Maminka.czpřebalování

Přebalování krok za krokem. Praktický návod pro novopečené maminky

Michaela Láchová 22.  3.  2024
Jednorázové, nebo látkové plenky? Voda, nebo vlhčené ubrousky? A co dělat, aby nebylo miminko opruzené? Pojďme si zodpovědět nejčastější otázky kolem přebalování miminka. S naším návodem budete mít přebaleno raz dva!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Musím se přiznat, že mě přebalování docela zaskočilo. Nečekala jsem, že kolem něj budu mít tolik otazníků,“ svěřila se mi nedávno kamarádka Andrea. „Jasně, několikanásobné maminky, které přebalují jednou rukou a tou druhou míchají oběd na plotně, ty se tomu asi od srdce zasmějí. Ale já jsem na to nebyla pořádně připravená, řešila jsem třeba i to, jak moc má být plenka utažená,“ smála se. A že v tom Andrea mezi prvorodičkami určitě není sama, připravili jsme pro vás takový malý přebalovací manuál, který vám nejčastější otázky zodpoví. Tak pojďme na něj!

VIDEO: Maminka v porodnici Šumperk: Jak přebalit miminko?

Látkovky, nebo jednorázovky?

Obě varianty mají svá pro a proti. Při používání jednorázových plen zapláče nejedna eko duše, kterou zastánci téhle praktické vychytávky utěšují tím, že látkové pleny jsou též neekologické vzhledem k častějšímu praní. Jednorázová plena se ovšem rozkládá až čtyři sta let a po jednom dítěti jich zůstane zhruba tuna, takže podle zastánců látkových plen je to nesrovnatelné. U látkových plen je třeba počítat s větší počáteční investicí, která se ale v porovnání s tím, co v průběhu přebalovacího období zaplatíte za jednorázové plenky, rozhodně vyplatí. Na trhu jsou přitom dnes dostupné kromě jiného i plenky „all in one“ neboli vše v jednom, které jsou na přebalování velmi snadné.

I mezi jednorázovkami ale můžete sáhnout po ekologičtější variantě plenek z prodyšných a přírodních materiálů, které jsou šetrnější k přírodě, protože jsou snadno rozložitelné a kompostovatelné. „Jejich cena už není tak závratná jako dříve a jejich výroba i likvidace mají mnohem menší dopady na životní prostředí, než je tomu u klasických jednorázových plenek. Někteří rodiče pak používají tento typ jednorázových plenek například na cestování, když nemají možnost látkové plenky pravidelně prát,“ vysvětluje lektorka zdravého přebalování Olina Králová Ježková (jsemmaminkou.cz).

Pokud vy sama nejste zapálená ekoložka, ale nemůžete se rozhodnout, jaké plenky používat, možná se vám jako mnohým maminkám osvědčí kombinace obojího: Látkové plenky můžete používat doma a na cestu sáhnout po té jednorázové. Sama časem vychytáte, co vám a vašemu drobečkovi nejvíc vyhovuje. „Některé maminky mají obavu, že v látkové plence nemá dítě dostatečnou volnost pohybu. Zvlášť u novorozenců je totiž látková plenka objemnější než jednorázová. To ale není na škodu, protože to pomáhá správnému nastavení kyčlí. Zároveň doporučuji miminku často plenku sundat a nechat ho nahé, aby mělo volnost pohybu a také jako prevenci proti opruzeninám,“ říká odbornice.

Stolice miminek: Jak by měla vypadat a co vše z ní poznáte?

Jak omýt, jak utáhnout, čím namazat?

Miminko byste měla přebalovat podle potřeby zhruba desetkrát až dvanáctkrát denně. Zadeček při přebalování utírejte vždy zepředu dozadu, od genitálií po konečník. Důležité je to především u holčiček, aby se do genitálií nezanesly bakterie. U chlapečků zase nezapomeňte očistit penis a šourek. I přesto, že se miminka často při kojení pokakají, doporučuje se je většinou přebalovat před kojením, když ještě nemají plné bříško. Ale vzhledem k tomu, že některá miminka nekakají i několik dní, sama vychytáte, kdy je ta nejvhodnější doba.

A jak pevně utáhnout plenku? Jednorázovou zapněte tak, aby se před pupíček miminka vešly vaše dva prsty. Příliš volná plenka způsobí protékání moči či stolice, příliš utažená by ho zase mohla tlačit přes bříško. U látkových plenek je zase třeba dát pozor na to, aby svrchní kalhotky „schovaly“ všechny vnitřní plenky.

