Maminka.czČasopis Maminka

Přátelství mezi matkami je jako záchranné lano! Máte svou "kamarádku z pískoviště"?

Ivana Ašenbrenerová 30.  8.  2022
Proč je důležité přátelství mezi matkami? Protože jen máma ví, jaké mateřství doopravdy je. Najít po porodu někoho, kdo se dokáže ztotožnit s tím, čím procházíte, je důležitější než mít zase pevné břicho.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Mateřská sounáležitost existuje! Stačí kliknout na Instagram, zadat si do vyhledávače slovo „matky“, a vyjede vám nekonečné množství mateřských účtů. Matky v nesnázích, Deníček matky, Matky, co nesedí na prdeli, Inspiromatky, Těžký život matky… a spousta dalších a dalších. A téměř všechny nabízejí totéž, jen v jiném barevném provedení – podporu ostatním matkám. Protože být mámou je něco, co pochopí opravdu jen jiná matka. A i když máme super partnera, s největší pravděpodobností jen málokterý opravdu chápe, co všechno tenhle „exkluzivní klub“, kterým mateřství je, obnáší. 

Video: Maminka podcast: Jak v sobě probudit po mateřství ženství?

Za jeden provaz 

Přátelství existuje v různých podobách a taky síle, ale matky kamarádky jsou obzvláště výjimečné. Opíráte se o ně, když jste celou noc vzhůru s miminkem a netušíte, jak přečkáte další den. Dodají vám sílu třeba jen tím, že vám řeknou či napíšou, že to zažívají taky a že v tom nejste sama. Později jsou to ony, komu se svěřujete, když svádíte další a další bitvy se svým rostoucím dítětem. Kamarádky mámy jsou jednoduše k nezaplacení. 

„Maminka může mamince nabídnout sdílení podobných zážitků, zkušenosti se stejnými situacemi. Obvykle ví, jak se cítíte, má pochopení pro nejrůznější pocity, které by běžní lidé třeba nechápali. Například že můžete být z péče o své vytoužené dítě úplně vyčerpaná. Že býváte smutná, úzkostná a uplakaná, ale zároveň jste nesmírně šťastná, kdykoli se na vás vaše dítě usměje. A rozhodně byste neměnila. Jiná maminka zase bude rozumět tomu, jak se cítíte ve vztahu k partnerovi, ke staršímu dítěti, jak vám může křehkou mateřskou rovnováhu narušovat třeba tchyně, byť to myslí dobře." 

"Jiná matka zase pochopí, co se děje s ženským tělem po porodu, při kojení. Některé věci třeba nechcete říkat svému partnerovi, ale dokážete se svěřit kamarádce, která je ve stejné situaci. Další maminkamůže poradit tipy a vychytávky, které se jí osvědčily a které vám zjednoduší život. Dokáže poradit v krizových situacích, protože ví, jaké to je a co pomůže,“ vyjmenovává pozitiva přátelství mezi matkami psycholožka Tereza Beníšková. 

Mateřská solidarita 

Mít za kámošku jinou mámu jsem ocenila i já. Bylo moc prima mít někoho, kdo sdílí stejnou zkušenost s mateřstvím. Někoho, kdo mě nesoudí, ale chápe, a ještě má neuvěřitelný smysl pro humor, který mi vždy pomohl. Potkaly jsme se v porodnici na kontrole. Já už měla doma několikaměsíčního syna, ona se na porod dvojčat teprve chystala. Manžel byl fajn, pomáhal mi, ale moje strachy i občasné smutky nechápal. Díkybohu za kamarádku, která naprosto dokonale věděla, jak se cítím. 

„Mateřská solidarita existuje. Člověk je přirozeně solidární s lidmi, kteří jsou ve stejné, nové a náročnější, situaci jako on. Neznamená to tedy, že úplně všechny mámy jsou spolu solidární, ale obvykle bývají. Dřív by ženy ani jejich děti nepřežily, kdyby si nepomáhaly s hlídáním a s různými vzájemnými službami, protože placené služby nebyly širokým vrstvám obyvatel dostupné,“ vysvětluje psycholožka. 

