Maminka.czČasopis Moje psychologie

Přejí si muži spíš syna?

Mirka Koníčková 8.  3.  2010
Přejí si muži spíš syna?
Přáli byste si dcerku, syna nebo obojí? Anebo je vám to jedno? Už od pradávna se říká, že muži touží spíše po synovi a ženy si zase přejí dceru. Je to pravda i v dnešní době, nebo se jedná o přežitý mýtus a rodiče mají stejný vztah k dětem obou pohlaví?

V dávných dobách nemělo čerstvě narozené miminko svůj osud zcela jistý. Novorozeně ve starověkém Římě bylo položeno otci k nohám, a ten měl moc rozhodnout o jeho životě. Když dítě zvedl, znamenalo to, že je přijal za vlastní. Pokud je nechal ležet, muselo být odloženo. Tento krutý úděl postihoval častěji holčičky než chlapce. Preference synů v minulosti souvisela s nerovnovážným postavením žen a mužů ve společnosti. Žena byla na muži zcela závislá - zpočátku na otci, který měl právo určovat její budoucnost, a po svatbě na svém manželovi.

Není to tak dávno, kdy nemohla studovat, pracovat, volit… Pro otce tak měl syn „vyšší hodnotu“, byl nejen fyzicky zdatnější, ale mohl po něm i zdědit živnost či grunt a zajistit tak rodině (včetně stárnoucích rodičů) příjmy. Naopak dcera udělala své rodině nejlepší „službu“, když se dobře vdala a odešla do svého nového domova. Jak je to ale dnes? Přežívají v dnešních mužích zakořeněné preference z minulosti, nebo je všechno jinak a moderní otcové na pohlaví svých potomků nehledí? Vztah otce a syna je specifický. Je normální, že chlapci se se svým otcem více identifikují, podobně jako dívky s matkou. I tátové se ve svých synech více „vidí“.

Navíc muži přistupují k výchově jinak než ženy. Podporují přirozenou chlapeckou soutěživost a někdy tak mohou být na své chlapce náročnější a přísnější než na dívky. Dvaačtyřicetiletý Petr přiznává, že se ke svým dvěma synům, tříletému a sedmnáctiletému, chová jinak než k osmileté dceři: „Asi je to tím, že se umím líp vžít do jejich pocitů. Sám mám ještě v živé paměti, jaké to bylo, když mě vychovávali mí rodiče. U dcery si nejsem jistý, jak při její výchově postupovat. Navíc často narážím na názory své manželky, která dceru brání a vyčítá mi, že jsem na ni moc přísný. Od synů vyžaduji větší samostatnost a jsem na ně asi i náročnější než na dceru.“

Chceme kluka a holku

Psycholog Martin Prokeš je však k myšlence, že by dnešní čeští muži toužili více po synech než po dcerách, skeptický: „Většina mužů v mém okolí si s potomkovým pohlavím příliš hlavu neláme, obzvlášť je-li to potomek první, mají většinou jiné starosti. Existuje jistě sdílený názor, že každý otec chce mít syna, ale je to toliko domněnka. Pokud se setkávám s někým, kdo říká chci mít syna, pak většinou říká také: už. Mám podobnou zkušenost s otci dvou holčiček, a obráceně, pokud potkám maminku, která nahlas říká, že chce jedině holčičku, pak již většinou má dva chlapce.“

Němečtí vědci z institutu Maxe Plancka prováděli před deseti lety srovnávací studii v sedmnácti evropských zemích a snažili se zjistit a porovnat genderové preference pohlaví dítěte mezi mladými ženami, které v současné době žijí v partnerském vztahu a už mají dvě nebo více dětí. A dospěli ke zjištění, že tyto ženy si přály mít jak dcery, tak syny. Nicméně u žen z České republiky, Litvy a Portugalska výzkumníci našli „neočekávané“ preference pro dívky.

