Maminka.czDeprese

Před rokem zemřel český esportový hráč Twisten. Jeho rodina nabízí pomoc teenagerům s psychickými problémy

vas 7.  6.  2024
Dnes je to přesně rok, co esportovou komunitu navždy opustil talentovaný a uznávaný esportový hráč Karel Ašenbrener. Stalo se tak poté, co prohrál svůj dlouhý boj s depresemi. Pod přezdívkou TWISTEN ho znaly tisíce fanoušků po celém světě, kteří dodnes truchlí nad jeho ztrátou. Aby pomohla ostatním s psychickými problémy, rozhodla se jeho rodina založit nadační fond Twisten Foundation, který už přes půl roku denně pomáhá dospívajícím, kteří trpí úzkostí nebo depresemi.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Karel Ašenbrener se narodil 4. 12. 2003 v Praze a už odmalička ho bavilo závodění i počítačové hry. V roce 2020 začal hrát multiplayerovou střílečku Valorant, ve které rychle dosahoval neuvěřitelných výsledků. Díky svému talentu i tvrdé dřině si vybojoval cestu až do dvou největších českých esportových organizací Entropiq a eSuba, která je historicky nejúspěšnějším profesionálním herním týmem v České republice.

Jeho nadání si ale brzy začali všímat i v zahraničí. Netrvalo dlouho a Twisten začal hrát za organizace světového formátu. Nejprve byl součástí německého BIG, poté francouzské organizace Vitality. Jeho velký sen o tom, že se bude účastnit největších světových turnajů, se mu tak splnil. Pod přezdívkou TWISTEN ho znaly tisíce fanoušků po celém světě.

„Kája byl tak trochu šašek, miloval turnaje, které se odehrávaly přímo na stagi, miloval své fanoušky i publikum. Během přestávek používal gesta jako srdíčko, korejský symbol pro lásku nebo kočičí ouška. Svým láskyplným přístupem se gamingové komunitě neodmyslitelně zapsal do paměti a mnoho fanoušků si k němu vytvořilo opravdové pouto,“ vzpomíná Twistenova maminka Ivana Ašenbrenerová.

Klepněte pro větší obrázek

Boj s depresemi

Na začátku roku 2023 se Twisten přiznal k tomu, že bojuje s depresemi a pomohl tak rozproudit diskusi o mentálním zdraví v esportu. Otevřeně mluvil o tom, že navštěvuje odborníky a léčí se. Svůj boj s depresemi bohužel prohrál a 7. června 2023 se rozhodl ukončit svůj život, což znamenalo tvrdou ránu nejen pro jeho rodinu a fanoušky, ale také pro celý svět esportu.

Kája byl citlivá duše, neuměl pracovat s emocemi. Nejradši bych vyměnila svůj život za jeho, říká máma, jejíž syn si vzal život

Jeho rodina pomáhá dál

Twistenův příběh inspiroval spoustu lidí a českých i zahraničních institucí, aby se více mluvilo o mentálním zdraví. Rodina Karla se k uctění jeho památky rozhodla založit nadační fond Twisten Foundation, který pomáhá mladým s psychickými problémy.

Za méně než sedm měsíců se Twisten Foundation povedlo rozproudit diskusi na půdě Poslanecké sněmovny na téma duševního zdraví dospívajících. Nadace spustila také širokou škálu projektů určených teenagerům a jejich rodičům. Mladým, kteří prožívají krizi nebo se potýkají s duševními problémy, jsou určeny on-line chaty s psychology. „Na odbornou pomoc dospívající často čekají i měsíce. Díky těmto chatům si však mohou ihned, anonymně a zdarma promluvit s psychology vyškolenými v krizové intervenci,“ objasňuje projekt #KAREme ředitelka nadace Denisa Stránská.

Spoustu rad od odborníků i hráčů, kteří mají zkušenosti s depresemi, najdou také v podcastech #KAREtalk na YouTube i Spotify nebo v rámci živých workshopů. Pro rodiče dětí trpících psychickými problémy jsou pak určena on-line sezení s psychology #KAREwe, kde najdou cenné informace i porozumění.

VIDEO: Počet sebevražd dětí roste, přibývá i případů sebepoškozování.

47hodinový charitativní stream 

Ani rok po úmrtí Karla 'Twistena' Ašenbrenera na něj jeho fanoušci zdaleka nezapomněli. Aby uctili jeho památku, zorganizoval oficiální fanklub organizace Vitality 47hodinový stream. Veškerý výtěžek ze streamu poputuje právě na podporu duševního zdraví teenagerů nadačnímu fondu Twisten Foundation.

Akce začne v pátek 7. 6. po deváté hodině večer a pokračovat bude až do neděle
9. 6. do osmé hodiny večerní na oficiálním Twitchi Golden Hornets. Sledující se můžou těšit například na streamování z her, jako je League of Legends, CS GO,  XDefiant nebo Rocket League. Chybět nebude ani Valorant, který hrál právě Twisten.

Alarmující stav duševního zdraví české mládeže: sebepoškozování i sebevraždy. Kde hledat pomoc?
 

Témata: Rodina, Psychika, Deprese, pomoc, praha, úzkost, Smrt, Nadace, Teenager, osud, Smrt dítěte, sbírka, charita, sebevražda, Tragédie, duševní porucha, tragická smrt, Psychické problémy, Nadační fond, Spotify, YouTube, Rod, Vitalita, BIG, Ivana Ašenbrenerová

Video