Maminka.czRodina

Prázdniny nekončí! Vezměte děti na farmu nebo za pohádkou

Simona Procházková 10.  8.  2019
Přinášíme tipy na ta nejlepší místa, kde vás čeká spousta zábavy, sportu, dobrodružství i vynikajících lahůdek pro mlsné jazýčky. Tady vás to bude bavit!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Zeměráj

Přírodní zážitkový park mezi rozkvetlými loukami na Příbramsku si zamilujete stejně jako vaši nejmenší. Těšit se můžete na více než stovku různých her, hlavolamů, bludišť, znalostních kvízů a vědomostních úkolů, do jejichž řešení se s nadšením zapojí celá rodina. Zeměráj nabízí nádhernou okolní přírodu a autentickou venkovskou atmosféru. Najdete tu vesnici z raného středověku, kde si můžete vyrobit vlastní keramický hrnek nebo misku na hrnčířském kruhu, vyzkoušet práci na tkalcovském stavu nebo naučit umlít mouku z obilí. Děti se doslova „z očí do očí“ seznámí s domácími zvířaty, mohou si je podrbat a pohladit, vyzkouší si lukostřelbu, nadšené budou také z místní terénní stezky „naboso,“ která vede přes louku, les, pole, skály, kameny i potok, projdete se též po šiškách nebo oblázcích. Během chůze můžete plnit řadu zábavných úkolů, zaměřených na poznávání přírody. Minout nesmíte ani dětskou vesničku Hrejkov, kterou tvoří herní domečky, vystavěné podle skutečných staveb lidové architektury zdejšího kraje. Najdete tu pekárnu, obchůdek, hospůdku, kovárnu i stodolu. Nechybí ani loutkové divadélko.

Zoo Chleby

Kousek od Nymburka a Lysé nad Labem objevíte malou, o to ale přátelštější a útulnější zoologickou zahradu. Co všechno tady uvidíte (a skutečně hodně zblízka)? Klokany, daňky, lemury, gibony, krajtu, želvy, několik druhů exotických papoušků, velmi společenského geparda i dvouhrbého velblouda. Nejen děti nadchne originálně pojatý výběh roztomilých surikat v africkém stylu a velmi domácký výběh s morčaty a kozami, které si zájemci mohou nakrmit a pohladit. Nechybí samozřejmě obrovské dětské hřiště, občerstvit se můžete v kiosku s venkovním posezením.

Prší? Nevadí, vezměte děti na výstavu! Máme senzační tipy

Farmapark Muchomůrka

Horská krajina, ticho a klid, zároveň ale spousta zábavy pro děti každého věku, to všechno nabízí Farmapark Muchomůrka ve Svobodě nad Úpou nedaleko Janských Lázní. Farmičku založil majitel Tomáš Zelenka, když se mu narodila dcera Johanka. Chtěl pro ni postavit houpačku a pískoviště, do tvoření se ale tak zabral, že se postupem času dopracoval až k velké pohádkové zahradě plné zvířátek. Vznikla tady stezka Krakonošova Muchomůrka, na které čeká všechny poutníky deset zastavení a Krakonošovi pomocníci, pod jejichž dohledem si přečtete ilustrované pohádkové knihy a můžete zkusit odpovědět na otázky vědomostního kvízu. Majitelé farmy umožňují dětem volný kontakt se zvířaty v jejich domácím prostředí, všechna se tu pohybují volně. Potkáte zakrslé kozy, prasátko, ovce, krůty, králíky i koně. Děti se povozí na ponících, vydovádí na trampolíně, houpačkách i přírodních prolézačkách. Můžete si opéct buřta na ohni nebo si dát šálek dobré kávy či čaje a užívat si přitom výhledy na krkonošské vrcholy.

Pohádková kovárna

Jak se dostat nejrychlejší cestou přímo do pohádky? Zajeďte do malebné jihočeské vesničky Selibov, kterou najdete mezi Pískem a Protivínem. Právě tady, na návsi, nedaleko Tálinského rybníka, si dali dostaveníčko skřítci, hejkalové, víly, čerti, hastrmani a další pohádková havěť. Kdo je chce ale spatřit na vlastní oči, musí sebrat odvahu a vstoupit do tajemné Pohádkové kovárny. Zjistíte, jak to chodí u vodníků, jak vypadá peklo, když se čerti žení (v neděli 18. srpna tu chystají čertovské posvícení) nebo kde a jak pečlivě hlídá drak spanilou princeznu. Na tomto kouzelném místě se můžete stát, čímkoli chcete, projít tajuplným lesem, kde možná narazíte na Karkulku s vlkem nebo potkáte Jeníčka a Mařenku. Nebojte se ztratit v pohádkovém bludišti. Zachrání vás král. A žádný strach, čerti i ostatní „strašidla“, která tady bydlí, jsou hodní a mají rádi návštěvy. V kreativní dílničce si každý může vymodelovat svou oblíbenou pohádkovou postavičku nebo posedět u dvanácti měsíčků.

