Maminka.czJen pro maminku

Před menstruací se cítím jako odulá a ošklivá Fiona

Martina Machová 16.  9.  2012
Také naprosto přesně, i bez kalendáře odhadnete, že se TO blíží? Na bradě vám vyraší slušivý pupínek či dva, vlasy vypadají jak po havárii ropného tankeru a vy se přesně jako palivem přeplněná cisterna cítíte – jste odulá, oteklá, rozteklá, v prsou sídlí nepříjemný přetlak. Náladu máte pod psa a ještě k tomu doma posloucháte rádoby vtipné poznámky na vaši adresu.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Samozřejmě, že ne každá žena se cítí několik dní před menstruací jako monstrózní partnerka sympaťáka Shreka. Velké procento dam prakticky žádné premenstruační symptomy vzhledem k typu užívané antikoncepce neprožívá, nebo se dostavují pouze v mírnější formě. Další dámy se s tzv. premenstruačním syndromem (PMS) potkávají spíš nárazově, či v omezené (snesitelné) míře. Jiné trápí každý měsíc po řadu let. Pravděpodobně však neexistuje žena, která by PMS nikdy nezažila.

Proč nás příroda trestá!?

Samozřejmě, že nás příroda netrestá, možná jen chtěla našim prapředkyním velmi jasně sdělit, kdy končí několik dní plodnosti v jejich měsíčním cyklu a začínají dny s velkou pravděpodobností neplodné. Jisté je, že soubor až desítek fyzických i psychických symptomů spojovaných s PMS souvisí s měnícími se hladinami hormonů v době po ukončení ovulace, kdy se tělo začíná chystat na další menstruaci. Přesnější vysvětlení zatím bohužel nemáme.

Co vše lze v rámci PMS zažít, aneb vyberte si z pestré nabídky neduhů:

  1. potíže psychického rázu (neklid, střídání nálad, emoční labilita, plačtivost, podrážděnost, depresivní stavy
  2. napětí a zvýšená citlivost prsou
  3. pocit nafouklého břicha (a bohužel nejen pocit)
  4. menší otoky, nejčastěji kotníků a prstů na rukou
  5. přechodný váhový přírůstek až 1 kg
  6. zvýšená chuť k jídlu, nebo změny chutí
  7. zhoršení stavu pokožky (akné, ekzémy)
  8. bolesti hlavy
  9. bolesti kloubů
  10. návaly horka
  11. poruchy spánku
  12. zvýšená bolestivost křečových žil včetně hemoroidů
  13. různorodé trávicí obtíže (průjmy, zácpa, pocit na zvracení)

… a bohužel mnoho dalších

ČTĚTE TAKÉ: Horoskop na září 2012

Může být i hůř: PMDD aneb Fiona na druhou

Pakliže vás občas nějaký symptom PMS potká, asi jste se s ním již tak nějak sžily, buď již víte, jak na něj, nebo všemu dáte volný průběh – jak obtíž přišla, tak i odejde a život běží dál. Nicméně existuje malé procento žen (3 – 8 %), které několik značně nepříjemných dní zažívají každý měsíc. Fiona v jejich těle je trápí tak, že jim znemožňuje normální fungování, a to jak v zaměstnání, tak i doma. Tyto ženy mají každý měsíc až pět příznaků PMS, z nichž minimálně jeden je psychického rázu. V takovém případě již nejde o PMS ale o PMDD – premenstruační dysforickou poruchu. V takovém případě je vhodné problém řešit s vaším gynekologem, ten vám dle charakteru vašich obtíží doporučí řešení. Někdy pomáhá změna životního stylu (více pohybu, posilování pánevního dna, zdravá životospráva apod.), jindy problémy zmírní vitamíny nebo některá z metod či přípravků alternativní medicíny. Určitým řešením může být i nasazení hormonální antikoncepce.

VIDEO: Co pomáhá na PMS a bolestivou menstruaci? Podívejte se na video.

Témata: Jen pro maminku, Váhový přírůstek, Cit, Zvýšená citlivost, Zdravá životospráva, Depresivní stav, Shrek, Fiona, Jak, PMS