Maminka.czPředškolák

Představa vašeho dítěte o kvalitně stráveném čase versus ta vaše

Nic na světě se neliší tak diametrálně jako představy rodičů a jejich dětí o tom, co je pro ně v tom kterém věku ta nejlepší zábava. A pokud jste ještě neměli čest být s tímto fenoménem konfrontováni (vaše miminko dosud nedorostlo), historie káže, že brzy budete.
25. 4. 2013
Představa vašeho dítěte o kvalitně stráveném čase versus ta vaše

Představa ročního dítěte o kvalitně stráveném času:

Venku bývá oblíbeným zdrojem zábavy cpát si do pusy kamínky, lézt nahoru a dolů po schodech, důkladně (tj. prsty i pusou) prozkoumávat kola kočárku, na pískovišti si sypat písek na hlavu, přelézat obrubník pískoviště sem a tam, snažit se vylézt na skluzavku z opačného konce, lézt po čtyřech k cizím psům a nabízet jim dětské sušenky, cumlat si špičky bot a zapomenout nesmíme ani na fascinaci nebezpečně vyhlížejícími květinami a bobulemi všeho druhu a touhu po jejich okamžité konzumaci.

Doma, jelikož tam už rodiče všechny opravdové zdroje zábavy sobecky odstranili z jeho dosahu, musí si dítě vystačit s alternativními zdroji potěšení nebo doufat ve šťastnou náhodu. K těm patří například příležitost samostatně se nakrmit neboli rozpatlat si obsah misky po obličeji a všude v dosahu.

Další oblíbenou domácí činností je lezení do myčky, vytahování nejlépe špinavých příborů, stoupání si na otevřené víko myčky a díky nově nabité výšce reorganizace kuchyňského pultu. Potěšení skýtá i lezení na pohovku, balancování na jejím okraji a slézání. Rovněž tak vytahání obsahu nezajištěných zásuvek či poliček ve skříni dokáže na deset patnáct minut posloužit jako dobrá zábava.

Versus vaše představa (než jste pochopila realitu):

Procházka s kočárkem idylickými zákoutími doplněná o krátkou zastávku na hřišti. Ta je vyplněná společným nacvičováním chození, přesypávání písku z jedné bábovičky do druhé – samozřejmě pod vaším bdělým dozorem, případně vození na kolotoči. Jakýkoli kontakt špinavých rukou s pusou je eliminován na minimum dudlíkem, který dítě po celou návštěvu hřiště jedinkrát nevyplivne.

Představa dvouletého dítěte o kvalitně stráveném čase:

V domácím prostředí už prozkoumalo vše, co mu bylo nabídnuto, takže nyní začíná prozkoumávat věci a místa, které primárně nebyly určené k jeho používání, ale o to větší skýtají zábavu. Například lezení na koš se špinavým prádlem, rozsvěcení a zhasínání (neustále, opakovaně, po dobu třeba deseti minut), máchání se ve vodě (samozřejmě pod tekoucím proudem), „pomáhání“ vám s vařením a s úklidem včetně sypání prášku do pračky i lití aviváže.

Na hřišti pak nejradši leze po prolejzačkách určených těm nejstarším dětem, z nichž některé jsou tak vysoké, že na své dítě nemáte šanci ani dosáhnout, natož ho v případě potřeby sundat. Jste tudíž odkázáni na to, až samo sleze, případně musíte potupně vyšplhat za ním.

Versus vaše představa (než vaše dítě dorostlo dvou letům):

Čas strávený doma je rovnoměrně rozdělen mezi čtení knížek s důrazem na rozvíjení slovní zásoby, společné hraní oblíbených dětských her úměrných potomkovu věku a samozřejmě samostatné hraní, které nejenže podporuje a rozvíjí dětskou fantazii, ale umožní vám v klidu si vypít aspoň jedno kafe denně, případně zahloubat se na deset patnáct minut do knížky. Venku chodíte nejlépe hezky za ruku, dítě už chápe, že na silnici může jedině s vámi, a vzdálenost do krámu, kterou vy sama běžně ujdete za 5 minut, vám netrvá 20 jako před půl rokem, ale jen 15.

Představa tříletého dítěte o kvalitně stráveném čase:

Nespokojí se už jen tak s něčím. Úspěšnost návštěvy hřiště se posuzuje nejen podle množství oblíbených atrakcí (z pohledu rodiče jsou to ty nejvíc nebezpečné), ale i podle množství dětí odpovídajícího věku. Posouvání limitů pokračuje a nabírá na intenzitě. Domečky v rozích některých pískovišť například již neslouží jako místo, kde se nakupujícím (rodičům) prodávají nejrůznější komodity z celého světa (všechny samozřejmě ve formě písku, kamínků, případně trávy), ale stávají se objekty šplhání a zdolávání, u čehož je přítomnost dospělých spíše kontraproduktivní. Věcem se vymýšlí nové účely a způsoby použití a vůbec nejlepší je, když rodiče nejsou nikde v dosahu (či doslechu), aby tomu mohli zabránit.

Versus vaše představa (než jste kapitulovala před skutečností):

Vaše dítě teď už dokáže pochopit spoustu věcí a pro vás začíná bezvadné období, kdy ho můžete skutečně rozvíjet, ukazovat mu nové a neznámé, představovat mu svět, učit ho a dělat mu zkušeného průvodce.

Témata: Děti, Předškolák, Odpovídající věk, Bobule, Čas, Představa, Společné hraní, Domácí činnost, Dobrá zábava


Mohlo by vás zajímat
Čím později začnou děti pít perlivé nápoje, tím lépe
Jak si zkrátit porod? Zkuste optimalizaci pánevního dna
Vévodkyně Kate chce údajně třetího potomka porodit doma
Musíte je ochutnat! Tyto teplé saláty vám zpříjemní den

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu