[Odebírejte NOVINKY Z MAMINKY! Chci newsletter!]
Přesto je dobré sledovat, jaké signály nám tělo vydává, nepodceňovat je a konzultovat s lékařem. Ten nejen zhodnotí jejich případnou závažnost, ale najde i řešení, jak ženě ulevit. A užívat si čekání na potomka v co největší pohodě. Co jsou časté obtíže, které se v graviditě objevují, a jak na ně?
Z pohledu klasické medicíny: MUDr. Miroslav Verner
Trávicí ústrojí je pod vlivem výrazných hormonálních změn jako celý organismus těhotné. Zvyšují se nároky na příjem energie a vitaminů. Ranní nevolnosti, které trápí řadu těhotných, by měly odeznít do poloviny 2. trimestru. Nevolnost, bolesti žaludku, nucení na zvracení se stupňují, když máte prázdný žaludek. Je to začarovaný kruh: Najíte se a budete zvracet, nejíte a je vám stejně špatně.
Velice nepříjemná kombinace, zvlášť když chodíte do zaměstnání. Zkuste malé dávky jídla, ale častěji. Vždy mějte po ruce sušenku, kousek ovoce či zeleniny, energetickou tyčinku. Opatrně s hutnými, mastnými, tedy „těžkými“ pokrmy. I když vám je budou těhotenské chutě možná diktovat, neposlouchejte!
Co pomáhá: Připravit si suchary přímo k posteli na stolek a kousnout si hned po probuzení. Zkuste šťávu ze zázvoru nebo zázvorový čaj. Co nejvíc odpočívejte, větrejte, při silném pocitu na zvracení se vsedě předkloňte a dejte hlavu co nejvíc dolů mezi kolena.
Stejně jako zažívání i zácpu způsobují hormonální změny (zpomalují činnost střev a zadržují vodu v těle), skladba potravy a rostoucí děloha, která tlačí na střeva. Není neobvyklé, že žena v prvních týdnech gravidity nechodí na stolici.
Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.