Maminka.czŠkolák

Předvánoční nákupy hraček - nákupní rádce podle věku dítěte

Vánoce už jsou za dveřmi a vy ještě pořád marně tápete, co hezkého nadělí Ježíšek letos vašim ratolestem? Hračky bývají obvykle běžným i vděčným řešením. Jak ale vybírat tak, aby dárek za pár týdnů nezkončil v koši?
20. 12. 2011
Předvánoční nákupy hraček - nákupní rádce podle věku dítěte

Ten, kdo si myslí, že dítě si může hrát s čímkoliv, je na omylu. Pravdu ale nemají ani ti rodiče, kteří zahlcují dětské pokojíčky nejnovějšími modely předražených a přetechnizovaných „značkových“ hraček.

„Pořídit dětem kvalitní, osvědčené a bezpečné hračky, na jejichž vzniku se podílejí dětští odborníci, znamená investovat do zdravého psychického, tělesného i citového vývoje dítěte. Dítě se chce dívat a rozhlížet, chce a potřebuje vnímat tvary a barvy, slyšet zvuky. Jedním slovem objevovat svět.",vysvětluje dětská psycholožka, PhDr. Dana Simandlová.

ČTĚTE TAKÉ: I dárky na poslední chvíli se mohou vydařit... pokud máte plán

Vybrat vhodnou hračku, odpovídající věku a dovednostem dítěte, není v dnešní době televizní reklamy a přeplněných obchodů vůbec jednoduché. Ve spolupráci s internetovým obchodem s edukativními hračkami a knihami Chytrá hlavička, jsme pro vás připravili malý přehled jaké hračky nakupovat v konkrétním věku dítěte:

Hračky pro děti do 6 měsíců

Malý kojenec ještě nemá vyvinutou jemnou motoriku, proto ho zaujmou především hračky, které si může prohlížet a také slyšet. Baví ho předměty pestrých, kontrastních barev, které se samy pohybují a vydávají zvuky. Vhodné jsou hrazdičky, závěsné kolotoče, chrastítka, pískátka a měkké hračky.

Tip redakce: Hrazdička 3 v 1. Mnohostranná hrazdička poskytne dítěti tu správnou stimulaci v jednotlivých stupních jeho vývoje. Lze ji využít nejen v leže na zádech, ale i na bříšku a je velmi snadno složitelná a přenosná.

Hračky pro děti od 7 do 12 měsíců

Větší kojenec si umí zapamatovat známé tváře i své oblíbené hračky nebo obrázky. Napodobuje zvuky a začíná chodit. Hračky, které má od narození ho ještě baví, ale je vhodné je rozšířit o stojící chrastítka, měkké míče, pohyblivé hračky, vkládačky, první knížky, velké kostky a kyblíčky a bábovky. Radost u děťátka vyvolá také chodítko nebo hopsadlo.

Tip redakce: Dřevěné hrací centrum. Dřevěná kostka, která skýtá hodiny veselé a interaktivní zábavy. Slouží jako vkládačka, počítadlo, posunovací korálky, vše v různých tvarech a barvách, rozvíjí jemnou dětskou motoriku.

Hračky pro batolata od 12 do 18 měsíců

Vaše děťátko již chodí a teď bude všude s vámi a ve všem vás bude napodobovat. Je šťastné, když může zkoumat věci, které zároveň zlepšují jeho motorické schopnosti. Rádo si prohlíží obrázky a poslouchá zvuky kolem. Vynikající pro celkový rozvoj jsou knížky s barevnými jednoduchými ilustracemi, hudební hračky, skládačky a vkládačky, autíčka, věci k vybarvování, kostky na skládání a do sebe zapadající hračky jako jsou pyramidy z kroužků.

Tip redakce: Dřevěné barevné kostky. Dřevěné barevné kostky si možná pamatujete už ze svého dětství. A dá se z nich postavit vše, po čem vaše děťátko zatouží.

Hračky pro batolata od 18 měsíců do 2 let

Dítě v tomto věku se o hračky nerado dělí, má své oblíbené věci a rádo si hraje s takovými hračkami, se kterými může svobodně manipulovat, napodobovat činnost dospělých a má potřebu do něčeho bouchat a postavené výtvory zase bourat.

