Maminka.czKojenec

Prdíky musí ven

Když nemůžou, je to problém, a to nejen pro miminko. Pláč v noční i denní dobu bývá způsoben velmi často právě kojeneckoukolikou a představuje pro všechny stresující chvíli.
, Časopis Maminka
31. 8. 2011
Prdíky musí ven

Naše Terezka měla klasickou tříměsíční koliku, která ale trvala až do pěti měsíců. Dělali jsme všechno možné, mnuli bříško, cvičili nožičkama, ale nepomáhalo to. Po každém nakojení jsem prožívala doslova muka, a to i v noci. Pak to jako mávnutím proutku přešlo a byl klid,“ vzpomíná na horké chvilky s kolikou osmatřicetiletá Dita z Prahy. Spousta maminek si připadá bezmocná, když večer co večer chovají řvoucí miminko a naprosto nic nezabírá.

MAMINKY TAKÉ ZAJÍMÁ: Jdeme do poradny: Proč a kdy navštívit lékaře?

Mechanismus vzniku koliky není zcela může trvat až 4 měsíce a týká se hlavně větších jedlíků, kteří rychle a nedočkavě sají, takže spolykají více vzduchu a postupně dochází k uvolňování větrů ve větším množství a rozpínání střevních kliček. To samozřejmě provází záchvatovitý pláč, který může trvat celý den. Neutišitelný nářek celý stav zhoršuje, protože při něm dítě spolyká další vzduch, který pak ještě více tlačí v bříšku, kde se plyny hromadí ve střevě. A přestože je to velmi stresující záležitost, většinou nejde o žádnou nemoc. Děťátko totiž normálně prospívá a jinak je spokojené a klidné

Praktické rady, jak pomoci

Vyzkoušet můžete všechno, co vás napadne, ovšem zlepšení bývá obvykle jen krátkodobé. Musíte se obrnit trpělivostí a prostě to vydržet, to je jediná cesta, která skutečně funguje (mohu potvrdit, mám tři syny). Zkuste následující:

✽ Pokud dítě pije hltavě, často je uklidňujte a občas krmení i přerušte. Tím se omezí dráždivost. Jestliže krmíte savičkou, zkontrolujte otvor v ní – když ji obrátíte a mléko stéká nebo padající kapky mléka mají mezi sebou delší interval, není to správné. Zkuste si říkat jednoduchou formulku: „kap kap“, a tak je to v pořádku.

✽ Miminko nepřekrmujte (a překrmit jde i kojené dítě), jídlo nabízejte podle jeho požadavků a chuti, nejkratší interval by měl být 1,5 hodiny a nejdelší přes den 3,5 hodiny (do šesti týdnů věku). Kojit byste neměla více než 20 minut.

✽ Vylučte ze svého jídelníčku luštěniny a všechno, co nadýmá. Co vadí vám, bude vadit také vašemu miminku.

✽ S děťátkem pohybujte – noste ho v šátku, houpejte v kočárku, kolébejte ho, chodťe na cvičení s miminky. Každý pohyb mu dělá dobře a pomáhá rovněž prdíkům, aby se dostaly snadněji ven.

✽ Nezapomínejte na tělesný kontakt – je doporučováno jemné poplácávání po zadečku. Pomáhá i změna rytmu, a pohyb má být až hypnotizující.

✽ Masírujte – aromaterapeutické masáže kojenců jsou skvělá věc, když se to naučíte, svému miminku jenom prospějete. Masáž vždy provádějte krouživým pohybem po směru hodinových ručiček, pomalu a teplýma rukama. Vyzkoušet můžete také pohankový polštářek na bříško.

✽ Nic nezabralo? Zkusit můžete i léky, ale nejdříve začněte s homeopatiky (Colocynthis, 5 granulí rozpuštěných v malém množství mateřského mléka nebo vody, podáváme 3x denně). Na homeopatika nevěříte? Pak si kupte kapičky Sab Simplex nebo Calm, které se podávají po lžičkách. Prdíkům pomůže z těla ven i šetrné zavedení rektální rourky – to ale nezneužívejte, dítě by si na ni zvyklo a museli byste ji používat stále.

SLEVÍN.CZ - Každý den nové slevy na jednom místě!

Témata: Děti, Kojenec, Časopis Maminka, Skvělá věc
Mohlo by vás zajímat
„Jedna přes plínu je někdy lepší než domlouvání,“ říká Monika Absolonová
Na maškarní za seniora? Stačí pár doplňků a senzační kostým je na světě
Právě dnes vychází říjnová Maminka. Na titulce s Michaelou Tomešovou
Vévodkyně Kate:  Je důležité, aby rodiče mluvili s dětmi o svých pocitech

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu