráz, jestliže by to bylo pro ženu technicky obtížně zvládnutelné, pak samozřejmě může nakojit jedno dítko a potom druhé. Jednotlivé polohy by maminku opět měly naučit dětské sestřičky. Matka kojící dvojčata by měla ještě přísněji dodržovat pestrou stravu a přijímat více tekutin.

Pryč s prdíky

Každá maminka musí vyzkoušet, co jí i jejímu děťátku vadí. Nelze vyjmenovat jednotlivé potraviny, které nesmí nebo by neměla, aby nezpůsobila miminku bolení bříška. Některým dětem „nebude vadit“ ani když si vezme dva čerstvé rohlíky, a jiné z nich můžou mít velmi bolestivé prdíky.

Je dobré se vyhnout většímu množství potravy, jež nadýmá (čerstvé pečivo, hroznové víno, luštěniny a podobně).

Maminka může preventivně pít bylinný čaj obsahující fenykl, který děťátku od prdíků pomůže. Dále je nutné po každém kojení miminko nechat odříhnout. Některé děti tak učiní téměř hned a třeba i několikrát, ale jiným to může trvat i desítky minut.

Pokud už děťátko pláče kvůli bolestem bříška, je třeba je vzít do takové polohy, ve které se zbaví nepříjemných prdíků, masírovat bříško anebo zajistit teplo na bříško. Polohy na prdíky i na správné odříhávání ukáže mamince dětská sestřička nebo je možné najít je v mnoha knihách o péči a výchově dětí.

Konec a zvonec

Miminka by měla být plně kojená do 6. měsíce věku, poté je vhodné zařazovat do jídelníčku příkrmy (různé kašičky, přesnídávky, rozmixovanou zeleninu a podobně). Má-li maminka dostatek mateřského mléka, děťátko zájem a není žádná překážka v kojení (jako některé nemoci matky či užívání léků), pak je dobré vydržet co nejdéle. V případě, že miminko už ztrácí zájem o prsy, není nutné vše vzdávat, ale maminka může mléko odstříkat a děťátku je dávat například po lžičkách nebo z kádinky a dále se snažit přikládat ratolest k prsům.

Témata: Děti, Časopis Maminka, Praktické rady, Kojenec, Kojení, Velký prs, Bolestivý zánět, Byt, Bylinný čaj, Dítě mateřský, Věda, Ekologické zemědělství, Budoucí vývoj, Přebytečné mléko, Zvláštní péče, Správné uchopení, Celé tělíčko, Dětská sestřička
Mohlo by vás zajímat