Tehdy naše přátelství začalo a trvá dodnes. Prožily jsme spolu náročné kojenecké, batolecí, předškolní i školní období, na druhém stupni spolu kluci dokonce chodili do stejné třídy. Spolu jsme oslavily úspěšné přijetí na střední školu a věřím, že se ve zdraví dočkáme i úspěšné maturity. A upřímně? Není nad to sdílet s jinou matkou první cigaretu vašeho potomka a díky jejímu pochopení nemít pocit, že jste totálně selhala. 
Dnes už jsou naše děti velké, ale to, co nás tehdy svedlo dohromady, nám nikdo neodpáře.

Kamarádka nemůže mít děti. Jak ji podpořit? A co vůbec neříkat?

I dnes totiž vím, že se na ni můžu spolehnout, a přestože si nevoláme každý den, pravidelně si posíláme zprávy přes WhatsApp, nahodíme něco vtipného, a znova jsme na stejné vlně. Psycholožka Tereza Beníšková potvrzuje: „Myslím, že pokud se přátelství mezi matkami povede, pomůže to zvládnout náročné období, kdy jsou děti úplně malé, a ještě si je užít s někým, kdo je na tom podobně. Jak se říká, sdílená starost je poloviční starost, ale sdílená radost je dvojnásobná radost.“ 

Jak se nezbláznit 

Blogerka Cristina Margolis z USA miluje kávu a své dvě dcery. Na svém blogu My Little Villagers píše o tom, jaké mateřství je – bez příkras a kudrlinek. Její specialitou je ADHD. Její blog sleduje přes dvacet tisíc lidí a díky němu se spřátelila s dalšími matkami s dětmi, které mají stejnou diagnózu:

„Je fajn mluvit s ženami, které procházejí tím samým jako já. Měla jsem samozřejmě své přátele ve skutečném životě, na které jsem se obracela, ale ne vždy dokázali pochopit, čím procházím. Matky na Facebooku jsou něco jiného. Díky téhle skupině kamarádek můžu zveřejnit jakoukoli obavu, aniž bych se musela bát toho, že mě některá odsoudí. Během několika minut jsem dostala užitečné odpovědi od žen z celé země, které mi daly pocit, že v tom nejsem sama. Přátelství s dalšími matkami na Facebooku je úžasný, rychlý a snadno přístupný způsob, jak se spojit s dalšími ženami.“

A co oceňuje na přátelství mezi matkami nejvíc? „Sdílíme svoje boje i triumfy navzájem, podporujeme se a fandíme si, když máme pocit, že selháváme. Je to místo, kde se můžeme vykecat a kde nás ostatní nejen chápou, ale taky nám dokážou zlepšit náladu.“ Sílu mateřského spojení oceňuje i psychoterapeutka Perri Shaw Borish, která říká: „Přátelství mezi matkami je jako záchranné lano, záchrana života, úleva od osamělosti a izolace.“ A ještě něco je fajn. Můžete se spolu i smát, přestože je mateřství někdy náročné. Možná jste se spolu neznaly předtím, než jste se staly mámami, nebyly jste jedna druhé za svědkyni na svatbě, ale rozhodně si můžete navzájem vylít srdce a postěžovat si, že váš třeťák už zase donesl poznámku nebo že vaše čtyřletá dcera zase neudělala bobek do nočníku. 

I když máte super partnera, jen málokterý chápe, co mateřství obnáší. Jak se říká, sdílená starost je poloviční starost. 

 

Témata: Porod, Časopis Maminka, Mateřství, Instagram, Matka, USA, přátelství, Lano, Little, WhatsApp, Facebook, Mez, Kámoš, Kamarádka, Pískoviště, Tereza Beníšková, Cristina, Záchranné lano, Zach, Máma