Maminka.czpřebalování

Přebalování krok za krokem: Poradíme, jak plenku pevně utáhnout, jak miminko umýt a čím ho namazat

Michaela Láchová 2.  11.  2022
Jednorázové, nebo látkové plenky? Voda, nebo vlhčené ubrousky? A co dělat, aby nebylo miminko opruzené? Pojďme si zodpovědět nejčastější otázky kolem přebalování miminka. S naším návodem budete mít přebaleno raz dva!

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

"Musím se přiznat, že mě přebalování docela zaskočilo. Nečekala jsem, že kolem něj budu mít tolik otazníků,“ svěřila se mi nedávno kamarádka Andrea. „Jasně, několikanásobné maminky, které přebalují jednou rukou a tou druhou míchají oběd na plotně, ty se tomu asi od srdce zasmějí. Ale já jsem na to nebyla pořádně připravená, řešila jsem třeba i to, jak moc má být plenka utažená,“ smála se. A že v tom Andrea mezi prvorodičkami určitě není sama, připravili jsme pro vás takový malý přebalovací manuál, který vám nejčastější otázky zodpoví. Tak pojďme na něj!

Video: Maminka v porodnici Šumperk: Jak přebalit miminko?

Látkovky, nebo jednorázovky?

Obě varianty mají svá pro a proti. Při používání jednorázových plen zapláče nejedna eko duše, kterou zastánci téhle praktické vychytávky utěšují tím, že látkové pleny jsou též neekologické vzhledem k častějšímu praní. Jednorázová plena se ovšem rozkládá až čtyři sta let a po jednom dítěti jich zůstane zhruba tuna, takže podle zastánců látkových plen je to nesrovnatelné. U látkových plen je třeba počítat s větší počáteční investicí, která se ale v porovnání s tím, co v průběhu přebalovacího období zaplatíte za jednorázové plenky, rozhodně vyplatí. Na trhu jsou přitom dnes dostupné kromě jiného i plenky „all in one“ neboli vše v jednom, které jsou na přebalování velmi snadné.

I mezi jednorázovkami ale můžete sáhnout po ekologičtější variantě plenek z prodyšných a přírodních materiálů, které jsou šetrnější k přírodě, protože jsou snadno rozložitelné a kompostovatelné. „Jejich cena už není tak závratná jako dříve a jejich výroba i likvidace mají mnohem menší dopady na životní prostředí, než je tomu u klasických jednorázových plenek. Někteří rodiče pak používají tento typ jednorázových plenek například na cestování, když nemají možnost látkové plenky pravidelně prát,“ vysvětluje lektorka zdravého přebalování Olina Králová Ježková (jsemmaminkou.cz).

Pokud vy sama nejste zapálená ekoložka, ale nemůžete se rozhodnout, jaké plenky používat, možná se vám jako mnohým maminkám osvědčí kombinace obojího: Látkové plenky můžete používat doma a na cestu sáhnout po té jednorázové. Sama časem vychytáte, co vám a vašemu drobečkovi nejvíc vyhovuje. „Některé maminky mají obavu, že v látkové plence nemá dítě dostatečnou volnost pohybu. Zvlášť u novorozenců je totiž látková plenka objemnější než jednorázová. To ale není na škodu, protože to pomáhá správnému nastavení kyčlí. Zároveň doporučuji miminku často plenku sundat a nechat ho nahé, aby mělo volnost pohybu a také jako prevenci proti opruzeninám,“ říká odbornice.

Stolice miminek: Jak by měla vypadat a co vše z ní poznáte?
 

Jak omýt, jak utáhnout, čím namazat?

Miminko byste měla přebalovat podle potřeby zhruba desetkrát až dvanáctkrát denně. Zadeček při přebalování utírejte vždy zepředu dozadu, od genitálií po konečník. Důležité je to především u holčiček, aby se do genitálií nezanesly bakterie. U chlapečků zase nezapomeňte očistit penis a šourek. I přesto, že se miminka často při kojení pokakají, doporučuje se je většinou přebalovat před kojením, když ještě nemají plné bříško. Ale vzhledem k tomu, že některá miminka nekakají i několik dní, sama vychytáte, kdy je ta nejvhodnější doba.

A jak pevně utáhnout plenku? Jednorázovou zapněte tak, aby se před pupíček miminka vešly vaše dva prsty. Příliš volná plenka způsobí protékání moči či stolice, příliš utažená by ho zase mohla tlačit přes bříško. U látkových plenek je zase třeba dát pozor na to, aby svrchní kalhotky „schovaly“ všechny vnitřní plenky.

A co použít k očištění miminka? Pokud jste doma, měla by být voda první volbou. Malé miminko snadno opláchnete v umyvadle pod proudem tekoucí vody, která dobře odstraní všechny nečistoty. Vlhčené ubrousky, které dnes můžete sehnat i v eko variantě, jsou skvělým pomocníkem na cesty a výlety. Spousta maminek také doporučuje namočený perlan. Po omytí a osušení nezapomeňte zadeček miminka ošetřit krémem proti opruzeninám.

V pokračování pro předplatitele také najdete

Proč je při přebalování důležité i pohodlí?

Do čeho se v rámci přebalování vyplatí investovat?

Odbornice poradí, jak se zorientovat na trhu látkových plenek.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací
Témata: Časopis Maminka, Novorozenec, Miminko, Praktické rady, Kojenec, Po porodu, Premium, Pleny, přebalování, šumperk, Poradkyně, Maminka, Plenka, Nejčastější otázka, Skladování, Namo, Ubrousek, Tuna, Pleny na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Neuvěřitelné – tahle holčička se narodila přeložená napůl!
len
Kuriozita
Pobuřující a zvrhlé? Nikoli, takhle se vychovávalo za dob našich prababiček. Neuvěřitelné fotografie jsou důkazem!
Mrázková Dita
Retro
RETRO: Historie dětských chodítek. V čem se učili chodit naši prapředci? Tyhle fotky vás dostanou!
Stöckbauerová Vanda
Chodítka
Před pěti lety získala titul Nejkrásnější dívka světa. Jak vypadá Anastasiya dnes a čím by chtěla být, až vyroste?
Mrázková Dita
slavné děti
Když v 66 letech porodila první dítě, stala se nejstarší matkou na světě. Jak Adriana Iliescu (84 let) žije dnes a proč je na dceru hrdá?
Stöckbauerová Vanda
Zajímavosti
Největší těhotenská bříška ve své přirozenosti. Tyto mámy za ně sklidily obdiv i urážky. A to, světe div se, i od žen!
Mrázková Dita
Těhotenství
Porod v detailu a bez příkras. Podívejte se na 102 snímků, které vás ohromí svou krásou i syrovostí
Stöckbauerová Vanda
Galerie
Intimní partie dětí: Přetahovat, nebo nepřetahovat předkožku u chlapečků? A jak na srůsty u holčiček? Poradí dětská uroložka
Láchová Michaela
Zdraví
Máma dvojčat a trojčat: Jsem unavená, chybí mi randění s mým mužem. S pěti dětmi je to sakra těžké, ale my se nedáme!
Mrázková Dita
Kuriozita