[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Nejčastější mýty o umělém oplodnění pomohla objasnit lékařka a majitelka reprodukční kliniky Repromeda MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D.
Mnoho žen se domnívá, že pravidelná menstruace automaticky znamená plodnost. Přestože pravidelný cyklus je dobrým znamením, sám o sobě nezaručuje schopnost otěhotnět. Plodnost a schopnost donosit zdravé dítě mohou ovlivnit různé zdravotní faktory, ale dobrou zprávou je, že většinu z nich lze dnes snadno analyzovat a řešit.
Historicky byla neplodnost spojována především se ženami, dnes se hovoří spíše o neplodnosti páru. „V minulosti to bylo vnímáno tak, že za nezdar početí a donošení plodu může žena – ona přece má otěhotnět a porodit. A když žena potratila, byla vina přisuzována jejímu zdravotnímu stavu. V současnosti víme, že neplodnost a příčina potrácení se týká mužů i žen a je otázkou genetické konstituce obou partnerů,“ vysvětluje lékařka.
Muži sice mohou produkovat spermie po celý život, ale věk hraje také důležitou roli. S přibývajícím věkem muže klesá kvalita spermií a zvyšuje se riziko genetických mutací, což může ovlivnit zdraví dítěte.
„Je prokázáno, že s věkem u mužů klesá kvalita spermií a narůstá v nich riziko mutací de novo. (Pozn. redakce: Jedná se o mutace nově vzniklé v reprodukčních buňkách, aniž by muž měl tuto mutaci ve svých tělesných buňkách.) Starší muž tedy přináší páru vyšší riziko početí dítěte s onemocněním, které bude dědičné i pro další generace. Příkladem může být zvýšené riziko narození dětí s poruchou autistického spektra,“ upozorňuje MUDr. Veselá.
Sekundární neplodnost, tedy potíže s otěhotněním po předchozím úspěšném těhotenství, je u párů stále častější. Hlavním faktorem bývá vyšší věk rodičů, s nímž se pojí i další rizikové faktory, včetně rizika chronických či onkologických onemocnění, která mohou negativně ovlivnit i plodnost.
Mnoho lidí věří, že IVF je okamžitým řešením neplodnosti. Úspěšnost IVF závisí na různých faktorech a často je potřeba více pokusů, než se podaří otěhotnět.
„Úspěšnost IVF se liší v závislosti na mnoha faktorech, jako je věk pacientů, kvalita vajíček a spermií, celkový zdravotní stav a genetické faktory. Reprodukční kliniky mohou nabídnout jen takovou úspěšnost, jakou kvalita reprodukčních buněk páru umožní a tu bohužel zlepšovat v současnosti ještě neumíme,“ vysvětluje lékařka.
V minulosti se do dělohy přenášelo více embryí, což zvyšovalo riziko vícečetných těhotenství. Dnes se však používá jiná metoda, která transferuje jen jedno embryo, a minimalizuje tak riziko vícečetného těhotenství.
„Přenos více embryí do dělohy neznamená vyšší šanci na těhotenství, ale vždy jen vyšší riziko komplikací. Ženské tělo není uzpůsobeno vícečetným těhotenstvím, a ačkoli mohou být vícerčata počata i přirozeně, tento typ těhotenství znamená pro ženu i plody prakticky vždy zvýšené riziko. Asistovaná reprodukce a zodpovědní odborníci se snaží rizikům v těhotenství předcházet,“ doplňuje MUDr. Veselá.
Inseminace (IUI) má obecně nízkou úspěšnost, a pokud se přirozené početí nedaří, není pravděpodobné, že by inseminace byla účinnější. Většina odborníků doporučuje zhodnotit konkrétní okolnosti před volbou metody. Inseminace se nejčastěji využívá v případě dárcovství spermatu, kdy je žena zdravotně v pořádku, nebo pokud muž a žena nemají pohlavní styk a přirozené početí není možné.