Maminka.czPředškolák

Předvánoční nakupování: Jak vybírat deskové hry

20. 11. 2010
Předvánoční nakupování: Jak vybírat deskové hry
O novinkách z herního průmyslu, vhodných vánočních dárcích i oblíbených hrách jsme si povídali s Ladislavem Smejkalem, majitelem internetového obchodu s deskovými a karetními hrami.

Svobodný, bezdětný, matfyzák? Co ten může vědět o tom, jak si hrají děti? Nenechte se zmást, i v tomto případě zdání klame. Málokdo v naší republice ví o deskových hrách tolik, co on. Pokud narazíte na jeho prodejní stánek, máte velké riziko, že odejdete o pár stovek lehčí, za to vybaveni velmi kvalitní hrou, se kterou se nebudete nudit.

Ladislav Smejkal, majitel internetového obchodu s deskovými a karetními hrami, vás totiž nejdříve vyzpovídá a pak se vám pokusí vybrat hru přímo na míru. Dnes jsme si role trochu vyměnili a vyzpovídali jsme my jej.

Náš web maminka.cz čtou nejvíce maminky malých dětí. Od kolika let lze začít hrát s dětmi deskové hry?

Děti si hrají prakticky od narození. Nejjednodušší hry, které ale již mají svá pravidla, zvládnou děti zhruba od tří let.

S jakými hrami doporučujete začít, abyste malé dítě od hraní her neodradili?

Ideální jsou jednoduché hry s jasným a pro dítě atraktivním cílem. Pro nejmenší jsou určeny zejména hry procvičující jemnou motoriku, rozlišování barev, paměť a další dovednosti.

Existují hry, v nichž předškoláci spolehlivě porazí dospělé?

Ano, najdou se i takové hry. Většinou jde o postřehové nebo paměťové hry. Určitě si vzpomenete třeba na Pexeso. Z těch moderních bych uvedl třeba Colori.

Blíží se Vánoce. Ve vaší nabídce najdeme sérii her pod názvem „Na návštěvu s dárkem.“ Čím se vyznačuje a komu jsou tyto hry určené?

Jde o řadu titulů firmy Piatnik. Hry z této série jsou určeny vesměs pro předškolní děti (některé již od tří let). Obsahují jednoduché ale chytré hry s minimem herního materiálu, takže jsou cenově dostupné. Když jdete na návštěvu, můžete je dítěti pořídit místo čokolády. Určitě to pro ně bude zdravější.

Je nějaká obecně osvědčená hra, kterou lze doporučit coby dárek do rodiny, kde s deskovými hrami nemají téměř žádné zkušenosti? Něco jako „univerzální dárek pro všechny“?

Asi vás zklamu, univerzální dárek pro všechny neexistuje, vždy je potřeba přihlédnout přinejmenším k věku a počtu hráčů. Vzhledem k široké nabídce dnes již můžete hru volit také podle tématu (zvířátka, závody aut, budování atd.).

Čtěte také: Předvánoční nákupy hraček - nákupní rádce podle věku dítěte ...

Samozřejmě můžete sáhnout po některém osvědčeném prodejním hitu jakými jsou třeba Carcassonne nebo Osadníci z Katanu. Daleko lépe ale uděláte, když si necháte poradit ve specializovaném obchodě nebo ideálně navštívíte nějakou herní akci, kde si hry můžete i sami vyzkoušet. Můžete tak objevit i méně známé hry, které ale se budou právě vám nejvíce líbit.

Možná, že si některý rodič řekne „Koupím dětem deskovou hru a bude od nich na půl dne pokoj.“ Funguje to?

Hry mají přívlastek společenské a jednou z jejich skvělých vlastností je, že vám umožňují trávit smysluplně čas se svými nejbližšími a často i upevnit rodinné vztahy. Byla by škoda kupovat hry jen dětem, nebojte se do hry také zapojit. Když překonáte počáteční ostych z neznáma, budete překvapeni jak kouzelný a zábavný svět her je.