Vhodné jsou různé zatloukací hračky, do kterých se dá bouchat dle libosti, rozvíjejí jednak koordinaci, jednak umožňují vybití přebytečné energie. Dále jsou oblíbené třídící hračky a vkládačky, které dítěti pomáhají poznávat tvary a zároveň rozvíjejí manuální zručnost. Radost dítěti udělají všechny hudební hračky, dětské telefony, velké navlékací korále a modelovací hmoty.

Tip redakce: Multifunkční koník. Multifunkční koník Baby Tipony je houpačkou, později odrážedlem a nakonec tříkolkou. Navíc obsahuje kšíry pro bezpečnost děťátka.

Hračky pro děti od 2 do 3 a 1/2 roku

V tomto věku dítě již relativně zvládá řeč a neustále si osvojuje nové dovednosti. Velmi rádo staví a bourá, skládá a rozkládá, potěšení bude mít ze všech věcí, které mu umožní ukázat, co všechno už umí. Vhodné jsou stavebnice všech druhů, barvy a modelovací hmoty, dětské nářadí a věci denní potřeby v domácnosti, jednoduché puzzle a skládačky.

Jednou z nejoblíbenějších činností v tomto věku je převlékání se do různých rolí a předstírání skutečné činnosti. Při hraní si na kutila, výpravčího nebo maminku si děti rozvíjejí obrazotvornost, fantazii, slovní zásobu a mnohdy i manuální zručnost.

Tip redakce: Modelína s vykrajovátky. Popusťte uzdu své fantazii a začněte modelovat, tvarovat a formovat své nápady z modelovací hmoty. Popocí vykrajovátek a formiček mohou děti také tvořit veselé tvary. Až přijde čas na úklid, vše se dá jednoduše sbalit do kyblíku.

Hračky pro děti od 3 a 1/2 roku do 5 let

V tomto věku je pro děti velmi důležitá společnost ostatních dětí, která podporuje v dětech zvídavost a učí se chování v kolektivu. Dovede si však už hrát i samo a u činnosti, která ho zaujme už vydrží i několik desítek minut.

Oblíbené jsou stavebnice, puzzle, soubory různých konstrukčních modelů a autíček, panenky a příslušenství, sportovní náčiní a interaktivní knihy s doplňovačkami a omalovánky. Ze společenských her můžete vyzkoušet pexeso, domino nebo člověče nezlob se.

Tip redakce: Magická magnetická tabulka. Tužkou lze namalovat na tabulku libovolný obrázek a následně ho smazat a namalovat jiný. Tabulka navíc obsahuje razítka různých tvarů, které lze na tabulku přiložit a obrázek tak doplnit o kolečka, srdíčka nebo hvězdičky.

Hračky pro děti od 5 do 7 let

Dítě předškolního věku i malý školák projevuje rostoucí zájem o čtení, psaní a jednoduché počítání. Dychtí se dozvědět vše o světě a jeho fungování a rádo se zapojuje do činností dospělých. Zaujmou ho interaktivní knihy, složitější stavebnice, společenské a deskové hry, zmenšené provedení přístrojů světa dospělých a hudební nástroje.

Tip redakce: Co je to? - Moje první encyklopedie. Zábavná knížka plná vážných otázek. Že je to p Kde jsem byl, než jsem se narodil? Je špatné, když někdo lže? Proč nemůžeme dělat všechno, co bychom chtěli? Jak víme, co je správné a co špatné? O rodině, člověku, pocitech, společnosti, přátelství i odpovědnosti – o tom všem pojednává další z řady dětských encyklopedií Larousse, plná vtipných ilustrací a zvídavých otázek. Vede děti k samostatnému uvažování a přináší řadu otázek, na které jednoznačná odpověď neexistuje. To ale neznamená, že bychom si je s našimi dětmi neměli klást. Naopak, jen tak se dozvíme více o světě kolem nás i sami o sobě.

Čtěte také: Hračky, které nemůžeme vystát, ale děti je milují...

Přidat příspěvek
Komentáře k článku
Mohlo by vás zajímat
Jaké bude moje dítě? Odhadněte, jak bude vaše miminko vypadat a jaké geny zdědí
Nejčastější příčiny bolestí břicha u dětí: Zažívací potíže, alergie i starosti
Stockholmský syndrom: Zajímavý paradox lidského chování
LENKA (42 let): Chůva nám zachránila manželství

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu