Maminka.czTěhotenství

Překonejte nevolnosti...

O tom, že těhotenství není jen časem radostného očekávání, se přesvědčí řada budoucích maminek. Od ranních nevolností postupně přecházejí k otokům či potížím se spánkem. Dobrá zpráva: Obtíže jsou pouze dočasné!
, Časopis Maminka
4. 2. 2014
Překonejte nevolnosti...

Přesto je dobré sledovat, jaké signály nám tělo vydává, nepodceňovat je a konzultovat s lékařem. Ten nejen zhodnotí jejich případnou závažnost, ale najde i řešení, jak ženě ulevit. A užívat si čekání na potomka v co největší pohodě. Co jsou časté obtíže, které se v graviditě objevují, a jak na ně?

Z pohledu klasické medicíny: MUDr. Miroslav Verner

Nevolnosti

Trávicí ústrojí je pod vlivem výrazných hormonálních změn jako celý organismus těhotné. Zvyšují se nároky na příjem energie a vitaminů. Ranní nevolnosti, které trápí řadu těhotných, by měly odeznít do poloviny 2. trimestru. Nevolnost, bolesti žaludku, nucení na zvracení se stupňují, když máte prázdný žaludek. Je to začarovaný kruh: Najíte se a budete zvracet, nejíte a je vám stejně špatně.

Velice nepříjemná kombinace, zvlášť když chodíte do zaměstnání. Zkuste malé dávky jídla, ale častěji. Vždy mějte po ruce sušenku, kousek ovoce či zeleniny, energetickou tyčinku. Opatrně s hutnými, mastnými, tedy „těžkými“ pokrmy. I když vám je budou těhotenské chutě možná diktovat, neposlouchejte!

Co pomáhá: Připravit si suchary přímo k posteli na stolek a kousnout si hned po probuzení. Zkuste šťávu ze zázvoru nebo zázvorový čaj. Co nejvíc odpočívejte, větrejte, při silném pocitu na zvracení se vsedě předkloňte a dejte hlavu co nejvíc dolů mezi kolena.

Nadýmání, zácpa

Stejně jako zažívání i zácpu způsobují hormonální změny (zpomalují činnost střev a zadržují vodu v těle), skladba potravy a rostoucí děloha, která tlačí na střeva. Není neobvyklé, že žena v prvních týdnech gravidity nechodí na stolici.

Celý článek si můžete přečíst v aktuálním čísle časopisu Maminka.

Témata: Těhotenství, Časopis Maminka, Začarovaný kruh, Nevolnost, Prázdný žaludek


Mohlo by vás zajímat
Syndrom hnízdění: Neodbytná touha uklízet před porodem
Natočila srdceryvný vzkaz novorozenému synovi. Pak chlapečka dala k adopci
Manželské etudy po 35 letech. Co za tu dobu potkalo Mirku a Antonína?
Afektivní křeč: Dítě křičí, modrá, omdlévá. Víte, jak reagovat?

Registrace

Pojďte s námi diskutovat, posílat otázky do poradny, nabízet a kupovat dětské zboží v bazárku.

Díky jednoduché registraci máte ke všemu okamžitý přístup.

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv do vaší e-mailové schránky.

 

Předplatné

Aktuální číslo časopisu