Farmapark Soběhrdy

Nedaleko středočeského Benešova vyrostl rozlehlý areál, který nabízí ideální možnost pro příjemný rodinný výlet. Uprostřed malebné přírody, na čerstvém vzduchu můžete strávit celý den. Žijí tu zvířata ze všech koutů světa, z bezprostřední blízkosti si prohlédnete třeba buvoly, klokany, vysokohorské krávy, pštrosy, velbloudy, lamy, ovce, oslíky nebo muflony. Některá jsou tak ochočená, že si je můžete pohladit nebo v doprovodu ošetřovatele nakrmit. Milovníci adrenalinu si užijí projížďku džípem, při které si budou připadat jako na safari, na hladině rybníka se můžete svézt v plovoucích kruzích nebo si s ratolestmi zařádit na tubingové nebo traktůrkové dráze. Pro děti nechybí nafukovací trampolíny, lanové hřiště, pískoviště, vodní svět, houpačky a krytá herna. Udělejte si během procházky piknik v trávě, stavte se u některého z ohnišť a upečte ratolestem buřtíka nebo poseďte v houpacích sítích, děti vyšlete na hřiště a odpočívejte.

5 tipů na letní výlety, které si užije celá rodina!

Farma Strašov

Tady se ve vzpomínkách vrátíte o spoustu let zpátky a budete si rázem připadat jako na prázdninách u babičky. Kousek od městečka Přelouč se nachází malá a nenápadná farmička, která je učiněným rájem pro zvídavé děti a oázou odpočinku pro dospěláky. V roubené chaloupce bydlí manželé Irena a Luboš a jejich děti. S péčí, ochotou a láskou se vám budou věnovat. V zahradě je k dispozici velké pískoviště, bazén se skluzavkou, lanovka, ohniště, jezírko s kapry, houpačky a houpací sítě, půjčí vám dokonce i koloběžku. Láká vás vyzkoušet si práci se zvířátky? Žádný problém. Pomoci můžete s péčí o kozy, ovečky nebo kachny. Chybět samozřejmě nesmí pejsci a kočky s koťaty, oblíbené jsou i rodinné pobyty na farmě s programem (vaření na otevřeném ohni, výlety, tvořivé dílničky). Udržují tu živé tradice a řemesla našich předků a rádi vám ukáží, jak na to, takže můžete třeba pokosit louku, pomoci s dojením či údržbou zahrady. Malé (i velké) neposedy potěší sklizeň plodů ze zahrádky "přímo do pusy", kdo má chuť, naučí ho tady, jak vyrábět kozí sýr nebo jogurt a tvaroh z čerstvého mléka.

Mirákulum

Oblíbený rodinný areál ve středočeských Milovicích je sázkou na jistotu, pokud si chcete užít společný den plný dobrodružství a udělat dětem radost. Možná nebudete vědět, co vyzkoušet dřív, atrakcí je totiž k dispozici nepřeberné množství a vyberou si všichni, od batolat přes teenagery až po dědečky. Minout nesmíte Vodní svět, který přináší zábavu ve formě nejrůznějších her s vodou. Koupání tedy nečekejte. Pod vodopádem se nachází jezírko, ze kterého se do všech stran rozlévají říčky a potůčky, kde můžou děti pomocí hrází vodu zastavovat a tvořit tůně, měnit směr jejich toku nebo je dokonce přečerpávat pomocí Archimedových šroubů. Malí divoši milují taktéž atrakci s kyblíky umístěnými ve výšce, které se postupně plní vodou a náhodně se pak převrhávají a polévají kohokoli, kdo stojí právě pod nimi. K osvěžení pak slouží vodotrysky. Navštívit můžete vesničku pro nejmenší s barevnými domečky, které jsou propojeny mostky a lávkami. Hlavním symbolem parku je obří hrad s osmi věžemi, který mohou zvědaví objevitelé podle libosti prolézat a užívat si různých herních prvků, najdete tu dále spoustu prolézaček, houpaček, skluzavek, lanový park, trampolíny, lesní město i mini zoo. A za zmínku rozhodně stojí unikát v podobě podzemního labyrintu, v jehož útrobách se člověk ztratí raz dva.

Témata: Rodina, Děti, Dílnička, Praktické rady, Suri, Teenager, Spousta zábavy, Jeníček, Milovice, Selibov, Koza, Trampolína, Krajina, Lysá nad Labem, Pískoviště, Farmapark Soběhrdy, Louka, Janská lázně, Benešov, Krakonoš, Johanka, Gepard, Divadélko, Trakt, Protivín
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Rychlá zeleninová polévka s krupičkou. Uvaříte ji za deset minut a děti si ji zamilují
redakce
Recepty
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
Tyto trapasy se nám opravdu staly! Maminky přiznaly, jaké zážitky si odvezly s sebou z porodnice
redakce
Porod
Maminka roku 2022: Má handicapovanou dceru a sama bojuje s rakovinou prsu. Jak to maminka Magda zvládá?
Peluhová Adéla
Maminka roku 2022
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Markéta a porod miminka koncem pánevním: V hlavě jsem měla nastaveno, že se Anežka narodí přirozeně!
Víchová Tereza
Maminka v porodnici