A co použít k očištění miminka? Pokud jste doma, měla by být voda první volbou. Malé miminko snadno opláchnete v umyvadle pod proudem tekoucí vody, která dobře odstraní všechny nečistoty. Vlhčené ubrousky, které dnes můžete sehnat i v eko variantě, jsou skvělým pomocníkem na cesty a výlety. Spousta maminek také doporučuje namočený perlan. Po omytí a osušení nezapomeňte zadeček miminka ošetřit krémem proti opruzeninám.

Pohodlí především

Ač se vám to nejprve nemusí zdát důležité, je fajn zařídit si místo, kde budete miminko přebalovat. Některé maminky spoléhají na přebalování na posteli, ale věřte, že budete svého drobečka přebalovat tolikrát, že by vás z neustálého ohýbání brzy pekelně bolela záda. Stejně jako vybíráte pro miminko všechny roztomilé mini oblečky, zaměřte se i na přebalovací místo a vše, co budete k přebalování potřebovat. Vyplatí se mít vše připravené předem, abyste nemusela po návratu z porodnice tápat.

Možností, jak zařídit přebalovací místo, je vícero. Můžete pořídit přímo přebalovací pult, nebo jen samostatnou podložku, kterou umístíte na stabilní místo. Například u nás jej manžel vyrobil v ložnici z pracovního stolu, kde byl i dostatek místa na všechno potřebné k přebalování. Nejdražší, i když praktickou variantou je přebalovací komoda, kde máte vše včetně oblečení pěkně při ruce. 

rozhovor

Olina KRÁLOVÁ JEŽKOVÁ, lektorka zdravého přebalování, jsemmaminkou.cz

Do čeho se podle vás v rámci přebalování vyplatí investovat?

Určitě do látkových plenek. Ze srovnání nákladů a ekologických dopadů vycházejí látkové plenky výrazně lépe než jednorázové. Počáteční investice do látkových plenek je samozřejmě vyšší, ale je možnost pořídit si výbavu nebo alespoň její část z druhé ruky a tím vstupní náklady snížit. Také máte možnost plenky použít i pro další dítě nebo je na plenkovém bazaru znovu prodat. 

Výběr látkových plenek na trhu je velký. Jak se v něm zorientovat?

Doporučila bych pomoc odborníka. Buď se můžete zúčastnit nějakého kurzu nebo webináře, nebo lze kontaktovat látkovou poradkyni, která vám pomůže sestavit plenkovou výbavu přímo na míru. S touto službou přišla na český trh jako první společnost Bamboolik, ale již se přidávají další – například značka Breberky. A věřím, že další budou následovat. Látková poradkyně s vámi prodiskutuje vaše potřeby a požadavky a sestaví vám výbavu přímo podle vašeho přání.

Konzultace bývá obvykle zdarma. Přes svoji látkovou poradkyni pak řešíte i jakékoli problémy, nejasnosti nebo reklamace. Můžete si domluvit i návštěvu po narození miminka, kdy spolu zkontrolujete, jestli plenky vašemu dítěti vyhovují, a můžete vše doladit. Některé látkové poradkyně vám mohou doporučit i jiné značky, než je jejich domovská, pokud usoudí, že by vám jejich zboží mohlo vyhovovat lépe.

Jaké nejčastější otázky maminky při přebalování ve vašich kurzech řeší?

Zda nebude používání látkových plenek příliš náročné a jestli to zvládnou nejen ony, ale také jejich muži, babičky, tetičky a podobně. Ale potom, co mají možnost si to na kurzu přebalování vyzkoušet, zjistí, že na tom skutečně není nic složitého. Časově je to trochu náročnější než použití jednorázových plenek, ale to je jen jedna z mála výhod jednorázu. Také se často setkávám s obavami kvůli skladování použitých látkových plenek a jejich praní.

Maminky mají často obavy ze zápachu. Na to doporučuji pořídit si pytel na plenky z PUL materiálu, kam můžete dávat použité plenky, pokud nejste doma. Pytel pak můžete vyprat spolu s plenkami. Pro skladování doma je vhodné použít zavírací kyblík na pleny, do něhož nakapete pár kapek levandulového oleje na dno a na víko a tím zamezíte zápachu. Plenky je ovšem vhodné před skladováním vymáchat a prát jednou za 2–3 dny, aby nedošlo k degradaci materiálu. 

Témata: Časopis Maminka, Novorozenec, Kojenec, Po porodu, Miminko, Praktické rady, Pleny, Premium, přebalování, šumperk, Praktický návod, Ubrousek, Namo, Novopečená maminka, Poradkyně, Nejčastější otázka, Maminka, Králová, All In One, Plenka, Tuna, Skladování, Pleny na Heureka.cz

Video