Maminka.czPleny

Přebalování miminka krok za krokem: Co všechno potřebujete vědět?

redakce 25.  4.  2022
Přebalování miminka krok za krokem: Co všechno potřebujete vědět?
Nebudeme si lhát, přebalování miminka nepatří mezi činnosti, na které by se rodiče zrovna nejvíce těšili. Navíc pokud jde o první dítě, často ani nevědí, jak na to. Jak často? Jak miminko očistit? Jak vybrat správnou plenku? Spousta otázek, na které máme odpovědi. Nebojte, není to žádná věda.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Jak často přebalovat?

První logická otázka je, jak často měnit miminku plenku. Obecně se doporučuje přebalovat každé čtyři hodiny, ale je to individuální. Počítejte s tím, že si miminka ulevují nejčastěji krátce po kojení. Jakmile přejdou na pevnou stravu, režim vyprazdňování se změní, ale třikrát až desetkrát denně vás to nemine. Nestresujte se, když kojenec neplní plenku podle tabulek. Každé miminko je jiné a časem přijdete na to, jaký režim má to vaše.

Jednorázové versus látkové

Obliba látkových plen v posledních letech vzrostla, ale stejně jako jednorázové mají své plusy i minusy. Látkové pleny jsou šetrnější k dětské pokožce, ale rychleji prosáknou a musí se častěji vyměňovat. Jejich materiál je ohleduplnější k životnímu prostředí, nicméně při jejich praní spotřebujete spoustu vody. Jednorázové pleny mají různé absorpční schopnosti i způsoby uchycení. Důležité je vybrat správnou velikost, aby plenka neprotekla a netlačila. Záleží jen na vás, jakou variantu zvolíte, a v průběhu ji také můžete změnit, pokud vám nebude vyhovovat. 

Přebalovací místo

Připravte si předem místo, které bude určeno k přebalování. Možností je několik. Levnou a skladnou variantou je samostatná podložka na přebalování, kterou umístíte na nábytek nebo postel. Její nevýhodou je chybějící prostor pro další přebalovací potřeby a také nutnost ji po použití schovávat. Druhou možností je přebalovací pult, který je však dražší a zabere více místa. Vybírejte takový, který bude pohodlný pro vás i dítě. Optimální je taková výška, u které může člověk být s narovnanými zády. Jeho součástí jsou koš nebo polička, kde můžete mít nachystané ostatní prostředky, a někdy i přímo vanička nebo přebalovací podložka. Poslední, ale zároveň nejdražší možnou variantou je přebalovací komoda. K ní však patří vanička a zásuvky, kam můžete uložit třeba i oblečení, a pro miminko tak máte všechno pěkně pohromadě.

Utřít, nebo raději umýt?

Umytí zadečku vodou je ta nejlepší metoda, jak miminko udržet čisté, pokud jste doma. Nicméně ne pokaždé je to možné. Na cestování nebo delší procházky mějte po ruce vlhčené ubrousky. I tady ale můžete volit eko variantu v podobě přírodních vlhčených ubrousků, které se rozloží. Existují také bezoplachové čisticí olejíčky.

U holčiček byste neměli zapomenout utřít i prostor mezi velkými stydkými pysky. U chlapečků zase tu část pod šourkem. Vedle toho byste měli také dávat důraz na směr čištění, který je zepředu dozadu. Pokud byste to udělali obráceně, zvyšujete u holčiček riziko přenosu infekce. Bakterie z trávicího traktu a stolice se mohou přenést do pochvy.

Témata: Novorozenec, Kojenec, Miminko, Miminko, Dítě je na světě, Kojení, Pleny, Výbavička pro miminko, Strava, Ubrousek, Plenka, Přebalování, Pokožka, Varianta, Spousta otázek, Podložka, Pleny na Heureka.cz
Mohlo by vás zajímat
Těhotenství s trojčaty týden po týdnu. Podívejte se na neskutečnou proměnu ženského těla
kog
Těhotenství
Tohle že je máma 5 dětí? Známá fitness trenérka ukázala své tělo 9 týdnů po porodu dvojčat
Formánková Simona
Po porodu
20 nejbizarnějších záběrů z dovolené! Tyto povedené snímky jen tak něco nepřekoná
Formánková Simona
Galerie
Perličky ze žákovských knížek: Tyhle poznámky vás zaručeně pobaví, máte nějakou podobnou?
kog sim
Školák
Jako vejce vejci? Těchto 12 dětí celebrit vypadalo ve stejném věku přesně jako jejich rodiče
Formánková Simona
Galerie
Dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta Shiloh: Na fotce ji nepoznáte! Z "kluka" je šarmantní teenagerka
Mrázková Dita
Děti slavných
Rodiče, těchto 7 věcí přestaňte dělat. Nejlépe hned, přejí si pediatři
Procházková Simona
Děti a nemoci
Pippa Middleton čeká třetího potomka: Co si zastánkyně zdravého životního stylu nehodlá odepřít ani u třetího těhotenství?
Mrázková Dita
Slavné maminky
Syn se narodil hodinu po přijetí do porodnice, sama jsem mu nahmatala hlavičku: Jana se s námi podělila o porodní příběh i fotky
Formánková Simona
Vaše porodní příběhy