Pokud přesto toužíte po tom, alespoň na chvíli zabavit svého potomka, mám pro vás jeden zaručený tip. Znáte hlavolamy? Nemyslím tím teď ježka v kleci nebo Rubikovu kostku, ale spíše speciální kateorii her pro jednoho hráče. Jde vždy o originální herní mechanismus doplněný celou sadou různě obtížných zadání. Právě letos se podařilo firmám Corfix a Mindok na český trh uvést produkty dvou celosvětově nejznámějších výrobců. Tyto hlavolamy jsou velmi chytlavé a pokud se dětem trefíte do jejich vkusu, budete mít od nich nejspíše klid i déle než v otázce zmiňovaný půlden.

Co je největším hitem letošní sezóny?

Jednou z nejúspěšnějších her posledního roku je bezesporu Dixit. Tato hra zaujme svým provedením i neotřelým herním principem. Při hře popisujete nádherné obrázky a odhadujete myšlenky a fatazii spoluhráčů. Uspějete s ní i mezi lidmi, kteří běžně nehrají.
Pro rodiny s dětmi bude jistě zajímavá i možnost spojení hry se stavebnicí, kterou poskytuje nová řada her od známé firmy Lego.

Co když se v rodině obdarovaného (neteř, synovec apod.) řídí heslem „Žádné hraní, učit se budeš!“ Máte v záloze nějaké hry, které by pomohly řešit problémy se čtením, psaním, počítáním či zeměpisem?

Myslím, že J.A. Komenský by ze současných her měl velkou radost. S mnohými se dá skutečně razit heslo škola hrou! Jen namátkou pár příkladů: se sčítáním a odčítáním pomůže Adios Amigos!, spoustu informací o zvířátkách se dozvíte z her Umí prase létat? a Fauna, zeměpis Česka či Evropy procvičí Kde leží Kotěhůlky?, Kde leží Uppsala či Bez hranic.

Máte vy osobně čas si sednout a zahrát čas od času nějakou tu deskovou hru, anebo i ve Vašem životě platí heslo „Kovářova kobyla chodí bosa“?

Samozřejmě si hraji rád a často, leč je pravda, že poslední dobou mám pro na hraní stále méně času. Jako prodejce a spoluvydavatel her se snažím vyzkoušet co možná nejvíce novinek, takže hraní mám vlastně i v popisu práce.

Která hra je teď aktuálně Vaše nejoblíbenější?

Letos jsem napodruhé objevil hloubku a kouzlo jedné velmi zajímavé karetní hry – Tichu. Jedná se o párovou karetní hru pro čtyři hráče, kterou lze řadit ke klasickým karetním hrám. Hra je svižná, napínavá se spoustou možností a nutností neustálého rozhodování. Baví dospělé i děti. Vřele doporučuji vyzkoušet! Navíc mne poslední dobou čím dál více oslovují zajímavé párty hry, zejména Dixit.

Co byste popřál našim čtenářkám a čtenářům do blížícího se předvánočního maratonu?

Doporučil bych všem, aby si místo neustálého spěchu udělali čas na sebe a své nejbližší a pobavili se společně při partii společenské hry. Třeba jim letos Ježíšek nějakou nadělí.

Čtěte také: Předvánoční nákupy hraček - nákupní rádce podle věku dítěte ...

Témata: Děti, Předškolák, Praktické rady, Školák, Hry pro děti, Děs, Zaručený tip, Mindok, Nákup, Komenský, Piatnik, Jak, Karetní hra

Mohlo by vás zajímat
Maminka roku: Čekala holčičku a věděla, že nepřežije!
Sedm znaků, podle kterých poznáte, že z dítěte roste psychopat
9krát o bolestech břicha v těhotenství. Víte, co která bolest znamená?
Módní ikoně Harper Beckham je devět. Chodí na nehty, hraje fotbal, rodiče ji líbají na rty
Nechala jsem si zpracovat placentu, ale lesana nejsem, říká Eva Burešová
Jana Bernášková: Špatně jsme odhadli syna, komunitní škola nebyla pro něj
Táta fotí boží fotky dětí! Jak to dokáže a kam chodí na nápady?
Poznáte moluska? Podívejte se, jak vypadají a jak se jich zbavit
Výborný domácí chleba i bez pekárny - vyzkoušejte náš recept!

Horoskopy

Střelec S výběrem programu na neděli si hlavu neděláte, protože to přijde úplně samo jako blesk z čistého nebe.…

Jména pro děti

Největší výběr jmen.

Dnes má svátek: Bořek, Borek, Olivier

Aktuální vydání

Aktuální číslo časopisu

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Výhodné předplatné

Objednat předplatné