Maminka.czTěhotenství

Překonejte nevolnosti...

, Časopis Maminka
4. 2. 2014
Překonejte nevolnosti...
O tom, že těhotenství není jen časem radostného očekávání, se přesvědčí řada budoucích maminek. Od ranních nevolností postupně přecházejí k otokům či potížím se spánkem. Dobrá zpráva: Obtíže jsou pouze dočasné!

Přesto je dobré sledovat, jaké signály nám tělo vydává, nepodceňovat je a konzultovat s lékařem. Ten nejen zhodnotí jejich případnou závažnost, ale najde i řešení, jak ženě ulevit. A užívat si čekání na potomka v co největší pohodě. Co jsou časté obtíže, které se v graviditě objevují, a jak na ně?

Z pohledu klasické medicíny: MUDr. Miroslav Verner

Nevolnosti

Trávicí ústrojí je pod vlivem výrazných hormonálních změn jako celý organismus těhotné. Zvyšují se nároky na příjem energie a vitaminů. Ranní nevolnosti, které trápí řadu těhotných, by měly odeznít do poloviny 2. trimestru. Nevolnost, bolesti žaludku, nucení na zvracení se stupňují, když máte prázdný žaludek. Je to začarovaný kruh: Najíte se a budete zvracet, nejíte a je vám stejně špatně.

Velice nepříjemná kombinace, zvlášť když chodíte do zaměstnání. Zkuste malé dávky jídla, ale častěji. Vždy mějte po ruce sušenku, kousek ovoce či zeleniny, energetickou tyčinku. Opatrně s hutnými, mastnými, tedy „těžkými“ pokrmy. I když vám je budou těhotenské chutě možná diktovat, neposlouchejte!

Co pomáhá: Připravit si suchary přímo k posteli na stolek a kousnout si hned po probuzení. Zkuste šťávu ze zázvoru nebo zázvorový čaj. Co nejvíc odpočívejte, větrejte, při silném pocitu na zvracení se vsedě předkloňte a dejte hlavu co nejvíc dolů mezi kolena.

Nadýmání, zácpa

Stejně jako zažívání i zácpu způsobují hormonální změny (zpomalují činnost střev a zadržují vodu v těle), skladba potravy a rostoucí děloha, která tlačí na střeva. Není neobvyklé, že žena v prvních týdnech gravidity nechodí na stolici.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Trávicí ústrojí, Začarovaný kruh, Nevolnost, Rostoucí děloha, Prázdný žaludek

Mohlo by vás zajímat
Kdo pohlídá moje dítě? Na co dávat pozor, když hledáte chůvu!
Snědl neznámé bobule, léky, čistidla?  Víme, co dělat při otravě
Vyšla nová Maminka! Velký rozhovor s Lejlou Abbasovou a dárek navrch
Žárlím na vlastního manžela. Děti ho mají radši než mě!

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

  

Předplatné

Aktuální číslo časopisu