Maminka.czTěhotenství

Předvánoční nákupy: Odborníci varují před nebezpečnými hračkami

Česká obchodní inspekce vydala vloni zákaz prodeje na 91 501 hraček. Hračky totiž představovaly riziko chemického ohrožení dětí a kvůli špatným mechanickým vlastnostem také možné zranění dětí. V současné době předvánočních nákupů odborníci varují, aby rodiče důkladně zvážili, které hračky dětem koupí. Orientovat se mohou například podle ochranných známek.
9. 12. 2011
Předvánoční nákupy: Odborníci varují před nebezpečnými hračkami

„Advent odstartoval přípravy na Vánoce a týká se to také nákupů dárků pod stromeček. Rodiče vybírají dárky pro své děti a často si neuvědomují, že některé hračky mohou být nebezpečné nebo rizikové. Pokud chtějí vědět, které hračky inspekce uznala za nevhodné, mohou se podívat na webové stránky budulinek.eu nebo na web České obchodní inspekce,“ doporučuje Lenka Petýrková, která se dlouhodobě věnuje ochraně dětí před nebezpečnými výrobky.

Právě na webu budulinek.eu jsou uveřejňovány hračky, které jsou zdravotně nebo eticky závadné. Jsou to výrobky, které byly buď zachyceny v rámci mezinárodní sítě RAPEX (databáze nebezpečných spotřebních výrobků) nebo neprošly testováním českého kontrolního orgánu či nezávislé spotřebitelské organizace.

Rodiče mají právo zjistit složení hračky

Na obalu hraček nebo jiných výrobků nebývají uvedeny potenciálně nebezpečné látky, jako jsou například ftaláty nebo perfluorované chemikálie. Podle nové směrnice REACH ale má každý právo zjistit od výrobců složení výrobků, hlavně látky zařazené na seznam těch nejnebezpečnějších.

ČTĚTE TAKÉ: Tipy na dárky: Nadílka pro děti, maminky, tatínky i prarodice

Může hrozit vážné zranění

Mezi současné nebezpečné hračky patří například pryžová pískací želvička s malými želvičkami. Dětem hrozí udušení z uvolněné pískací součástky. Na trhu se také objevilo dětské kolo Rocket Engine 12, kde nebrzdilo zadní kolo. Chemické nebezpečí představuje také sada barev na obličej.

Témata: Těhotenství, Děti, Porod, Novorozenec, Kojenec, Batole, Školák, Předškolák, Nebezpečné výrobky, Zadní kolo, Dětské kolo, Nákup
Mohlo by vás zajímat
Seznamte se s holčičkou, která od narození diktuje módní trendy na Instagramu
Nenechte očkovat dvě vakcíny najednou. Znáte pravidla bezpečného očkování?
Deset rizikových skupin žen, kterým hrozí předčasný porod. Nepatříte mezi ně?
5 čajů, které mohou pít i ti nejmenší

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu