Maminka.czZajímavosti

Pražské "baby-unfriendly" bistro má vlastní pravidla pro rodiče s dětmi. Řadu z nich to pobouřilo

Simona Procházková 28.  3.  2023
Některé podniky jsou přátelské k dětem, jiné naopak. Vyvolává to ve vás emoce? Nejste sami. Téma malých dětí v restauracích a kavárnách ve společnosti dost rezonuje. Jeden pražský podnik minulý týden veřejně přiznal, že je tzv. "baby-unfriendly". A vypukl poprask.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

„Věřte nám, že děti máme rádi, ALE jsou místa, která jsou pro děti uzpůsobená, to my nejsme. A jsou místa, kde se musíte s dětmi uzpůsobit vy, to my jsme,“ vysvětlují na svém instagramovém profilu majitelé bistra Marthy's Kitchen v Praze 2.

Zní vám to příliš drsně? Jakkoli se to některým rodičům nemusí líbit, je to jejich rozhodnutí, jakými pravidly se budou veřejně prezentovat. Navíc přístup dětem v žádném případě nezakazují, pouze vyžadují slušnost a respektování stanovených pravidel. Naznačují, i když možná až zbytečně arogantně, že skutečně nejsou hřiště ani hernička pro batolata.

VIDEO: Podcast Maminka: Kam cestovat s dětmi? Jaká destinace bude ideální?

Dítě v restauraci je tak trochu tenký led, tím víc v době, kdy je často praktikován styl výchovy „dítě je modla, které je vše dovoleno“. Jistě, spousta rodičů se může cítit dotčena, rozzlobena a diskriminována. A zmiňovaný výčet pravidel pražského bistra působí dost jízlivě. Jenže, upřímně, myslím, že každý z nás byl již někdy (a nejspíš ne jednou) konfrontován se situací, kdy po restauraci pobíhají rozjívené malé děti, motají se číšníkům pod nohama a koledují si o úraz, zakopávají o židle, rozlévají skleničky a pohazují kousky bagety všude kolem sebe… Samozřejmě že ne každé dítko se chová tímto způsobem. Nejde o boj proti dětem, ti nejmenší jsou zkrátka přirozeně živější a hlučnější, pak jde ale v první řadě o přístup jejich rodičů. Jak dokážou své ratolesti usměrnit, korigovat a zajistit, aby se chovaly přiměřeně tomu, že se nacházejí v podniku, kam se jdou lidé v poledne najíst, dát si v klidu kávu, kde mají pracovní schůzku nebo si chtějí popovídat s přáteli.

Podnik veřejně přiznává, že je tzv. "baby-unfriendly". "K respektujícím rodičům jsme též respektující. Víme, že většina hostů se chce u nás v klidu najíst a zrelaxovat, proto pochopitelně hájíme zájmy většiny," stojí dále v příspěvku na sociální síti.

O zákaz vstupu dětí se nejedná. Podle českých zákonů je totiž vyloučení návštěvníků na základě věku diskriminační jednání. Majitelé mohou z technických důvodů do restaurace zakázat pouze vstup kočárkům. 

Dětské herny a zábavní centra. Víte, kde najdete ty nejlepší?

Vlastní zkušenost

Sama jsem mámou dost temperamentního kluka. Do kaváren a restaurací mě doprovází v podstatě od narození. S tím, že jsem vždy tak nějak automaticky uznávala fakt, že v restauraci nejsme sami a chováme se slušně a s respektem k ostatním hostům i personálu. Ještě jako bezdětná jsem totiž byla očitým svědkem scény, kdy dvě maminky s batolaty v jídelních židličkách sekýrovaly číšníka, jak jim má nechat v kuchyni rozkrájet špagety na krátké nudličky, jelikož ty dlouhé jíst nedokážou, ohřát čaj v lahvičkách („to snad přece není problém, určitě tu máte mikrovlnku“), a následně strčily robátkům do pusinek vidličky, aby nad kávičkou nerušeně štěbetaly, zatímco ta roztomilá zlatíčka zmíněné špagety zvesela rozhazovala všude kolem. Včetně sousedního stolu, kde obědvali dva pánové v oblecích a bělostných košilích. To prostě nechcete. 

Takže ano, někteří se mohou cítit pohoršeni. Separovat malé děti je určitě nefér, ale mělo by nahlas zaznít, že pokud někdo není ochoten akceptovat a respektovat pravidla, která jsou v dané restauraci (stejně jako na jiných místech) vyžadována, má možnost vybrat si jiný podnik. "Baby-friendly" kaváren je zrovna v hlavním městě nespočet. Bouřlivé diskuse, které již pár dní plní sociální sítě, jasně ukazují, že jde o skutečně ožehavé téma, ke kterému mají potřebu se vyjádřit tisíce lidí, včetně celebrit.

A přitom je to jako vždy o respektu. Děti by se neměly vyčleňovat ze společnosti, zároveň i jako rodiče bychom měli respektovat okolí... 

O tom, jak by se měly děti ve zmíněném bistru chovat, mají jeho majitelé jasnou představu a na sociálních sítích zveřejnili soupis pravidel. Tady je. Co na něj říkáte?

Témata: Děti, Batole, Předškolák, Kojenec, Chování a vztahy, Kuriozita, Rodiče, Zajímavosti, restaurace, Podnik, Zákaz vstupu, Malé dítě, Pravidlo, Bistro, Kavárna, Majitel, Praha
Mohlo by vás zajímat