Z průzkumu, který byl proveden mezi bezdětnými australskými páry, vyplynulo, že více než šedesáti procent z nich nezáleží na tom, jestli budou mít kluka nebo holčičku. Z těch, kterým to jedno není, mírně převažují respondenti, kteří si přejí syna, přičemž u mužů to platí více než u žen. Průzkumy, které byly prováděny koncem dvacátého století v západních zemích, dokládají, že rodiče žijící ve vyspělých průmyslových zemích, chtějí alespoň jednoho kluka a jednu holčičku. Tím je pak možné vysvětlit i snahu mít častěji třetí dítě v případě, že již mají dva chlapce nebo dvě děvčátka. Rodiče, kteří už mají „mix“, podle výsledků průzkumu tolik po třetím dítěti netouží.

Hlavně, ať je to zdravé

Mít syna znamenalo v minulosti určité výhody pro otce, a mít dceru bylo zase výhodou pro matku. Tím by se daly koneckonců vysvětlit i současné preference mít chlapce i děvče a také to, co se obvykle předpokládá - že muži touží po synovi a ženy zase po dceři. Devětatřicetiletý Pavel, který je otcem dvou dospívajících dcer, říká: „Když byla manželka poprvé těhotná, doufal jsem, že budeme mít syna. Nějak jsem si neuměl představit, co bych s holkou dělal. Pak se nám narodila dcera a já zjistil, že jsem vlastně šťastný, že to tak dopadlo. Navíc je docela velká sportovkyně, takže jsme spolu hodně jezdili na kole, chodili plavat, podnikali různá dobrodružství, která nás bavila, dokud na to byl čas. Mladší dcerka je daleko víc závislá na manželce a je to prostě typická holka, kterou sport moc nebere, spíš to parádění a kluci.

A jestli bych chtěl ještě kluka? Po druhém dítěti jsme si už řekli dost - zjistil jsem, že vychovat syna ke svému životu nutně nepotřebuji.“ Zajímavých výsledků dosáhli britští sociologové, kteří v roce 2002 zkoumali preference u bezdětných mladých lidí. Zjistili, že jako prvním dětem dávali většinou přednost synům, a tato preference byla silnější u mužů než u žen. Naproti tomu studie provedená mezi těhotnými ženami odhalila, že většině z nich je jedno, zda se jim narodí chlapeček nebo holčička, a ty, kterým to jedno nebylo, chtěly spíše děvčátko. Jeden z mála reprezentativních průzkumů na toto téma byl proveden v Německu. Vyplynulo z něj, že 58 procent dotázaných se nestaralo o to, zda budou mít jako prvorozené dítě syna nebo dceru, ovšem více lidí preferovalo syna než dceru. Ačkoli tedy není možné říct, že by v současném západním světě muži výrazně toužili spíše po synech než po dcerách, určité mírné tendence preferovat syny se i tady stále projevují.

Další pokračování zítra 9.3. 2010

Témata: Syn, Jen pro tatínka, Časopis Moje psychologie, Muž, Dnešní muž, Vztah otce
Mohlo by vás zajímat
10 nejznámějších vánočních tradic. Oprašte letos zvyky našich předků
Formánková Simona
Vánoce
Sedminásobná máma, ekonomka Markéta Šichtařová: Poslednímu těhotenství jsem se nejvíc divila já sama!
Víchová Tereza
Slavné maminky
Sexu během těhotenství a po porodu se nebojte. Naopak, říká porodní asistentka
redakce
Těhotenství
GALERIE: 34 vánočních retro ozdob. Zdobily i váš stromeček, když jste byli malí?
Formánková Simona
Vánoce
Miminko v manželské posteli? Nedělejte to, varuje tahle máma. Proč?
Prachařová Kateřina
Vaše příběhy
Autismus u dětí: Pozor na první příznaky již u kojenců a batolat
Machová MartinaProcházková Simona
Autismus
Intimněji už to nejde: Dítě se poprvé podívalo na svět přímo přes plodové obaly!
Zenklová Veronika
Porod
Dojemné, syrové, lidské. Nahlédněte do největší galerie porodních fotek!
redakce
Porod
Neuvěřitelné "skóre"! Krásná Michaela Salák se stala po páté maminkou!
Zenklová Veronika
Slavné maminky