Maminka.czJen pro tatínka

Předporodní kurzy pro tatínky

Josef Kraus 6.  6.  2011
Jste v očekávání a trpíte nervozitou z toho, zdali svou úlohu matky zvládnete? Jak se pak s tímto potýká otec dítěte? Zapíšete-li ho na předporodní kurz, pomůžete tím jemu i sobě.

[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]

Předporodní kurzy pro budoucí maminky jsou poslední roky velice populární. Zejména prvorodičky jsou z pochopitelných důvodů nervózní z nadcházejících událostí a přípravu i konzultace se zkušenou školitelkou jistě uvítají. Jak je tomu ale v případě otců, kteří jsou sice během těhotenství, porodu i šestinedělí na druhé koleji, ovšem jejich úloha je rovněž velice důležitá?

Motivace je základ

Ať už je budoucí tatínek nervózní nebo klidný, sečtělý či neznalý, zodpovědný či flegmatický, jeho dotlačení k předporodnímu kurzu je vždy otázkou správné taktiky i motivace. Zatímco někomu je vhodné promluvit do duše a zahrát na strunu nadcházející odpovědnosti, jinému je třeba slíbit odměnu za pravidelnou docházku jiného druhu.

Cíl tohoto snažení je ale vždy stejný. Získat trpělivého partnera, který má představu o tom, co prožíváte, jaký bude další vývoj a jak se má sám zachovat nejen během těhotenství, ale i po porodu. Získáte tím chápající protějšek a znalého pomocníka pro klíčové chvilky vašeho života. Nelze si samozřejmě celou situaci idealizovat a myslet si, že každý muž dokáže být kurzem dostatečně zpracován. Za pokus ale nedáte příliš mnoho.

Zaměření kurzu

Předporodních kurzů vyhraněných čistě pro tatínky není příliš mnoho. Jedná se spíše o výjimky, protože většina podobných akcí se zaměřuje na matku i otce zároveň. Je tak mnohem častější situace, kdy oba partneři spolu absolvují celý předporodní kurz, nebo se k tomu mateřskému po čase připojí i tatínek. Má to pozitivní efekt pro oba dva, protože muž (a vlastně i žena) se necítí sám a žena má představu i kontrolu nad tím, co její protějšek dostává za informace.

Oproti tomu čistě mužský kurz bývá stavěn poněkud jiným způsobem. Jeho výhodou je, že se pro něj musí uvolnit pouze jeden z partnerů, nikoli oba naráz. Termínově jsou pak školení mnohdy stavěna tak, aby byly co nejintenzivnější až v posledních týdnech těhotenství. Sníží se tak riziko zapomenutí pro mnoho mužů často méně významných informací.

Náplň

Ať už si vyberete jakýkoli typ kurzu na nejrůznějších pracovištích, zpravidla mají shodnou či alespoň velice obdobnou náplň. Ostatně ani není moc co vymýšlet. Těhotenství a porod je systémově stejný už od úsvitu lidstva. Z informačního hlediska se jedná o poskytování rad a návodů týkajících se těhotenství (fyziologie, stravování, vyšetření), porodu (průvodní znaky, průběh, způsoby, možné komplikace) i následného stavu (hormonální výkyvy, vývoj dítěte).

Výraznou hodnotu mají i praktické zkušenosti nabyté v kurzu. Jedná se simulaci porodu a role otce při něm a především pak manipulace s novorozencem a základní péče o něj, z čehož má každý muž asi největší obavy. Během pěti až deseti sezení, což je nejčastější číslo u předporodních kurzů, samozřejmě dojde i na dotazy a odpovědi na ně ze strany zkušeného a školeného personálu.

Realizace a cena

Kurzy bývají nejčastěji řešeny dvěma různými způsoby. Tím prvním je skupinové sezení, které má tu výhodu, že je zde přítomno více párů (popř. tatínků), které jednak mohou pozorovat ostatní a učit se z jejich chyb, druhak navazovat osobní kontakty, což se může hodit v dalších fázích rodičovství. Druhým způsobem je zcela individuální výuka, která má přednost především v osobním přístupu a těsném kontaktu mezi školitelkou a klienty.

U individuálních kurzů počet hodin, jejich délka i rozvrh záleží do značné míry na potřebách i schopnostech klienta. Za to je třeba si pochopitelně připlatit, takže se lze setkat s taxou kolem 300 až 400 korun za lekci. V případě skupinových setkání se cena řádově pohybuje zhruba na polovině, samozřejmě v závislosti na poskytující instituci i lokalitě.

Témata: Jen pro tatínka, kurz, Průvodní znak, Osobní kontakt, Role otce, Druhý způsob, Pozitivní efekt, Druhák, Budoucí tatínek